۲۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۹

خبر باورنکردنی از ۲۳ میلیونی شدن حقوق بازنشستگان!

همواره صحبت از پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی است. یکی یکی از موضوعات مهم صندوق های بازنشستگی و بازنشستگان محسوب می شود.

خبر مهم درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ احکام ۱۴۰۳ صادر شد + میزان افزایش حقوق

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، نصرالله دریابیگی (نایب رئیس کانون سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی و دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران) درباره اقدام اخیر کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر حذف کامل ردیف دوم از بند اول الحاقی ماده ۲۹ قانون توسعه هفتم. طرح، گفت: متأسفانه سازمان تامین اجتماعی امروز به شدت بدهکار است. دولت علیرغم تمام تلاش ها، این سازمان را در بسیاری از خدمات خود به بیمه شدگان و مستمری بگیران ضعیف کرده است.

وی افزود: امروز به دلیل مشکلات مالی سازمان فشار زیادی به مدیران تامین اجتماعی وارد شده است. اما با وجود این همه تلاش مدیران سازمان ها، نارضایتی بازنشستگان همچنان ادامه دارد. علت این نارضایتی ها این است که قوانین ناپخته ای را به سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی آن تحمیل کردیم که باعث شد در داخل سازمان دچار عدم تعادل در هزینه ها و درآمدها شویم.

این فعال حقوق بازنشستگان تصریح کرد: در شرایطی که سازمان تامین اجتماعی بیمه شدگان اجباری و درآمد صندوق های بازنشستگی با تولید این صندوق (بازنشستگان) که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده اند همخوانی ندارد، در این در این صورت تامین اجتماعی تنها مسئول پرداخت مستمری به بازنشستگان نیست. ما همچنین خدمات دیگری را به ویژه در بخش درمان به بیمه شدگان و بازنشستگان ارائه می دهیم.

نایب رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی ادامه داد: از آنجایی که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بر اساس برآورد ما از سال ۵۴ تا به امروز از مرز ۸۰۰ میلیارد تومان گذشته است، بنابراین اگر این سازمان طبق برنامه هفتم توسعه و متن اصلی آن ، سالی بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان تحویل املاک و رد بدهی دولت دارد که در صورت عدم دریافت منابع از سوی دولت احتمالا بحران اقتصادی و اجتماعی برای بیمه شدگان این سازمان به وجود می آید. این بحران باعث نارضایتی بیشتر از الان خواهد شد.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران تاکید کرد: از آنجایی که قرار بود بدهی دولت به این سازمان در برنامه هفتم توسعه افزایش پیدا نکند و بدهی های قبلی نیز تسویه شده بود، شاهد کوتاهی سازمان در وصول مبلغ بدهی تعیین شده بودیم. حتی با وجود تکلیف قانونی دولت مبنی بر پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی شاهد بودیم، اما در نهایت بهمن ماه گذشته متوجه شدیم که این اقدام صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: در خصوص سال ۱۴۰۳ چند موضوع داریم: اولاً آقای قالیباف، نمایندگان مجلس باید بدانند که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به میزانی که دولت تعیین می کند هیچ صلاحیت قانونی و شرعی ندارد، زیرا حقوق مصوب مقام معظم رهبری. شورای کار تحت فشار وزرای اقتصادی دولت است. بدون امضای نمایندگان کارگران به تصویب این شورا رسید. همچنین طبق قانون، دستمزد و حقوق بازنشستگان باید متناسب با حداقل هزینه زندگی و نرخ تورم تعیین شود که هر دو بر خلاف قانون و کمتر از این میزان افزایش می‌یابند.

دریابیگی افزود: سازمان تامین اجتماعی اعلام می کند که با مشورت اعضای کانون بازنشستگان اقداماتی را در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان انجام داده است، ضمن اینکه بنده به عنوان نایب رئیس کانون و عضو هیات مدیره بودم. به هیچ وجه از این روند مطلع نشده است. اما طبق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، حقوق ۲۳ میلیون تومانی حقوق بگیران حداقل دستمزد سازمان تامین اجتماعی و سایر رده های مستمری بگیران باید رد می شد و در صورت وجود ماده ۴۱ قانون کار، کلیه سطوح. باید حداقل ۳۵ درصد افزایش می یافت. هیچ یک از این دو کار انجام نشده است.

نایب رئیس هیات مدیره مرکز عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور افزود: علیرغم عدم وجود مستمری برای حمایت از مستمری بگیران حتی در ۱۰ روز اول ماه، با اقداماتی که انجام دادند و با توجه به توصیه های دولت ادعا می‌کند در سال ۱۴۰۳ هیچ مبلغی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است. بیش از ۴۰ میلیون نفر در کشور وابسته به این تصمیم دولت و مجلس هستند و عدم رد بدهی خلاف قانون، عرف، علم، شرع و عدالت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه این رفتار مجلس و سایر نهادهای مسئول باعث افزایش نارضایتی های پیش بینی نشده است، گفت: امروز به دلیل این بحران اختلاف، برخورد سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه برخورد مناسبی ندارد. طبق قانون کلیه امکانات درمانی باید در مراکز خصوصی سازمان رایگان باشد اما به دلیل نبود منابع، در زمان جراحی پزشک نداریم و در زمان تهیه دارو، بسیاری از داروها پیدا نمی شود یا به تدریج از لیست داروهای بیمه شده حذف می شود.

دریابیگی ادامه داد: امید ما این بود که بعد از خدا و دولت امروز مجلس برای بازنشستگان آن تصمیم را بگیرد. در شرایطی که دولت و مجلس چنین ظلمی را انجام می دهند، دیگر هدف نارضایتی بازنشستگان کشور و زمان قرار نخواهند گرفت، بلکه خود مسئولین ذی ربط خواهند بود. شعارهای رئیس مجلس و رئیس دولت در انتخابات در حمایت از محرومان این روزها نقض می شود و وقتی نمی توانند آنچه را که مجلس و برنامه نشان می دهد بدهند، یعنی به دیوان عالی کشور پشت کردند. . رهبر منویات انقلاب در ابلاغ سیاست های کلی سازمان تامین اجتماعی.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران تصریح کرد: ابلاغ خط مشی کلی سازمان تامین اجتماعی که دستور مدیریت است پشتوانه استدلال نمایندگان ما از بازنشستگان است. دولت و مجلس باید کنار هم بنشینند و پس از مذاکره این موضوع را حل کنند. این استدلال که قبلاً به رأی گذاشته شده است، اصلاً مورد قبول رئیس مجلس نیست. آیا رای قبلی نمایندگان به موضوعی وحی است که با رای دیگری قابل اصلاح نیست؟

این فعال صنفی افزود: مشکلات اقتصادی و روابط صنعتی ما باید با دلسوزی و در راستای اجرای دستورات مدیریتی در ابلاغ سیاست های کلی تامین اجتماعی، مجلس و هیات وزیران توسط وزیر کار رسیدگی می شد تا این مشکل حل شود. اما این حذف و تاخیر حکایت از عدم اهمیت موضوع و عدم درک شرایط بحرانی کنونی معیشت اقشار فرودست جامعه دارد.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط