۱۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰

جزئیات پرداخت افزایش حقوق سنواتی بازنشستگان تامین اجتماعی به گفته وزیر کار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعیین تکلیف اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، افزود: افزایش حقوق بازنشستگان از اول فرودین ماه اعمال خواهد شد، بخشی از آن پرداخت شده است و مابقی نیز در اردیبهشت و خرداد اعمال و به همراه ...

افزایش حقوق بازنشستگان 1403

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،سیدصولت مرتضوی در جریان چهارمین برنامه پاسخگویی برخط وزارتخانه متبوعش مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به گستردگی دامنه فعالیت‌های وزارتخانه متبوعش، تاکید کرد: معتقدم علاوه بر بنده، باید سازمان‌های تابعه همچون تامین اجتماعی و بهزیستی نیز به صورت مستقل و جداگانه در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری حاضر شده و پاسخگوی دغدغه‌ها و مشکلات مردم باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: لایحه امنیت شغلی کارگران در دستور کار است و تقدیم دولت شده است؛ در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است. منتظریم که در دولت مطرح و تصویب و سپس به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

وی درباره طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک گفت: این طرح به مدت سه ماه پرداخت شد، در حال بررسی تداوم این طرح هستیم؛ نقاط قوت و ضعف این طرح در حال بررسی است و ان‌شالله ظرف چند روز آینده درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد. ۲۰ میلیون خانوار از هفت دهک درآمدی تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیک قرار دارند، حدود ۶۰ میلیون ایرانی مشمول قاعده کالابرگ الکترونیک هستند. این طرح به مدت سه ماه و با کمترین ضریب خطا با همکاری ۲۲۰ هزار فروشگاه به انجام رسید.

مرتضوی تاکید کرد: تمام تلاش این است که معوقات بازنشستگان تامین اجتماعی به موقع پرداخت شود، سال گذشته و امسال بخش قابل توجهی از معوقات بازنشستگان از جمله فرهنگیان تامین و پرداخت شد.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از مطالبات بازنشستگان نیز حدود ۶۹ هزار میلیارد تومان است، گفت: با دستور رئیس‌جمهور و مصوبه هیات وزیران بخشی از سهام آلومینیوم جنوب برای تسویه مطالبات بازنشستگان کشوری اختصاص یافت و در حال انتقال است. تمام تلاش ما بر این است که با تبدیل آن به ریال ان‌شاالله با قید فوریت این بخش از مطالبات بازنشستگان نیز پرداخت شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعیین تکلیف اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، افزود: افزایش حقوق بازنشستگان از اول فرودین ماه اعمال خواهد شد، بخشی از آن پرداخت شده است و مابقی نیز در اردیبهشت و خرداد اعمال و به همراه معوقات پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدفگذاری دولت سیزدهم در ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ برآورده شده است، گفت: این میزان ایجاد اشتغال به شیوه‌های مختلف راستی‌آزمایی شده است.

مرتضوی بحث ضریب پشتیبانی صندوق تامین اجتماعی را یکی از دغدغه‌های دولت عنوان کرد و گفت: با تدابیر اندیشیده شده و ایجاد اشتغال، ضریب پشتیبانی نیز حفظ شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رئیس‌جمهور نسبت به مساله معیشت مردم حساسیت ویژه دارد، گفت: آقای رئیسی همواره تدبیر و برنامه‌ریزی می‌کنند که سفره اقشار ضعیف تحت تاثیر قرار نگیرد بر همین اساس برنامه ریزی متنوعی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام شده است و بخش اعظمی از کار هم برعهده ما قرار دارد که هم در حوزه آموزش، هم در حوزه جهاد تبیین و روایتگری و ارائه تسهیلات اقداماتی انجام شده است.

مرتضوی بخشی از مشکلات آسیب‌های اجتماعی به ویژه بالا رفتن سن ازدواج در کشور را به عدم اشتغال مرتبط دانست و گفت: با ایجاد اشتغال مضاعف که در حال محقق شدن است، ان‌شاالله این مشکل هم رفع می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موضوع پیشنهاد تعیین حقوق و دستمزد کارگران در مجلس گفت: در مورد ماده ۴۱ و ماده ۱۶۷ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد اصلاحیه داشت که در جلسه روز کارگر که با حضور رئیس جمهور برگزار شد برخی از نمایندگان تشکل‌ها از رئیس‌جمهور درخواست کردند که بگذاریم ماده ۴۱ بگذاریم به همان سبک بماند و همواره شورای عالی اشتغال حداقل حقوق و دستمزد کارگران را مانند گذشته تعیین کند و این امر به مجلس شورای اسلامی سپرده نشود.

وی افزود: رئیس‌جمهور نیز اشاره‌ای داشتند که ما آن را درک کردیم و از ارسال لایحه اصلاح ماده ۴۱ عقب نشینی کردیم دستور آقای رئیس‌جمهور روی چشم ما جا دارد و فعلا اراده‌ای برای اصلاح این ماده قانونی نداریم.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط