• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Wednesday - 30 November - 2022

جام جهانی 2022

شلیک وحشتناک به صورت یک تماشاچی در استادیوم فوتبال+ فیلم ویدئویی زیبا از حاج قاسم سلیمانی در حال تماشای بازی فوتبال بزرگترین شوک ترکیب کی روش ستاره تیم ملی: می خواهیم تاریخ ساز شویم تعداد مصدومان برزیل در جام جهانی به سه رسید اسلحه پنهان کی‌روش رونمایی می‌شود/ ذخیره طلایی آماده مصاف بزرگ؟ اعلام درآمد باشگاه پرسپولیس از حضور ملی‌پوشانش در جام جهانی اقدام جنجالی ماموران ورزشگاه الثمامه/ ضبط وسایل تشویقی هواداران+ فیلم موقعیت گل برای سامان قدوس+ فیلم صعود ایران به ضرر پرسپولیس تمام می‌شود؟ کلیپ دیدنی فیفا همزمان با بازی ایران و آمریکا+ فیلم گل آمریکا که با پرچم کمک داور آفساید اعلام شد/ فیلم گل اول آمریکا به ایران+ فیلم خداحافظی یاران کی روش با جام جهانی 2022/ ایران ۰- ۱ آمریکا اعلام درآمد باشگاه پرسپولیس از حضور ملی‌پوشانش در جام جهانی بازیکن تیم ملی در انگلیس جراحی می‌شود برگزاری تمرین سرخپوشان پس از یک روز استراحت واکنش دو بازیکن رئال مادرید به شایعه درگیری در رختکن بلژیک واکنش وزیر سابق ارشاد به دیدار ایران و آمریکا؛ این مسابقه سیاسی نیست همه بار تیم ملی روی دوش استقلالی‌هاست/ پرسپولیس با دیدن جام جهانی از دربی وحشت کرد/ ته حساب استقلال را جارو کردند و رفتند

حکم سنگین سرقت طلا از منزل

  • کد خبر : 1285308
  • 24 اسفند 1400 - 10:40
حکم سنگین سرقت طلا از منزل
سرقت از منزل یک عنوان مجرمانه است و در صورت تحقق شرایط لازم و اثبات این جرم در دادگاه، سارق به مجازات قانونی سرقت محکوم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حکم قانونی و مجازات سرقت طلا از منزل بسته به شرایطی که سرقت طلا در آن انجام شده است ممکن است تفاوت داشته باشد و مشمول سرقت حدی یا تعزیری باشد.

مجازات سرقت حدی

اثبات سرقت حدی به دلیل اینکه مجازات سنگین‌تری نسبت به سرقت تعزیری دارد، بسیار دشوارتر است. شرایط سرقت حدی در ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی بیان شده است که بر اساس آن، سرقت درصورتی‌که تمام شرایط چهارده‌گانه زیر را داشته باشد، حدی است:

شی یا مال مسروقه شرعا مالیت و ارزش داشته باشد.

مال سرقت شده در حرز قرار گرفته باشد. با این توضیح که حرز محل مناسبی است که به لحاظ عرفی مال را برای حفاظت در آن قرار می‌دهند.

سارق حرز را شکسته و از بین ببرد.

سارق مال دزدی را از حرز خارج کند.

شکستن حرز و خارج کردن مال دزدی مخفیانه صورت گرفته باشد.

سارق پدر یا جد پدری صاحب مال یا مالباخته نباشد.

ارزش مال سرقت شده معادل چهار و نیم نخود طلا باشد.

مال سرقت شده از اموال دولتی یا عمومی و اموال وقف شده نباشد.

سرقت در زمان قحطی و خشکسالی رخ نداده باشد.

صاحب مال از سارق شکایت کرده باشد.

صاحب مال قبل از ثابت شدن سرقت ، سارق را نبخشیده باشد.

مال سرقت شده قبل از اثبات سرقت در ید مالک قرار نگرفته باشد.

این مال قبل از اثبات سرقت ، به نحوی به مالکیت سارق در نیامده باشد.

مال سرقت شده خود از اموال مسروقه یا غصب شده نبوده باشد.

اگر سرقت طلا از منزل کلیه شرایط ذکر شده را داشته باشد، سارق به مجازات سرقت حدی محکوم می‌شود. بر اساس قانون، مجازات سرقت حدی این است که برای دفعه اول، چهار انگشت دست راست سارق قطع می‌شود. در مرتبه دوم پای چپ سارق قطع می‌شود. دفعه سوم، سارق به حبس ابد محکوم شده و در مرتبه چهارم اعدام خواهد شد.

مجازات سرقت تعزیری

اما درصورتی‌که سرقت طلا از منزل و خانه افراد حتی یکی از این شرایط چهارده‌گانه ذکر شده را نداشته باشد، سرقت از نوع سرقت تعزیری است که مجازات سرقت تعزیری با مجازات سرقت حدی تفاوت دارد . بر اساس ماده ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی، هرگاه سرقت به طور کلی (در اینجا دزدیدن طلا از خانه) تمامی ۵ شرط زیر را داشته باشد، سارق به حکم قانون، به پنج سال تا بیست سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود:

سرقت در شب واقع شده باشد.

سرقت توسط دو نفر و یا بیشتر انجام شده باشد.

یک نفر یا چند نفر از سارقان سلاح داشته باشند.

سارقان از دیوار بالا رفته یا حرز را شکسته باشند یا کلید ساختگی استفاده کرده یا اینکه خود را به عنوان مامور دولتی تلقی نمایند.

در ضمن سرقت کسی را تهدید و یا آزار و اذیت نموده باشد ، به مجازات ذکر شده محکوم می شوند.

علاوه بر این، اگر ۵ شرط فوق وجود نداشت، به موجب ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی، صرفا با وجود این شرط که سارق در جایی که محل سکونت یا مهیا شده برای سکونت است، (همچون منازل و خانه‌های افراد) اقدام به دزدی طلا از خانه کرده باشد، به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1285308
  • منبع : منیبان

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

ساماندهی

logo-samandehi

اندیشه معاصر در سامانه رسانه جامع