۱۸:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۳

اجتماعی

حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی| افزایش حقوق بازنشستگان تصویب شد

جزئیات جدیدی درباره افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران در اندیشه معاصر بخوانید

حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی| افزایش حقوق بازنشستگان تصویب شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بازنشستگان همچون باقی کارکنان هر سال افزاش حقوق دارند دولت برای بازنشستگان نیز حق عائله و باقی حقوق را کنار گذاشته است برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و مشاهده اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

حق اولاد چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد

یکی از موضوعاتی که در رابطه با کارگران و کارمندان، همواره طرح گردیده و در سال ۱۴۰۳ نیز همچون سال های گذشته، بحث افزایش آن مطرح می باشد، حق اولاد بوده که به آن، حق عائله مندی نیز گفته می شود. هرچند، این دو حق، در مورد کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی، مترادف بوده، اما، در مورد کارمندان دولت، تفاوت داشته که در ادامه، با توجه به دو قانون تامین اجتماعی و مدیریت خدمات کشوری، به توضیح این تفاوت ها، می پردازیم.

این حق، در مورد کارگران، حق عائله مندی نیز نامیده شده است، اما، در مورد کارمندان و بازنشستگان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، متفاوت از حق عائله مندی می باشد. با این توضیح که کمک هزینه حق عائله مندی، که یک نوع از فوق العاده های پرداختی این کارمندان بوده، به مشمولینی تعلق می گیرد که دارای همسر باشند، ولو فرزند یا فرزندانی نداشته باشند، اما، حق اولاد، که قانون محاسبه آن، متفاوت از حق عائله مندی بوده، صرفا، شامل حال کارمندان و بازنشستگان دارای فرزند می گردد.

حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی

حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی

مبلغ حق همسر و حق اولاد بازنشستگان تامین اجتماعی

حق اولاد، صرفا به دوران اشتغال کارگران مشمول قانون تامین اجتماعی، تعلق نداشته و یکی از مزایای دوران بازنشستگی این مشمولین نیز حق عائله مندی آن ها می باشد. به همین دلیل، در ادامه به بررسی مساله مبلغ حق همسر و حق اولاد بازنشستگان تامین اجتماعی​ می پردازیم.

پیش از آن که به توضیح حق اولاد بازنشستگان تامین اجتماعی بپردازیم، ذکر این نکته، لازم است که پرداخت حق عائله مندی، در دوران اشتغال کارگران، بر عهده کارفرما بوده و در صورت عدم پرداخت، حق شکایت کارگر از کارفرما، محفوظ می باشد، اما، در دوران بازنشستگی، دولت، توسط صندوق تامین اجتماعی، متکفل پرداخت حق اولاد است.

مبلغ حق اولاد بازنشستگان تامین اجتماعی، همچون سال های گذشته، توسط این سازمان، اعلام گردید که با توجه به افزایش حقوق بازنشستگان، این مبلغ، ۷,۱۶۶,۱۸۴ ریال، معادل ۷۱۶ هزار و ۶۱۸ تومان، برای هر فرزند می باشد. حق همسر نیز به هزینه این اطلاق می شود که کارمند یا کارگر به جهت دارا بودن همسر دریافت می نماید.

هر چند که مطابق با بند ۴ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری (مصوب ۱۳۸۶)، حق عائله مندی جداگانه ای به جهت داشتن همسر به بازنشستگان قانون مدیریت خدمات کشوری تعلق می گیرد، اما در قانون تامین اجتماعی اصولا موضوع حق همسر، در محاسبه حقوق استحقاقی در نظر گرفته نشده و از این بابت هزینه ای به بازنشسته تعلق نخواهد گرفت.

سخنگوی دولت از تصویب افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، خبر داد.

وی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تبریک روز کارگر، معلم و گرامیداشت یاد شهید مطهری، اظهار کرد: امروز به پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار، افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی تصویب شد و حقوق حداقل بگیران بازنشستگان حوزه تامین اجتماعی ۳۵ درصد افزایش یافت و یک بازنشسته دارای همسر و یک فرزند حداقل حقوق بالای ۱۰ میلیون تومان خواهد شد. برای سایر سطوح ۲۲ درصد به اضافه عدد ثابتی که معمول هر سال بود در هیات وزیران تصویب شد.

وی ادامه داد: شش ماه از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد دریا می‌گذارد و قرار بود تا دولت برنامه آن را تدوین کند. این برنامه تفصیلی و زمان بندی شده به تصویب دولت رسید. سازوکار اجرای این برنامه و وظایف هر دستگاه مشخص شده است این برنامه جامع است و ۴۰ حکم دارد و مبتنی بر یک سند است.

میزان حق اولاد و عائله مندی بازنشستگان در سال ۱۴۰۳

در سال ۱۴۰۳، حق عائله مندی بازنشستگان تامین اجتماعی برابر با ۵۰۰ هزار تومان و حق اولاد به ازای هر فرزند برابر با ۷۱۶ هزار تومان تعیین شده است.

دیروز سخنگوی دولت از تصویب افزایش ۳۵ درصدی حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر تأمین اجتماعی خبر داد.علی بهادری‌ جهرمی، دیروز چهارشنبه در حیاط دولت، اظهار کرد: به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر ۳۵ درصد افزایش یافت و حداقل حقوق این افراد ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

بازنشستگان کشوری و لشگری بر اساس بخشنامه ابلاغی دولت ، ارقام پرداختی بابت حق اولاد و عائله مندی بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

حق عائله مندی کارکنان مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری یک میلیون و ۴۰۰ هزار و ۴۱۰ تومان (برای بازنشستگان معادل ۲۹۰۰ امتیاز)

حق اولاد شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ۸۵۹ هزار و ۵۶۲ تومان (برای بازنشستگان معادل ۱۷۸۰ امتیاز)

کمک هزیئه عائله مندی برای کارمندان دارای ۳ فرزند و بالاتر یک میلیون و ۸۲۰ هزار و ۵۳۳ تومان (برای بازنشستگان معادل ۳۷۷۰ امتیاز)

حق اولاد برای کارمندان دارای ۳ فرزند و بالاتر یک ملیون و ۱۱۷ هزار و ۴۳۰ تومان (برای بازنشستگان معادل ۲۳۱۴ امتیاز)

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط