۰۷:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

حقوق نهایی بازنشستگان ۱۴ میلیون شد؟

نمایندگان مجلس در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه فرمول واریزی حقوق بازنشستگان را تغییر دادند. یکی از وعده‌های دولت سیزدهم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و حل مشکلات معیشتی آنها بود.

حقوق بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،افزایش حقوق بازنشستگان در بودجه ۱۴۰۳ مورد قبول مجلس نبود و نمایندگان به دلیل مشخص نبودن منابع مالی لازم، لایحه بودجه را رد کردند، اما با تغییرات صورت گرفته مقرر شد تا به منظور اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، در بند (س) تبصره (۶) لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ منابع لازم از محل افزایش یک درصد مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی و از سوی دولت برای تصویب به مجلس شورای اسلامی انجام شود. این مصوبه در کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ نیز به تصویب رسید و منابع حاصل از این بند در سال ۱۴۰۳ حداقل معادل ۵۰ همت است که صرف متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان همطراز خواهد شد. شورای نگهبان پس از بررسی برنامه هفتم توسعه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سن بازنشستگی را تایید کرد.

حقوق بازنشستگان چقدر بیشتر می‌شود؟

یکی از دیگر از مواردی که در مورد حقوق بازنشستگان مورد نقد قرار می‌گرفت،میزان افزایش حقوق بود، درحالی که دولت پیشنهاد داده بود که حقوق بازنشستگان ۱۸درصد افزایش یابد، اما مجلس با این موضوع موافقت نکرد و مقرر شد تا سال آینده حقوق بازنشستگان ۲۰درصد افزایش یابد.

درحالی که افزایش ۲۰درصدی حقوق بازنشستگان نیاز به منابع مالی فراوان دارد، اما افرادی که در صف بازنشستگی هستند نسبت به تعیین فرمول حقوق واریزی بازنشستگان نگرانی دارند.

بر اساس مصوبه قانونی مجلس در جریان تصویب برنامه هفتم دولت موظف به پرداخت ۱۷۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات خود به سازمان تامین اجتماعی شد. این مصوبه دست این سازمان را برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باز کرد.

حقوق بازنشستگان چقدر بیشتر می‌شود؟

از آنجایی که سقف افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان برای سال آینده ۲۰درصد تعیین شده است، فرمول تعیین حقوق بازنشستگان هم در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

طبق مصوبه مجلس بر این اساس برقراری مستمری بازنشستگان برای تمامی بیمه‌شدگان صندوق‌های بازنشستگی (اعم از کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی دستگاه ها، نهادها و بانک‌ها) برمبنای میانگین دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی دریافتی که دارای کسور بازنشستگی با اعمال ضریب حقوق سال بازنشستگی است، خواهد بود.

یکی از مشکلات اساسی بازنشستگان سقف پایین حقوق و دستمزد آنهاست که این موضوع بارها از سوی نمایندگان بازنشستگان پیگیری شده و دولت بر خلاف وعده‌های قبلی اقدام به افزایش حقوق بازنشستگان نکرده است. بسیاری از بازنشستگان معتقدند که حقوق آنها کفاف هزینه‌های ۱۰روز اول ماه را هم نمی‌دهد.

۳گام دولت و مجلس برای تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان

هفته گذشته محسن پیرهادی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به موضوع حقوق بازنشستگان گفته بود: گام اول نمایندگان افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و کارمندان در سال آتی بود که مجلس با افزایش دو درصد به پیشنهاد ۱۸ درصدی دولت در این زمینه گام مؤثری برداشت. گام دوم و مهم نمایندگان افزایش کف حداقل حقوق دریافتی است و با مصوبه مجلس و همراهی دولت در سال ۱۴۰۳ حقوق زیر ۱۰ میلیون تومان نخواهیم داشت، گام سوم و اثرگذار دیگر مجلس در حوزه حمایت از بازنشستگان این است که دریافتی بازنشستگان در سال آتی ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم رده خود خواهد بود و توأمان از افزایش ۲۰ درصدی حقوق نیز بهره خواهند برد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : خبرجو24

مطالب مرتبط

آخرین اخبار