۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۶

‌جزئیات جدید از طرح کالابرگ/ تشریح نحوه استفاده از کالابرگ الکترونیکی/ معرفی سامانه “شما” برای دریافت کالابرگ الکترونیکی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دولت در پاسخ به این سوال که چه کسانی مشمول استفاده از کالابرگ الکترونیکی هستند، تعیین کرده است که: خانواده‌هایی که در دهک یک تا ۹ معیشتی قرار گرفته‌اند و تاکنون یارانه دریافت می‌کردند، مشمول طرح ک...

کالابرگ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دولت در پاسخ به این سوال که چه کسانی مشمول استفاده از کالابرگ الکترونیکی هستند، تعیین کرده است که: خانواده‌هایی که در دهک یک تا ۹ معیشتی قرار گرفته‌اند و تاکنون یارانه دریافت می‌کردند، مشمول طرح کالابرگ الکترونیک به شمار می‌روند و ما در اندیشه معاصر به شرح کامل مباحث پیرامون کالابرگ الکترونیکی پرداخته ایم.

علیرضا عسگریان در حاشیه دیدار وزیران کار ایران و قطر در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت کالابرگ الکترونیکی در کشور، اظهار داشت: طرح هدفمندی یارانه‌ها برای دولت بسیار مهم است که یکی از موارد آن کالابرگ بسته‌های اساسی و هدفمندی یارانه‌ها و ارائه بسته‌های یارانه‌ای شامل بسته نان، دارو، سوخت، یارانه حوزه آب، بسته سلامت و اخیرا کالابرگ شامل سبد غذایی است.

وی گفت: بر اساس تکلیف قانون بودجه ۱۴۰۱ بعد از اجرای حذف ارز ترجیحی مقرر شد اگر تورمی در مورد ۱۱ قلم کالای اساسی و تعزیراتی برای مردم حادث می‌شود، دولت آن را با اعتبار یارانه‌ای پوشش دهد و بلافاصله بعد از آن دهک‌بندی آحاد جامعه صورت گرفت که سه دهک اول جامعه یارانه ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های بعدی تا دهک نهم، ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، درحالی‌که یارانه قبلی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در ماه بود و یک باره یارانه‌ها به‌طور میانگی ۹ برابر افزایش پیدا کرد.

معاون رفاه وزیر کار اظهار داشت: عدد یارانه معیشتی که به مردم پرداخت می‌شود، ماهانه ۲۷ هزار میلیارد تومان شد و درواقع دولت تلاش کرد تورم بر روی کالاهای اساسی را پوشش بدهد و در حال حاضر هم با اجرای کالابرگ آن را پوشش می‌دهد، به‌گونه‌ای که برای خرید ۱۱ قلم کالای اساسی خانوار در اردیبهشت سال گذشته ۴۳۶ هزار تومان لازم بود، اما در اردیبهشت امسال برای تهیه همان ۱۱ قلم ۸۳۶ هزار تومان مورد نیاز است؛ یعنی حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده است.

عسگریان اظهار داشت: دولت برای جبران تورم کالاهای اساسی برای سه دهک پایین جامعه، ماهانه ۴۰۰ هزار تومان به هر نفر می‌پردازد، علاوه بر آن در اجرای کالابرگ الکترونیکی ۲۰ درصد هم اعتبار جدید تعریف کرده است؛ یعنی برای هر نفر ۴۸۰ هزار تومان در ماه می‌شود که این رقم در مقایسه با یارانه ۴۵ هزار تومانی گذشته حدود ۱۰ تا ۱۱ برابر شده است.

وی افزود: در گذشته سه دهک پایین جامعه ۸.۵ میلیون نفر افراد تحت پوشش مددجوی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی بودند، درحالی‌که الان ۳ دهکی که مشمول کالابرگ می‌شوند به ۲۴ میلیون نفر افزایش یافته‌اند، در هر دهک حدود ۸.۷ میلیون نفر معادل حدود ۲.۸ تا ۲.۹ میلیون خانوار هستند که در حال حاضر تحت پوشش اعتبار مازاد ۲۰ درصد در کالابرگ قرار دارند.

معاون رفاه وزیر کار در توضیح این مسئله گفت: وقتی کسی به مغازه‌هایی که کارتخوان‌های آنها را تجهیز کرده‌ایم، مراجعه می‌کند، می‌تواند دسترسی به این مغازه‌ها را از طریق برنامه کاربردی «شما» نصب کند و به راحتی مغازه‌های طرف قرارداد را پیدا کند؛ مغازه‌هایی که در کنار کارتخوان، بارکدخوان هم دارند. در حال حاضر ۷۰ هزار مغازه در سراسر کشور شامل ۱۱ هزار شعبه از ۸ فروشگاه زنجیره‌ای طرف قرارداد کالابرگ الکترونیکی هستند.

عسگریان گفت: البته اعتبار ۲۰ درصد مازاد برای سه دهک به شرطی است که هر کس به انداز ۳۲۰ هزار تومان یعنی معادل ۸۰ درصد از یارانه خود را از ۱۱ قلم کالای موردنظر شامل شیر، ماست، پنیر، قند و شکر، روغن، مرغ، گوشت منجمد، حبوبات و ماکارونی خریداری کرده باشد.

وی اضافه کرد:‌ قیمت اقلام ۱۱ گانه کالاهای اساسی تعزیراتی است و اگر کسی این کالاها را به قیمت بالاتر بفروشد، مردم می‌توانند به تعزیرات شکایت کنند و همه این کالاها بارکدخوان دارند.

معاون رفاه وزیر کار اظهار داشت: در خرید ۱۱ قلم کالای کالابرگی مهم نیست که مردم از چه برندی خریداری کرده باشند، مبنای ما کالاهای اساسی است؛ به عنوان مثال مبنای ما در شیر کم چرب محاسبه می‌شود و اگر کسی نوع دیگری از شیر خریداری کرده باشد، فقط همان قیمت مبنا را محاسبه می‌کنیم.

عسگریان افزود: یکی دیگر از کالاهای کالابرگ گوشت منجمد و نه گوشت گرم است. در مورد مرغ هم قیمت آن تعزیراتی است و نوسانات این کالاها تحت کنترل تعزیرات قرار دارد و دولت تلاش می‌کند اگر تورمی در این کالاها ایجاد شود، به وسیله اعتبار یارانه‌ای کالابرگ آن را جبران کند.

وی تأکید کرد: یارانه افراد ثابت است، اما اعتباری که به آن تعلق می‌گیرد، الان برای سه دهک پایین ۲۰ درصد است، ممکن است به تناسب تورم در آینده این اعتبار ۲۵ درصد یا ۳۰ درصد شود، اما فعلا این اعتبار همان ۲۰ درصد است.

معاون رفاه وزیر کار اظهار داشت: احتمال دارد در آینده اعتبار مازاد برای دهک‌های ۴ تا ۹ هم اجرا شود، ولی فعلا برای سه دهک اجرا می‌شود.

به گفته عسگریان مبنای تعلق اعتبار برای حمایت از خانوارهای محروم و کم درآمد است و مسئله بعدی این است که دولت می‌خواهد سبد غذایی موردنیاز خانوارها که در حال حاضر با ۴۸۰ هزار تومان در ماه تهیه می‌شود، برای سلامت خانوار حتما در اختیار آنها قرار بگیرد و بر این اساس این شرط را قرار داده است که اگر کسی به میزان ۸۰ درصد از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود از ۱۱ قلم خریداری کرد، آنگاه ۲۰ درصد اعتبار مازاد یعنی ۸۰ هزار تومان برای آنها شارژ می‌شود.

وی افزود: برنامه دولت فعلا حمایت سبد غذایی در کالابرگ است، ممکن است در آینده از سبد سلامت مانند شوینده‌ها و پوشک و موارد بهداشتی هم حمایت کند، اما سبد کنونی کالابرگ ۱۰۰ درصد غذایی است.

معاون رفاه وزیر کار تصریح کرد: هدف دولت از کالابرگ جلوگیری از فقر غذایی در جامعه است.

به گفته عسگریان؛ میزان استقبال از کالابرگ الکترونیکی نسبت به دوره قبل که فقط افراد کمیته امداد و بهزیستی بودند، ۳ برابر شده است و قبلاً تعداد افراد تحت پوشش ۸.۷ میلیون نفر بود، الان عدد به ۲۴ میلیون نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تراکنش‌های طرح کالابرگ الکترونیک روزانه به حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تراکنش رسیده و امیدواریم به عدد روزانه ۱۰۰ هزار تراکنش برسیم. ما می‌خواهیم رفتار مردم به سمت مصرف کالاهای اساسی خانوار تغییر کند.

به گفته معاون رفاه وزیر کار؛ در حال حاضر ۷۰ هزار فروشگاه در کشور شامل ۱۱ هزار از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل شده است.

تشریح نحوه استفاده از کالابرگ الکترونیکی

عبدالله دارایی، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری با هدف تبیین اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی، برگزار شد، گفت: به منظور تأمین امنیت غذایی و بهره‌مندی آحاد مختلف مردم از طرح کالابرگ الکترونیکی، کلیه مشمولان دریافت یارانه می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های عضو این طرح از یارانه یک ماه آینده خود در قالب خرید اعتباری نسبت به تهیه ۱۱ قلم کالای اساسی خانوار اقدام کنند.

دارایی ادامه داد: البته از سیزدهم خرداد ماه نیز در قالب یک طرح برای خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد با افزایش ۲۰ درصدی اعتبار خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی مواجه و در صورتی که خانوار حداقل ۷۰ درصد یارانه خود را به صورت کالابرگ الکترونیکی از ۱۱ گروه کالایی خرید کند، می‌تواند از ۲۰ درصد افزایش اعتبار برخوردار شود. یعنی تا سقف چهار میلیون ریال خرید کند.

رئیس شورای هماهنگی دستگاههای اجرایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز در ادامه، گفت: یارانه بگیران اختیار دارند که یارانه خود را در قالب کالابرگ الکترونیکی و خرید ۱۱ قلم گروه کالایی اختصاص دهند یا به صورت نقدی برداشت وجه نمایند و اجباری در این کار وجود نخواهد داشت. استفاده از طرح کالابرگ الکترونیکی فقط از فروشگاه‌هایی که به سامانه کاربردی «شما» متصل هستند، امکان پذیر خواهد بود و فروشگاه‌هایی که تمایل به شرکت در این طرح دارند باید به آدرس shoma.sfara.ir مراجعه و پس از نصب برنامه کاربردی شما نسبت به تقاضای اتصال سامانه فروشگاهی به این شبکه اقدام کنند.

دارایی اظهار کرد: البته یارانه‌بگیران عزیز نیز که قصد استفاده از طرح کالابرگ الکترونیکی دارند با مراجعه به همین سامانه نسبت به ثبت نام و استعلام میزان و مانده اعتبار خود اقدام و یا از طریق شماره گیری کد*۵۰۰#۱۴۶۳#از آخرین وضعیت ثبت نام و شمول در این طرح مطلع شوند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه خاطرنشان شد: مردم عزیز برای اطلاع از فروشگاه‌های مجاز طرح کالابرگ الکترونیکی نیز با مراجعه به آدرس فوق و مشاهده فروشگاه‌ها و کالاهای اساسی شامل اعتبار ۱۱ قلم شامل شیر و ماست کم چرب، پنیر سفید، گوشت سفید مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند و شکر و برنج حبوبات و گوشت گوساله اطلاع یافته و از نحوه استفاده یارانه ماه بعد در حساب کالابرگ الکترونیکی سرپرست خانوار آگاهی پیدا کنند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت آن دسته از عزیزانی که هم نسبت به دهک بندی خانوار اعتراض دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه حمایت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند. در فروشگاه های زنجیره ای در صورت همراه داشتن کارت میتوان با ارائه شماره موبایل و کد ملی اقدام به خرید نمایند و در این طرح همانند خریدهای عادی هیچ هزینه و کارمزدی دریافت نخواهد شد.

دارایی در ادامه خاطر نشان کرد: کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار می‌باشد قابلیت استفاده و خرید در این طرح داشته و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد و همچنین در صورت مشاهده هرگونه کم فروشی و گرانفروشی، پایین بودن کیفیت اجناس و یا هر مورد دیگری با سامانه ۱۲۴ وزارت صمت تماس حاصل فرمایند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی، رفاه در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی است و پیگیری‌های لازم برای انجام سایر فروشگاه‌های کوچک در شهرها، دهستان‌ها و روستاهای استان در حال انجام می‌باشد و یارانه بگیران می‌توانند در چند مرحله از اعتبار خود از گروه ۱۱ قلم کالای اساسی خرید کنند.

وی افزود: هیچ برنامه‌ای برای حذف یارانه نقدی خانوار توسط دولت وجود ندارد و تغییری در زمان واریز نقدی یارانه‌ها نیز صورت نخواهد پذیرفت و فقط مردم می‌توانند به میزان مبلغ یارانه خود یک ماه زودتر و با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به صورت اعتباری از میان کالاهای مورد نظر خرید کنند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز یادآور شد: اعتبار باقیمانده به هر میزان که باشد در زمان مقرر واریز یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد و محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری خاص یا یک کیفیت ثابت وجود نداشته و همه تلاش دولت در اجرای این طرح امکان فرصت استفاده اعتباری خرید کالاها یک ماه قبل از واریز است.

معرفی سامانه “شما” برای دریافت کالابرگ الکترونیکی

احمد وحیدی در حاشیه نشست با استانداران سراسر کشور با اشاره به اینکه دولت در راستای تامین کالاهای اساسی برای مردم، این طرح را تهیه کرده است، اظهار داشت: در این جلسه با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی موضوع کالابرگ الکترونیک بررسی شد.

وی ادامه داد: در این زمینه سامانه خوبی طراحی شده و ده ها هزار فروشگاه زنجیره‌ای و غیرزنجیره‌ای در استان‌های مختلف عملیاتی شده تا مردم بتوانند نیازهای خود را در قالب ۱۱ کالای اساسی اعلام شده، تامین کنند.

وزیر کشور یادآور شد: مسئول این طرح، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است اما در سطح استان‌ها، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها درگیر هستند. لذا لازم بود هماهنگی‌هایی صورت بگیرد و آمادگی اجرایی فراهم شده است.

 

وحیدی خاطرنشان کرد: این سامانه علاوه بر تامین کالاهای اساسی، می‌تواند کارهای دیگری از جمله زنجیره تامین و تامین مالی را سامان دهی کند و هماهنگی‌های لازم در این رابطه انجام شده و امید است مردم بتوانند از این طرح استفاده کنند.

سامانه شبکه ملی اعتبار (شما) از طریق نشانی اینترنتی https://shoma.sfara.ir قابل دسترس است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار