۱۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۶

حقوق سربازی ۱۴۰۲/ نحوه محاسبه حقوق سربازی ۱۴۰۲/ حقوق سربازان براساس میزان تحصیلات + جدول

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حقوق سربازی بر اساس نوع درجه، نوع مدرک تحصیلی سربازان از جمله دیپلم، لیسانس و همچنین مجرد یا متاهل بودن آن ها محاسبه می شود. میزان حقوق دریافتی سربازان در سال ۱۴۰۲ برای مجردان از ۶۰ تا ۷۵ درصد و ب...

زمان افزایش

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حقوق سربازی بر اساس نوع درجه، نوع مدرک تحصیلی سربازان از جمله دیپلم، لیسانس و همچنین مجرد یا متاهل بودن آن ها محاسبه می شود. میزان حقوق دریافتی سربازان در سال ۱۴۰۲ برای مجردان از ۶۰ تا ۷۵ درصد و برای متاهلان تا ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است که قرار بود از اردیبهشت امسال به حساب آن ها واریز شود.

معمولا رفت و آمدهای سربازی برای مشمولان بسیار هزینه بر است. مخصوصا اگر مشمولی در یک شهر دیگر مشغول به خدمت سربازی باشد. به هر حال همه هزینه هایی که در دوران سربازی به وجود می آید باید از طریق حقوق سربازی تامین شود، چرا که مشمولان در حین خدمت نمی توانند مشغول به کاری شوند و حقوق دیگری به غیر از حقوق سربازی دریافت کنند.

افزایش حقوق سربازی ۱۴۰۲ اعمال شد، بر این اساس کف حقوق سربازی چهار میلیون تومان خواهد بود.

میزان حقوق سربازان یکی از سوالاتی است که برای همه مشمولان پیش می آید. میزان دستمزد سربازان معمولا بر اساس درجه و سطح تحصیلاتشان مشخص می شود. البته حقوق سربازان امریه کمی متفاوت تر از سایر سربازان معمولی است. برای اطلاع از میزان دقیق حقوق دریافتی سربازان در این مقاله قصد داریم حقوق سربازی در سال ۱۴۰۲ را بررسی کنیم.

 

نحوه محاسبه حقوق سربازی ۱۴۰۲

محاسبه حقوق سربازان به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان به راحتی میزان مبلغ دریافتی آنان را حساب کرد. در واقع، سربازان بسته به درجه و تحصیلات خود دستمزد متفاوتی را دریافت می کنند. سربازان امریه بگیر ارگان های مختلف مانند انرژی اتمی، وزارت نفت و سرباز معلم نیز مبلغی را به عنوان حقوق دریافت می کنند که تقریبا نزدیک به سربازان عادی است.

بر اساس اعلام رئیس نظام وظیفه عمومی، افزایش حقوق سربازان پس از ابلاغ آیین نامه و تهیه منابع، از ماه جاری اجرایی می شود. همچنین ما به التفاوت حقوق فروردین نیز به حساب سربازان واریز خواهد شد.

در اندیشه معاصر برای آشنایی با مبالغ مختلف دستمزد سربازی، به توضیح عوامل تاثیر گذار در حقوق سربازی ۱۴۰۲ می پردازیم.

تاثیر میزان تحصیلات سربازان در حقوق سربازی

 

یکی از عوامل موثر در حقوق سربازی، میزان تحصیلات مشمولان است. همانطور که به کارمندانی که مدرک تحصیلی بالایی دارند، حقوق بیشتر تعلق می گیرد، سربازانی که مدرک تحصیلی بالاتری دارند نیز حقوق بیشتر دریافت می کنند. به طور مثال حقوق دریافتی یک سرباز با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، بیشتر از یک سرباز با مدرک تحصیلی دیپلم است.

تاثیر میزان تحصیلات سربازان در حقوق سربازی

تاثیر میزان درجه در حقوق سربازی

 

تاثیر درجه و تحصیلات در حقوق سربازی یک رابطه مستقیم است؛ یعنی اگر مشمولی دارای مدرک تحصیلی بالاتر باشد، طبیعتا درجه بیشتری هم دریافت می کند و هر چه درجه در خدمت سربازی بیشتر باشد، حقوق سربازی نیز بیشتر است.

 

 

تاثیر منطقه خدمت در حقوق سربازی

تقریبا همه مشمولان باید اطلاع داشته باشند که مدت زمان خدمت سربازی در مناطق بد آب و هوا و مرزی کم تر از مناطق معمولی است. اما یک ویژگی دیگر این مناطق این است که اگر مشمولی در مناطق مرزی و بد آب و هوا خدمت کند حقوق بیشتری را دریافت می کند. بنابراین، سربازان مناطق عملیاتی و مرزی حقوق بیشتری از سربازان مناطق محروم و بد آب و هوا و سربازان مناطق محروم و بد آب و هوا حقوق بیشتری از سربازان مناطق عادی دریافت می کنند.

 

تاثیر سربازی امریه در حقوق سربازی

شاید بعضی از ارگان های امریه بگیر حقوق سربازان را یک مقدار زیادتر از دیگر سربازان پرداخت کنند؛ اما تقریبا می توان گفت که سربازان امریه حقوق مساوی با سربازان دیگر دریافت می کنند.

 

تاثیر متاهل بودن در حقوق سربازی

مانند کارمندان متاهل که علاوه بر حقوق اصلی، یک حقوق مربوط به تاهل دریافت می کنند، معمولا سربازان متاهل هم یک مقدار حقوق سربازی بیشتری نسبت به سربازان مجرد دریافت می کنند. اگر مشمولی دارای فرزند نیز باشد، یک حقوق اضافه تر از تاهل برای هر فرزند دریافت می کند.

 

میزان حقوق سربازی ۱۴۰۲

همه سربازان در دوره ۲ ساله خدمت خود هر ماه حقوقی را از طریق سرباز کارت خود دریافت می کنند. اما متاسفانه حقوق سربازی تا سال های قبل آنقدر کم بوده است که حتی مشمولان نمی توانستند با استفاده از آن خرج رفت و آمد خود را بدهند. به همین خاطر در سال ۹۹، تصمیم بر آن شد که حقوق سربازی در سال آینده افزایش داشته باشد.

میزان حقوق سربازی ۱۴۰۲

بر اساس میانگین، حقوق سربازان از ۴۴۰ هزار تومان به یک میلیون و پانصد هزار تومان در سال گذشته افزایش داشت و حداقل حقوق پرداختی به کارکنان موصوف در مناطق عادی ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان و حداکثر آن چهار میلیون تومان در مناطق عملیاتی بود.

اما برای سال ۱۴۰۲ اعلام شده است که دستمزد سربازان از ۶۰ درصد تا ۹۰ درصد افزایش خواهد داشت. این افزایش بر اساس نوع درجه سرباز در دوران خدمت و همپنین مواردی از جمله مدرک تحصیلی (دیپلم، لیسانس، ارشد و دکتری) و مجرد یا متاهل بودن وی مشخص خواهد شد.

حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیر عملیاتی حداقل ۶۰ درصد، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل معادل ۷۵ درصد و حقوق سربازان متاهل ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبانی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین خواهد شد.

به طور کلی می توان گفت میزان حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ از چهار میلیون تومان آغاز و با توجه به محل و درجه خدمت افزایش خواهد داشت.

به کارکنان وظیفه متاهل و کارکنان وظیفه نخبه حقوق معادل ۱۰۰ درصد مبنای قانون خدمت وظیفه عمومی پرداخت می گردد که حداقل آن در مناطق عادی ۲ میلیون تومان و در سایر مناطق نیز علاوه بر حقوق، فوق العاده‌ها نیز به آن اضافه می‌گردد.

میزان افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر می باشد:

۱- حقوق سربازان وظیفه مجرد که در مناطق عادی خدمت می کنند ، با رشد ۱۴۰ درصدی و حداکثر به مبلغ ۳ میلیون و۷۸۰ هزار تومان تعیین شد.

۲- حداقل حقوق سربازان وظیفه متاهل ،‌ با افزودن هزینه عائله‌مندی ،‌با رشد ۱۴۵ درصدی به مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت که هزینه مربوط به فرزند یا ایاب و ذهاب به این مبلغ افزوده خواهد شد.

۳- سربازان وظیفه ای که در مناطق عملیاتی خدمت می کنند (اعم از مجرد و متاهل) علاوه بر حقوق ذکر شده به تناسب مدرک تحصیلی و تاهل از مبلغ حدود یک میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان از فوق العاده عملیاتی بهره مند خواهند شد.

۴- براساس مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش حقوق ۱۴۰۲، حقوق سربازان مجرد منطقه غیر عملیاتی ۵ میلیون و ۴۰ هزار تومان، سربازان مجرد منطقه عملیاتی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سربازان متأهل نیز ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان تعیین شده که پس از تصویب و تایید شورای نگهبان اجرا خواهد شد.

در جدول زیر، ضریب حقوق در حقوق کارکنان پایور ضرب می شود و حقوق سربازی در سال ۱۴۰۲ به دست می آید. با توجه به میزان حقوق کارکنان پایور در سال گذشته، حداقل حقوق برای درجه ناوی و بیشترین حقوق ستوان یکم پزشک بوده است. در جدول زیر یک تقریب کلی در رابطه با میزان حقوق سربازی را مشاهده می کنید.

میزان حقوق سربازی سال گذشته
درجه ضریب حقوق
سربازی ۶۰%
ناوی
سرباز دوم ۶۱%
ناوی دوم
سرجوخه ۶۳%
رزم یار
سرناوی
گروهان سوم ۶۵%
رزم یار سوم
مهناوی سوم
گروهان دوم ۶۷%
رزم آور دوم
مهناوی دوم
گروهان یکم ۶۹%
رزم آور یکم
مهناوی یکم
استوار دوم ۷۱%
رزم دار دوم
ناو استوار دوم
استوار یکم ۷۳%
رزم دار یکم
استوار سوم ۷۶%
ناویان سوم
استوار دوم ۷۹%
ناویان دوم
ستوان یکم ۸۲%
ناویان یکم
ستوان یکم پزشک ۹۰%
ناویان یکم پزشک

 

جدول بالا براساس میزان دریافتی سربازان در سال گذشته می باشد که توسط آخرین بخشنامه ستاد نیروهای مسلح منتشر شده است. به محض بروزرسانی در این جا اعلام خواهد شد.

 

مشمولانی که قصد دارند خود را برای اعزام به سربازی آماده نمایند ابتدا می بایست از مندرجات دفترچه اعزام به خدمت مطلع شوند که در مقاله زیر جزئیات آن ارائه شده است.

 

حقوق سربازان متاهل در سال ۱۴۰۲

مشمولانی که پیش از بکارگیری خدمت نظام وظیفه به صورت رسمی ازدواج کرده اند می بایست در زمان تکمیل دفترچه اعزام به خدمت، گزینه متاهل را انتخاب کرده و  مدارک لازم از جمله شناسنامه و تاریخ ازدواج خود را برای بررسی های لازم در فرم ثبت نمایند.

مشمولان متاهل از آن جهت که وظیفه تامین مالی خانواده را بر عهده داشته و از زمان اعزام به خدمت تا اتمام سربازی خود، امکان اشتغال در مشاغل را ندارند، حقوقی را به عنوان حقوق سربازی متاهلان دریافت می کنند.

بر اساس آخرین جزئیات اعلام شده از سوی سازمان نظام وظیفه، حقوق سربازان متاهل تا ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری برای سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

در برخی از شرایط خاص مشمولان می توانند محل سربازی خود را تعیین کنند. از این رو به مشمولان متاهل توصیه می شود ابتدا مقاله زیر را مطالعه کرده و سپس اقدامات لازم برای اعزام به سربازی را انجام دهند.

 

حقوق سربازان دیپلم در  سال ۱۴۰۲

تمامی دانش آموزانی که دوران تحصیل در مدرسه را به اتمام رسانده انند می توانند با اطلاع از سن مشمولیت سربازی به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و فرم اعزام به خدمت سربازی را تکمیل نمایند. پس از اینکه مشمول به عنوان سرباز شناخته شد، شماره حسابی از وی گرفته می شود تا به ازای هر ماه مبلغی به عنوان دستمزد یا حقوق سربازی برای او واریز شود.

حقوق سربازی برای افرادی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند، نسبت به سایر افرادی که در مقاطع بالاتر تحصیل کرده اند کمتر است. چرا که در زمان اعزام به سربازی، درجه و موقعیت مشمول بر اساس فاکتورهای مختلفی که یکی از آن ها نوع مدرک تحصیلی است مشخص می شود.

بنابر آخرین اطلاعیه های سایت نظام وظیفه، تمام مشمولانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند به عنوان سرباز یکم (سرجوخه) نامیده می شوند و افزایش حقوق آن ها برای سال ۱۴۰۲ تا سقف ۶۰ درصد خواهد بود. به عبارت دیگر این دسته از سربازان ماهانه مبلغی معادل «۳ میلیون» تومان دریافت خواهند کرد. این مبلغ بر اساس نوع منطقه سرباز (عملیاتی یا غیر عملیاتی) قابل افزایش تا ۷۵ درصد می باشد.

اگر مشمولان دارای دیپلم قصد ادامه تحصیل داشته باشند در ابتدا می بایست معافیت تحصیلی دریافت کرده و سپس در دانشگاه ها ثبت نام نمایند. برای آشنایی با نحوه دریافت معافیت تحصیلی می توانید به مطالعه مقاله زیر بپردازید.

 

حقوق سربازان لیسانس در سال ۱۴۰۲

مدرک تحصیلی تاثیر مستقیمی بر میزان دستمزد سربازان در خدمت نظام وظیفه دارد. معمولا مشمولان سربازی پس از اتمام دوران تحصیل خود در مدارس مستقیما در فرآیند اعزام به سربازی شرکت کرده و به دنبال دریافت برگ سبز سربازی جهت اعزام خود هستند. البته در این بین افرادی نیز هستند که تحصیلات خود را ادامه داده و پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه به سربازی می روند.

ادامه تحصیل از مقطع لیسانس تا دکتری نوع درجه سرباز را مشخص می کند. همچنین میزان دستمزد سربازان نیز بر اساس همین درجه ها تعیین می شود. بنابراین هر چه مدرک تحصیلی فردی بالاتر باشد، حقوق سربازی اش نیز بیشتر می شود.

بر اساس اعلام سایت نظام وظیفه، سربازان در سال ۱۴۰۲ افزایش حقوقی بین ۶۰ تا ۷۵ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح را خواهند داشت. بنابراین سربازان دارای مدرک لیسانس می توانند مبلغ «۳,۰۰۰,۰۰۰ (میلیون) یا ۳,۵۰۰,۰۰۰ هزار تومان» به بالا حقوق دریافت کنند. سقف این حقوق ها تا «۵ میلیون» تومان می باشد.

جدول زیر بر اساس نوع مدرک تحصیلی افراد و درجه ای که به آن ها به عنوان مشمول نظام وظیفه ارائه می شود، طراحی شده است. همان طور که مشاهده می کنید هر چه مدرک تحصیلی افراد بالاتر باشد، درجه سربازی آن ها نیز بالاتر رفته و دستمزد سربازی آن ها افزایش می یابد.

 

درجه سربازی بر اساس نوع مدرک
مدرک لیسانس درجه گروهبان یکم (در برخی سازمانها استوار یکم یا استوار دوم)
مدرک فوق لیسانس درجه ستوان سوم
مدرک دکتری درجه ستوان دوم

 

افرادی که به دنبال اطلاع از مدت غیبت سربازی خود هستند می توانند از طریق مطالعه مقاله زیر اطلاعات لازم جهت استعلام غیبت سربازی را کسب نمایند.

 

میزان حقوق امریه سربازی ۱۴۰۲

میزان حقوق امریه سربازی در سال ۱۴۰۲ تفاوت چندانی با حقوق سربازان دیگر ندارد؛ اما به هر حال میزان تحصیلات فرد امریه بگیر باعث می شود که فرد در درجه های متفاوتی قرار بگیرد. به طور مثال اگر شخصی دارای مدرک کارشناسی ارشد است، درجه بالاتری نسبت به یک فرد دارای مدرک کارشناسی می گیرد، درجه بالا نیز باعث می شود که فرد حقوق سربازی بالاتری نسبت به دیگر سربازان دریافت کند.

مبلغ افزایش حقوق سربازان

میزان حقوق امریه سربازی ۱۴۰۲

البته در قانون جدید نیروهای مسلح تصمیم دارند که یک حقوق اضافه ای برای هزینه رفت و آمد و یا خورد و خوراک برای سربازان امریه که از شهر خود دور هستند، در نظر بگیرند که البته میزان این حقوق مشخص نیست. در جدول زیر میزان حقوق سربازی ۱۴۰۲ را طبق درجه های متفاوت مشاهده می کنید. به دلیل برابر بودن میزان حقوق سربازان و مشمولان امریه، این جدول برای حقوق امریه سربازی نیز صادق است.

لازم به ذکر است که تمامی جداول زیر برای حقوق امریه سربازی سال گذشته بوده و به محض بروزرسانی سال ۱۴۰۲، تغییرات اعمال خواهد شد.

میزان حقوق سربازی و امریه بگیران در سال گذشته
میزان درجه درجه ضریب حقوق میزان حقوق
سربازی ۶۰% ۱۰۸۰۰۰۰ تومان
ناوی
سرباز دوم ۶۱% ۱۰۹۸۰۰۰ تومان
ناوی دوم
سرجوخه ۶۳% ۱۱۳۴۰۰۰ تومان
رزم یار
سرناوی
گروهان سوم ۶۵% ۱۱۷۰۰۰۰ تومان
رزم یار سوم
مهناوی سوم
گروهان دوم ۶۷% ۱۲۰۶۰۰۰ تومان
رزم آور دوم
مهناوی دوم
گروهان یکم ۶۹% ۱۲۴۲۰۰۰ تومان
رزم آور یکم
مهناوی یکم
استوار دوم ۷۱% ۱۲۷۸۰۰۰ تومان
رزم دار دوم
ناو استوار دوم
استوار یکم ۷۳% ۱۳۱۴۰۰۰ تومان
رزم دار یکم
استوار سوم ۷۶% ۱۳۶۸۰۰۰ تومان
ناویان سوم
استوار دوم ۷۹% ۱۴۲۲۰۰۰ تومان
ناویان دوم
ستوان یکم ۸۲% ۱۴۷۶۰۰۰ تومان
ناویان یکم
ستوان یکم پزشک ۹۰% ۱۶۲۰۰۰۰ تومان
ناویان یکم پزشک

 

بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح، ضریب ریالی سال گذشته به میزان ۳۰۴۸ تعیین شده بود. بنابراین طبق ماده ۷۰ قانون وظیفه عمومی، حقوق کارکنان وظیفه به جز اعضای هیئت علمی و متعهد خدمت از ابتدای سال گذشته برابر جدول زیر بوده است. مبالغ زیر به ریال می باشد.

 

ردیف درجه ضریب حقوقی درجه کارکنان وظیفه متاهلین مجرد، تحت پوشش کمیته امام خمینی مناطق محروم و بدهوا سایر کارکنان وظیفه مامور
ضرایب قابل اجرا
۱۰۰% ۷۰% ۷۰% ۶۵%
۱ سرباز / ناوی ۶۰% ۱۶.۱۷۶.۹۶۰ ۱۱.۳۲۳.۸۷۲ ۱۱.۳۲۳.۸۷۲ ۱۰.۵۱۵.۰۲۴
۲ سرباز دوم/ ناوی دوم ۶۱% ۱۶.۴۴۶.۵۷۶ ۱۱.۵۱۲.۶۰۳ ۱۱.۵۱۲.۶۰۳ ۱۰.۶۹۰.۲۷۴
۳ سرباز یکم/ناوی یکم ۶۲% ۱۶.۷۱۶.۱۹۲ ۱۱.۷۰۱.۲۳۴ ۱۱.۷۰۱.۳۳۴ ۱۰.۸۶۵.۵۲۵
۴ سرجوخه/ رزم یار/ سرناوی ۶۳% ۱۶.۹۸۵.۸۰۸ ۱۱.۸۹۰.۰۶۶ ۱۱.۸۹۰.۰۶۶ ۱۱.۰۴۰.۷۷۵
۵ گروهبان سوم/ رزم آور سوم/ مهناوی سوم ۶۵% ۱۷.۵۲۵.۰۴۰ ۱۲.۲۶۷.۵۲۸ ۱۲.۲۶۷.۵۲۸ ۱۱.۳۹۱.۲۷۶
۶ گروهبان دوم/ رزم آور دوم/مهناوی دوم ۶۷% ۱۸.۰۶۴.۲۷۲ ۱۲.۶۴۴.۹۹۰ ۱۲.۶۴۴.۹۹۰ ۱۱.۷۴۱.۷۷۷
۷ گروهبان یکم/ رزم آور یکم/ مهناوی یکم ۶۹% ۱۸.۶۰۳.۵۰۴ ۱۳.۰۲۲.۴۵۳ ۱۳.۰۲۲.۴۵۳ ۱۲.۰۹۲.۲۷۸
۸ استوار دوم/رزم آور دوم/ ناواستوار دوم ۷۱% ۱۹.۱۴۲.۷۳۶ ۱۳.۳۹۹.۹۱۵ ۱۳.۳۹۹.۹۱۵ ۱۲.۴۴۲.۷۷۸
۹ استوار یکم/ رزمدار یکم/ ناواستوار یکم ۷۳% ۱۹.۶۸۱.۹۶۸ ۱۳.۷۷۷.۳۷۸ ۱۳.۷۷۷.۳۷۸ ۱۲.۷۹۳.۲۷۹
۱۰ ستوان سوم/ ناوبان سوم ۷۶% ۲۰.۴۹۰.۸۱۶ ۱۴.۳۴۳.۵۷۱ ۱۴.۳۴۳.۵۷۱ ۱۳.۳۱۹.۰۳۰
۱۱ ستوان دوم/ ناوبان دوم ۷۹% ۲۱.۲۹۹.۶۶۴ ۱۴.۹۰۹.۷۶۵ ۱۴.۹۰۹.۷۶۵ ۱۳.۸۴۴.۷۸۲
۱۲ ستوان یکم/ ناوبان یکم ۸۲% ۲۲.۱۰۸.۵۱۲ ۱۵.۴۷۵.۹۵۸ ۱۵.۴۷۵.۹۵۸ ۱۴.۳۷۰.۵۳۳
۱۳ ستوان یکم پزشک / ناوبان یکم پزشک ۹۰% ۲۴.۲۶۵.۴۴۰ ۱۶.۹۸۵.۸۰۸ ۱۶.۹۸۵.۸۰۸ ۱۵.۷۷۲.۵۳۶

 

حقوق سرباز صفر

همانطور که پیش تر بدان اشاره شد میزان حقوق مشمولان سربازی بر اساس درجه آن ها تعیین می شود و سرباز صفر یا به اصطلاح سرباز ناوی پایین ترین درجه را به خود اختصاص می دهد و میزان حقوق دریافتی سرباز صفر نسبت به سایرین کمتر است. میزان تحصیلات از جمله مهم ترین عوامل برای تعیین درجه می باشد و سرباز صفر نسبت به درجات بالاتر از تحصیلات کمتری برخوردار است.

 

حقوق سرباز صفر همانطور که پیش تر در جدول میزان حقوق سربازی به آن اشاره شد، ۶۰ درصد حقوق هم رده خود در کادر سازمانی می باشد که کمترین میزان دریافتی برای مشمولان سربازی است. افرادی که دارای درجات بالاتری هستند درصد بالاتری به عنوان ضریب حقوقی آن ها در نظر گرفته می شود.

حقوق سرباز در مناطق عملیاتی و مرزی

منطقه ای که هر سرباز در آن خدمت می کند با توجه به عملیاتی بودن و غیر عملیاتی بودن آن در میزان حقوق دریافتی سرباز تاثیر گذار است. هم چنین مشمولانی که در مناطق مرزی خدمت می کنند به دلیل شرایط آب و هوایی بد و سختی کار در این مناطق نسبت به مناطق عادی از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار خواهند شد.

 

سربازان مشمول خدمت سربازی که با توجه به جدول فوق ضریب حقوقی شان تعیین می گردد در صورتی که در مناطق مرزی و عملیاتی خدمت کنند ضریب حقوقی آن ها افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال در صورت تصویب افزایش حقوق در سال ۱۴۰۲ میزان حقوق سربازان مجرد منطقه عملیاتی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سربازان متأهل نیز ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان خواهد شد.

 

حقوق سربازان معاف از رزم

سربازان معاف از رزم به دلیل درجه پایین بیماری و مشکل خود نمیتوانند معافیت کامل پزشکی دریافت کنند و مشمول خدمت سربازی می شوند. با این حال به دلیل معافیت از رزمی که به آن ها تتعلق می گیرد از انجام امور رزمی و کارهای سنگین معاف می شوند و مسئولیت انجام امور ساده تری به آن ها محول می شود. با این حال بسیاری از این افراد دارای تحصیلات در مقاطع متفاوتی می باشند که ضریب حقوقیشان علاوه بر سطح تحصیلی با توجه به معاف از رزم بودنشان نیز تعیین می شود.

سربازان معاف از رزم

درواقع حقوق سربازان معاف از رزم، در هر سطح نسبت به سربازان عادی هم سطح خود پایین ترین مقدار را به خود اختصاص می دهند. به عنوان مثال سرباز معاف از رزمی که دارای مدرک لیسانس می باشد، در این درجه نسبت به سایر سربازان از حقوق کمتری بهره مند می شوند.

کارشناسان سامانه مشاوره هیوا می توانند مشمولانی را که قصد رفتن به سربازی دارند راهنمایی کرده و جزئیات ثبت نام و مبلغی را که به عنوان حقوق سربازان در نظر گرفته شده است را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا در اختیار مشمولان قرار دهند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار