23:54 - 1403/04/12

جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا ؟

جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا؟ اگر سعید جلیلی اصول گرا باشد که هست، غالب دیگرانی که موسوم به اصول گرایی هستند اصول گرا نیستند، که نیستند.این ادعا درباره اصلاح طلبی هم صدق می کند.

جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا

اگر سعید جلیلی اصول گرا باشد که هست، غالب دیگرانی که موسوم به اصول گرایی هستند اصول گرا نیستند، که نیستند.این ادعا درباره اصلاح طلبی هم صدق می کند.

اصول گرایی و اصلاح طلبی بال های یک جریان انقلابی ناب و خالص هستند. اگر می بینید این دو بال هر کدام به یک سو افتاده و تبدیل به جناح های سیاسی ای گشته اند که به ضد خودش تبدیل شده اند برای این است که از معنا و مفهوم خودش دور مانده اند.

به نظرم اصول گرای واقعی، یک اصلاح طلب تمام عیار است. اساسا اصلاح طلبی بر مبنای اصولی بنا شده است که تغییر ناپذیرند.

اصول جریان انقلابی ثابت است و فروع آن هم. البته ممکن است بنا بر اقتضای زمانه فروع آن در “تقدم و تاخر” اصلاح شوند.مثلا عدالت، آزادی و…

پس، اصلاح مبتنی بر اصول عمل می کنند . اگر چنین نباشد انحراف پیش می آید. اما کدام اصول؟ اصول گرایی بر پایه کدام اصل بنا شده است؟

مهم ترین «اصلی» که کنش سیاسی یک کنش گر سیاسی را شکل می دهد این است که «امر سیاسی» اش تابع «ایمان»ش باشد. پس هر کس که ایمانش بر امر سیاسی اش تقدم داشته باشد یک اصول گراست. اصلاحی که از او سر می زند نیز مبتنی بر همین ایمان است.

جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا ؟

جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا ؟

این ایمان، از متعلقات ایمان در قرآن نشات گرفته است.متعلقات هفتگانه ایمان عبارتند از:

۱- ایمان به خدا

۲- ایمان به غیب

۳- ایمان به ملائکه

۴- ایمان به انبیاء

۵- ایمان به کتاب های آسمانی

۶- ایمان به آیات الهی

۷- ایمان به معاد

در مرتبه های بعدی که اصول انقلاب اسلامی را تشکیل می دهد ایمان به اسلام سیاسی است که در ولایت فقیه متبلور می شود. با این وصف، همه کنش های سیاسیِ یک کنشگر انقلاب اسلامی نشات گرفته از ایمان اوست. اصول گرا یعنی کسی که فعالیت ها و کنش های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و..او نشان گر ایمان او باشد.

سعید جلیلی از این رو یک اصول گرای خالص است.من، ایشان را نمونه ای از چنین اصول گرایی توصیف می کنم. کنش سیاسی «دولت در سایه» ایشان مستند قابل تاملی برای این ادعاست.که پیش تر به آن پرداخته ام.

افزون براین، عدم حاشیه سازی های فراوان، محوریت اخلاق اسلامی در کنش های سیاسی و انتخاباتی،از ایشان یک نمونه ساخته است.

این شکل از اصول گرایی دارای اصول ثابتی است که دمدمی مزاج هم نیست. روی اصول واضح بنا شده که باعث می شود از دورویی عقیدتی فاصله بگیرید. باری به هر جهت نیست. در هر جمعی رنگ عوض نمی کند.

بنا بر مقتضایتِ «خود ساخته زمانه» اصول و فروعش یکسان است.ایمانش تابع زمان و مکان نیست، زمان و مکانش تابع ایمان است.این مشخصه های اصول گرایی در کمتر کنشگر سیاسی یافت می شود.

نمی خواهم از او یک قدیس بسازم که نیست؛ اما معتقدم ایشان یک نخبه سیاسی که نمونه بارز یک انقلابی مسلمان است که می تواند برای بسیاری از فعالان سیاسی یک الگو محسوب شود.تصور کنید چنین شخصیتی با چنین ویژگی هایی در بالاترین منصب یک مسئولیت سیاسی هم قرار بگیرد. بی راه نیست که پروفسور مسعود درخشان معتقد است جلیلی می تواند فرهنگ سیاسی جامعه را تغییر دهد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط