۲۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

حقوق کارگران ۳ برابر شد! | بالاخره دولت به افزایش حقوق‌ها رضایت داد+جزئیات

الان سبد معیشت خانوار یا همان خط فقر برای کل کشور بالای ۲۰ میلیون تومان و برای کلانشهرها حداقل ۲۵ میلیون تومان است.

حقوق کارگران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،در حالی سال ۱۴۰۲ به روزهای پایانی نزدیک می‌شود که در حال حاضر مهم‌ترین بحث در حوزه کار، دستمزد ۱۴۰۳ کارگران است. آن‌طور که محسن باقری، نایب رییس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان تهران اعلام کرده، براساس تورم اعلامی مرکز آمار و بانک مرکزی، هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار ۳.۳ نفری تا پایان آذرماه ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان استخراج شده است.

علیرضا میرغفاری، نماینده جامعه کارگری در شورای عالی کار نیز تاکید دارد: در ماده ۴۱ قانون کار در تعیین دستمزد شاغلان جمعیت کارگری بر تامین سبد معیشت تاکید شده در حالی که در هیچیک از سال‌های گذشته عدد مزد به عدد سبد معیشت نرسیده است.

چرا اعداد سبد معیشت متفاوت است؟
در همین رابطه حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به سبد معیشتی کارگران می‌گوید: نرخ سبد معیشت هنوز به طور رسمی اعلام نشده و این اعداد و ارقامی هم که متفاوت اعلام می‌شود، ناشی از همین بهم ریختگی است که در خصوص تشکیلات و ستاد گروه‌های کارگری و همکاری با دولت و شورای عالی کار وجود دارد.

وی می‌افزاید: به‌هرحال آنچه که واقعیت دارد، این‌که استخراج آمار و ارقام در سبد معیشت، جزو وظایف اصلی شورای عالی کار و دبیرخانه آن است. متاسفانه به دلیل این‌که دولت همکاری لازم را ندارد و در سال گذشته هم رویه‌ای کاملا متفاوت از همکاری با کارگران را اتخاذ کرد، باعث شد که رقم سبد معیشت در خصوص اعداد و ارقام، آنچه که کارگران اعلام کردند و آنچه که دولت اعلام کرد، متفاوت باشد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

3 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

رضا

۰۴ اسفند ۱۴۰۲


سلام لطفا ب شورای تعیین دستمزدکاراطلاع دهید حقخواروبارکارگران درفیش حقوق ودرقرارداد مبلغ۸۰۰ریال مانده استاززمان انقلاب یعنی چی چراافزایش پیدانمیکنه پس حذفش کنند تعدادمانده مرخصی قابل پرداخت پایان سال فقط۹روزاست ک کمه وبقیه مرخصیها بدلیل کمبودنیرو درکارگاها موافقت نمیشودوحق کارگرضایعمیشود وبیمه تامیناجتماعی وحوادث وتکمیلی هرسال اضافه میشه یعنی هرچی ب حقوق اضافه میشه بازکسریات هماضافه میشه یعنی افزایشحقوق بیتاثیره راه حل بیابنددرشورای حقوقپیداکنند

فرامرز

۰۵ اسفند ۱۴۰۲


خاک بر سرشون اخرم همون بیست درصد تصویب میشه. جامعه کارگری اماده انفجاره. مگه میشه این مثلا مسئولین نفهمن

میراث بان

۰۵ اسفند ۱۴۰۲


فقط کارمندان را دریابید قشر ضعیف جامعه زیر خط فقر وبه سختی زندگی میگذرانیم

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار