روانشناختی رفتاری

حمایت بیش از حد والدین از احساسات و خواسته های کودکان چه آسیبی بر آینده آنها دارد؟

در اینجا کودکی است که مهارت شگفت انگیزی را آموخته است - تنظیم کردن خود به شیوه ای سالم و مثبت. او به وضوح به والدینش می‌گوید که این همان چیزی است که او نیاز دارد

حمایت بیش از حد والدین از احساسات و خواسته های کودکان چه آسیبی بر آینده آنها دارد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،در اینجا کودکی است که مهارت شگفت انگیزی را آموخته است – تنظیم کردن خود به شیوه ای سالم و مثبت. او به وضوح به والدینش می‌گوید که این همان چیزی است که او نیاز دارد.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

امتیاز کلیدی

اعتبار بخشیدن به احساسات کودکان برای رشد سالم مهم است، اما زمینه و زمان کلیدی است.
عمیق رفتن در احساسات زمانی که بچه‌ها بی‌نظم هستند، اغلب منجر به تشدید احساسات می‌شود، نه آرامش.
بچه ها به والدین نیاز دارند که در لحظات سخت «سنگ» آنها باشند و با محبت مرزهایی را برای کمک به آنها برای مقابله با آنها فراهم کنند.
زمان کشف احساسات زمانی است که بچه ها می توانند تجربیات خود را پردازش کنند و از آنها بیاموزند.

حمایت بیش از حد والدین از احساسات و خواسته های کودکان چه آسیبی بر آینده آنها دارد؟

حمایت بیش از حد والدین از احساسات و خواسته های کودکان چه آسیبی بر آینده آنها دارد؟

در یک مشاوره اخیر، والدین یک کودک هفت ساله، که ذاتاً یک راکتور بسیار بزرگ است،

به اشتراک گذاشتند که پس از تلاش زیاد برای مدیریت احساسات خود و کمتر واکنش نشان دادن به او در لحظات سخت، او اکنون بسیار بهتر می تواند خود را آرام کند. او حتی داوطلبانه برای استراحت به اتاقش می رود.

اما آنها از او پرسیدند که آیا خوب است که او این کار را انجام دهد؟ آن‌ها در مورد اهمیت تنظیم و درک احساسات کودکان بسیار شنیده‌اند. آن‌ها نگرانند که او متوجه نشود که در کنار او هستند – که به احساسات او اهمیت می‌دهند – و نمی‌دانند که آیا باید او را دنبال کنند و او را وادار به صحبت کنند.

در اینجا کودکی است که مهارت شگفت انگیزی را آموخته است – تنظیم کردن خود به شیوه ای سالم و مثبت. او به وضوح به والدینش می‌گوید که این همان چیزی است که او نیاز دارد. فرصت هایی برای صحبت در مورد احساسات و نشان دادن اینکه او را می بینند و احساس می کنند وجود خواهد داشت. اما تعقیب او در این لحظه احتمالاً مزاحم تلقی می شود و به مرزهای او احترام نمی گذارد.

بله، من یک متخصص سلامت روان هستم که بیش از سه دهه را وقف حمایت از رفاه اجتماعی و عاطفی کودکان کرده ام. و بله، من معتقدم که هماهنگی و اعتبار بخشیدن به احساسات برای سلامت روانی کودکان و روابط سالم والدین و فرزند بسیار مهم است.

اما آنچه اکنون در حال اتفاق افتادن می‌بینم این است که والدین (عمدتاً از طریق حساب‌های محبوب اینستاگرام) به این باور رسیده‌اند که گرایش عمیق به احساسات همیشه چیزی است که بچه‌ها به آن نیاز دارند، در حالی که بسیار به زمینه و زمان بستگی دارد. زمانی که:

سرزده است – فرزند شما فضا می خواهد.
بسیار زیاد است زیرا فرزند شما بی نظم است و احتمالاً نمی تواند هیچ ورودی را پردازش کند.
یک کار یا فعالیت مهم باید انجام شود.
زمان خواب را طولانی می کند و کودک شما در صبح خسته است.
شما باید سر وقت سر کار باشید و فرزندتان به موقع به مدرسه برود. (توجه داشته باشید که دیر رسیدن به مدرسه اغلب برای بچه های بسیار حساس بسیار بی نظم است – این باعث می شود تا بقیه روز بی حال شوند.)

یکی از پدیده‌هایی که در سال‌های اخیر مشاهده کرده‌ام این است که…

بچه‌های سه‌ساله متوجه این واقعیت شده‌اند که والدین‌شان آن‌قدر نگران احساساتشان هستند که همه چیز را برای کشف آنها متوقف می‌کنند. این بچه‌های باهوش فهمیده‌اند که اگر به والدین خود بگویند که احساسات بزرگی دارند، توجه بیشتری به خود جلب می‌کنند، زمان خواب را طولانی‌تر می‌کنند، از انجام یک کار یا فعالیت خارج می‌شوند، به مدرسه دیر می‌رسند یا والدین خود را از تعیین محدودیت‌های مهم منحرف می‌کنند. .

الگوی دیگری که من می بینم این است که برای اکثریت قریب به اتفاق صدها خانواده ای که هر سال می بینم، علت اصلی چالشی که آنها به دنبال مشاوره برای آن هستند، فقدان محدودیت ها و جنگ قدرت است که در این خلأ شکوفا می شود. این چیزی است که همه – والدین و فرزندان – را بدبخت می کند. همانطور که من با والدین بررسی می کنم که چه موانعی برای اجرای محدودیت های محبت آمیز و بسیار مهم وجود دارد، گرفتار شدن و نگرانی در مورد احساسات فرزندشان مشکل اساسی است.

چیزی که به نظرم بچه‌ها در گرمای لحظات سخت بیشتر به آن نیاز دارند، یک جمله تأییدکننده است و سپس کمک برای ادامه دادن یا سازگاری: “بعضی روزها رفتن از خانه به مدرسه سخت است. من یاور شما خواهم بود” همانطور که آنها را دریافت کنید. تا جایی که می توانید با آرامش وارد ماشین شوید تا آنها را همراهی کنید. گیر افتادن با آنها – تلاش برای پردازش احساسات زمانی که آنها در این حالت بی نظم هستند – اغلب منجر به تشدید می شود، نه حل آرام، چیزی که کودک به آن نیاز دارد.

سپس، وقتی فرزندتان تنظیم شد، احساسات را عمیق‌تر بررسی می‌کنید و در مورد کارهایی که می‌توانید با هم انجام دهید تا آن لحظات را قابل کنترل‌تر کنید، فکر می‌کنید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط