۱۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰

خبر خوش برای بازنشستگان| متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان ویژگی بارز بودجه ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان ویژگی بارز بودجه ۱۴۰۳ است. این مفهوم یکی از چند موردی است که رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی مطرح کرده است. حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی درباره کلیات لایحه...

متناسب سازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان ویژگی بارز بودجه ۱۴۰۳ است. این مفهوم یکی از چند موردی است که رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی مطرح کرده است.

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی درباره کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ گفت: این لایحه مبتنی بر برنامه هفتم توسعه تدوین شده و هزینه‌ها و درآمدها، واقعی دیده شده است.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: در بودجه ۱۴۰۳ به چگونگی مهار تورم، جلوگیری از کسری بودجه و افزایش نقدینگی و رفع ناترازی بانک ها توجه شده که از نکات ارزشمند بودجه سال آینده است.

نماینده مردم بم در مجلس با اشاره به موادی که برای تامین برق مورد نیاز و رفع تنش آبی در بودجه دیده شده، عنوان کرد: این موارد از مشکلاتی است که بیشتر نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود خواهان ساماندهی آن هستند. همچنین متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان و توجه به کاهش وابستگی درآمدهای دولت به نفت از جمله مسائلی است که در لایحه بودجه ۱۴۰۳ به آن توجه شده و رییس جمهور هم در سخنان خود به آن اشاره کردند.

غضنفرآبادی یادآور شد: یکی ازمواردی که در لایحه بودجه امسال خاص شده، افزایش ۸ درصدی رشد اقتصادی است که طبق گفته رییس مجلس اگر به تامین درست منابع آن هم توجه شود و مجلس و دولت همکاری لازم را در این خصوص ایفا کنند، این پیش بینی قابل تحقق است.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس جلوگیری از فرار مالیاتی را از دیگر بخش‌های قابل دفاع بودجه سال آینده عنوان کرد و یادآور شد: فرارهای مالیاتی از مسائلی است که از سالیان گذشته در کشور وجود داشته و لزوم عدالت در پرداخت مالیات دغدغه بیشتر مسوولان و نمایندگان است که در لایحه دولت برای احقاق حقوق حقه دولت و مردم، تعریف جدیدی در این حوزه در بودجه سنواتی سال آینده گنجانده شده است.

غنضفرآبادی، رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی در بانک‌ها و ناترازی در انرژی را از دیگر ویژگی‌های بودجه سال ۱۴۰۳ برشمرد و گفت: به نظر می‌رسد یکی از راه کارهایی که دولت برای تحقق این هدف در بودجه قرار داده است، تشکیل حساب واحد خزانه است که سبب انضباط مالی عملیاتی و موثر می‌شود.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس ادامه داد: عدم تکرار قوانین دائمی در بودجه سنواتی هم سبب خواهد شد بررسی این لایحه با سرعت بیشتری انجام شود تا احکام دائمی برای چندین بار در کمیسیون تلفیق بودجه و صحن مجلس بحث نشود.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

وی با اشاره به نشست مجلس با قوه قضاییه که با حضور حجت الاسلام محسنی اژه‌ای رییس قوه که ۱۳ آذرماه برگزار شد، عنوان کرد: بر همین اساس دو قوه تلاش کردند راهکارهایی در قالب یک تفاهنامه‌ برای حل برخی از مسائل ارائه دهند و در این نشست به تکمیل شدن مفاد این تفاهنامه تاکید شد.

غضنفرآبادی خاطرنشان کرد: ارتقاء این تفاهم نامه سبب خواهد شد همکاری‌های دو قوه مقننه و قضاییه برای همیشه بهبود یافته تا نگرانی‌هایی که در این خصوص بین نمایندگان مجلس و تشکیلات قوه قضاییه وجود دارد، رفع شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار