۲۳:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

اجتماعی

حقوق دانشجویان فرهنگیان ۱۴۰۳| دانشجویان فرهنگی در ۱۴۰۳ چقدر حقوق می گیرند؟

دانشجویان فرهنگیان چقدر حقوق میگیرند؟

حقوق معلم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، فرهنگیان از اون جمله رشته هایی است که دانشجو در دانشگاه هم حقوق میگیرد و یکی از دلایلی که رشته فرهنگیان خواهان زیادی دارد همین حقوق دانشجویی آن است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

حقوق دانشجو معلمان درسال ۱۴۰۳ چقدر میشود ؟

حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۲ ۷میلیون و ۹۲۰ هزار تومان بود که برای سال ۱۴۰۳ این مبلغ به ۱۰ میلیون تومان میرسد البته زمزمه هایی درباره افزایش فوق العاده ویژه نیز به گوش میرسد که در صورت تصویب به حقوق ۱۰ میلیونی اضافه میشود البته این مبلغ با توجه به استفاده از امکانات و کسوراتی مانند بیمه و…. قابل تغییر میباشد.

حقوق فرهنگیان

حقوق فرهنگیان

کسریات حقوق دانشجو فرهنگیان چه مقدار میباشد ؟

در نوع اول کسورات هر ماه مبلغی از حقوق دانشجو معلمان برای کسورات اداری مانند بیمه و …. کم میشود علاوه بر این مبلغی به عنوان کسورات توسط دانشگاه از حقوق دانشجویان کم میشود که درصورت استفاده از خوابگاه و سایر امکانات و باتوجه به فصل تابستان و…. متفاوت میباشد.

مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان

توجه داشته باشید که شما برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان هیچ گونه هزینه تحصیلی و شهریه پرداخت نمی کنید و تمام خدمات آموزشی ارائه شده‌ رایگان است. بعضی از داوطلبان پردیس های دانشگاه فرهنگیان را با واحد های پردیس خودگردان اشتباه می گیرند ولی این دو دانشگاه فرق دارند شما برای تحصیل در پردیس فرهنگیان شهریه پرداخت نمی کنید اما برای تحصیل در پردیس خودگردان باید شهریه پرداخت نمایید.

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان علاوه بر دریافت حقوق ماهانه از مزایای دیگری نیز برخودار هستند از جمله :

نداشتن دغدغه بیکاری و استخدام قطعی بلافاصله پس از فارغ التحصیلی
دانشجویان آقا نیازی به گذراندن دوره خدمت سربازی ندارند و فقط باید رزم مقدماتی را بگذرانند.
دوران تحصیل شما به عنوان سوابق کاری محسوب می شود یعنی زود تر بازنشسته خواهید شد.
امکان ادامه تحصیل در رشته‌ های دانشگاه دانشگاه فرهنگیان تا مقطع دکتری تخصصی وجود دارد.
امکان ارتقا شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان فراهم است.
شرط سنی دانشگاه فرهنگیان افزایش یافته است و این مورد از مزایای دانشگاه محسوب می شود. . طبق قوانین جدید ، داوطلبان ۴۵ ساله دارای مدرک دکتری و داوطلبان ۴۰ ساله دارای مدارک پایین‌ تر از دکتری مجاز هستند در کنکور تربیت معلم برای ورود به دانشگاه فرهنگیانب شرکت کنند.

البته با وجود آنکه مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان از معایب آن بیشتر است ، بسیاری از دانشجویان در خصوص کسر هزینه خوابگاه و هزینه غذا از حقوق ماهانه اعتراض دارند و خواستار لغو کسر ۴۵ درصد از حقوق شان هستند اما طبق گفته مسئولان دانشگاه ، رقمی که از حقوق دانشجویان به عنوان هزینه خوابگاه و غذا کسر می شود ، بسیار کمتر از مبلغی است دانشجو خودش هزینه کند. هزینه سه وعده غذایی صبحانه ، ناهار ، شام ، هزینه سکونت و منزل دانشجویی را اگر به صورت آزا حساب کنید ، بیشتر از مبلغی است که دانشگاه در قبال ارائه همین امکانات از حقوق شما کسر می کند.

عوامل تاثیرگذار در حقوق فرهنگیان

یکی از دغدغه ها پس از فیش حقوقی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ، میزان حقوقی است که قرار است بعد از فارغ التحصیلی دریافت کنند.

در این خصوص باید بگوییم، همانطور که حقوق دانشگاه فرهنگیان بر اساس یک سری موارد متغیر بود، میزان حقوق یک معلم شاغل در وزارت آموزش و پرورش نیز متفاوت می باشد. عوامل تاثیر گذار در این مورد می تواند با مواردی همچون محل خدمت، تعداد ساعات کاری، اضافه کار، مدرک تحصیلی و … مرتبط باشد.

برای مثال، مقدار فیش حقوقی فرهنگیان معلمانی که در روستاها یا مناطق دورافتاده مشغول به خدمت می شوند، بالاتر خواهد کرد. همچنین، با بالا رفتن سنوات و سابقه خدمت نیز هر ساله درصدی به حقوق این عزیزان اضافه می گردد.

مورد دیگر را می توان داشتن مدارک تحصیلی بالاتر از لیسانس، یعنی کارشناسی ارشد یا دکتری دانست که در این صورت بر روی حکم اعمال می شوند.

از سوی دیگر، امکان دارد که بر اساس صلاح دید رئیس یا مسئولان وزارت آموزش و پرورش، معلم به جای تدریس در منصب هایی همچون معاونت یا مدیریت مشغول به کار شود، که این خود به حقوق آن ها می افزاید.

افزایش حقوق فرهنگیان دارای مدرک ارشد

بر اساس قوانینی که به تازگی در نظر گرفته شده است، معلمان می توانند در کنار تدریس به ادامه تحصیل نیز بپردازند.

بر این اساس، علاوه بر آنچه که در مورد حقوق دانشگاه فرهنگیان گفته شد، اگر شخص پس از فارغ التحصیلی ادامه تحصیل داده و مدرک ارشد یا دکتری را کسب کند، درصدی به حقوق وی افزوده خواهد شد.

البته این را هم باید گفت که هر فرهنگی فقط یک بار می تواند مدرک بالاتر از آنچه که با آن وارد وزارت آموزش و پرورش شده است را بر فیش حقوقی اعمال کند. بنابراین، با اخذ مدارک بیشتر از یکی تاثیر گذار نخواهد بود.

حقوق دانشگاه فرهنگیان بعد از شروع به کار

وقتی که تحصیل شما تموم بشه و در مدارس شروع به تحصیل کنید، حقوق شما با توجه به شهر و استانی که در اون هستید به مرابت افزایش پیدا می‌کنه. به صورت میانگین در سال ۱۴۰۳ به یک معلم رسمی که کار خودش رو شروع کرده مبلغی بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌شه.

اما پیشنهاد ما این هست که اگر واقعاً عاشق تدریس و معلمی هستید وارد دانشگاه فرهنگیان بشید. به این دلیل که با این میزان از حقوق که به احتمال خیلی زیاد کفاف زندگی شما رو نخواهد داد، اگر به کاری که می‌کنید علاقمند نباشید در نهایت این خود شما هستید که از کارتون زده می‌شید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط