09:26 - 1403/03/07

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در خرداد ۱۴۰۳ | رقم افزایش «حقوق بازنشستگان» چقدر است؟ (جدول) + واریز حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی براساس همسان سازی

طبق اعلام مسئولین واریز حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی بانک رفاه بر اساس مبلغ جدید همسان سازی خواهد بود در اندیشه معاصر به آخرین خبری که دراین خصوصمنتشر شده است پرداخته ایم.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در خرداد ۱۴۰۳ | رقم افزایش «حقوق بازنشستگان» چقدر است؟ (جدول) + واریز حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی براساس همسان سازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حقوق بازنشستگان در خرداد ۱۴۰۳؛ افزایش حقوق بازنشستگان همواره مهمترین خواسته این عزیزان بوده است. مسئول هرازگاهی صحبتی از افزایش حقوق بازنشستگان پیش میکشند اما دریغ از نتیجه!

مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری که نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است به حساب آنها واریز می شود.در این چند روز قرار بر این است مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان که نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است به حساب آنها واریز می شود. بنابراین در روزهای آتی شاهد واریز مبلغ میلیونی برای بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری هستیم.

 

حقوق بازنشستگان 1402

افزایش حقوق بازنشستگان ۱۴۰۳

رقم افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟

بعد از اعلام افزایش حقوق در سال جدید، نوبت به تعیین حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ می‌رسد. طبق بررسی‌های نمایندگان مجلس مبلغ حقوق بازنشستگان در سال۴۰۳ شامل چند درصد افزایش شده است. این افزایش، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری را به ماهیانه ۹ میلیون تومان رسانده است. در ادامه به افزایش حقوق بازنشستگان از جمله حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳ اشاره می‌کنیم.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳

نمایندگان مجلس با افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان موافقت کرده‌اند. بنابراین کلیه بازنشستگان و وظیفه‌بگیرانی که مشمول صندوق بازنشستگی کشوری هستند، ماهیانه حداقل ۹ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳ و نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌های اجرایی از این قائده مسنثنی نیست و شامل افزایش ۲۰ درصدی شده‌است. این افراد به تناسب سنوات خدمتشان حقوق دریافت کرده و مبلغ ۹ میلیون تومان صرفا حداقل دریافتی است. این در حالی است که حداقل حقوق سال ۱۴۰۳ مبلغ ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

طبق گفته محسن پیرهادی، عضو هیئت رئیسه مجلس «در سال ۱۴۰۳ حقوق زیر ۱۰ میلیون تومان نخواهیم داشت.» افزایش حقوق بازنشستگان کشوری، نیروهای مسلح و تامین اجتماعی در راستای هم‌رده کردن حقوق مستمری بگیران انجام شده و به این ترتیب تقریبا با ۹۰ درصد از حقوق شاغلان هم‌رده خواهد شد.

حقوق سربازارن وظیفه در سال ۱۴۰۳ چقدر خواهد شد؟

حداقل دریافتی سربازان اعزام به خدمت بر حسب تاهل یا تجرد، منطقه عملیاتی متفاوت و به این شرح است: سربازان وظیفه مجردی که در مناطق غیر عملیاتی خدمت می‌کنند معادل ۶۰ درصد حداقل حقوق پاور دریافتی خواهند داشت. سربازان وظیفه مجرد و متاهل بدون فرزند به ترتیب ۷۵ و ۹۰ درصد حداقل حقوق پایور حقوق دریافت می‌کنند.

 

باتوجه به افزایش حقوق در سال جدید، حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ شامل افزایش ۲۰ درصدی شد. بر این مبنا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳ و همچنین کلیه مشمولان صندوق بازنشستگی حداقل ۹ میلیون تومان خواهد بود. بازنشستگان کشوری و لشکری بسته به سنوات خدمت خود از کف حقوق ۹ میلیون تومان در راستای طرح هم‌رده شدن حقوق بازنشستگان و شاغلان بهره‌مند می‌شوند و بنابر گفته نمایندگان مجلس هیچ فرد بازنشسته‌ای کمتر از ۱۰ میلیون تومان دریافت نخواهد کرد.

واریز حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی براساس همسان سازی

حاجی بابایی با اشاره به اینکه، متناسب سازی حقوق بازنشستگان از اول فروردین ماه امسال باید اجرا بشود، گفت: بودجه آن هم پیش بینی شده، اما اینکه چرا از اول فروردین ماه اضافه پرداختی ها صورت نگرفته بدلیل برخی موضوعات قانونی است.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه افزود، موضوع ۹۰ درصد متناسب سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم مصوب شده است، یعنی سازوکار اجرایی آن در برنامه هفتم توسعه است که هنوز از سوی شورای نگهبان تایید نشده است.

واریز حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی براساس همسان سازی

به گفته این نماینده مجلس، برنامه هفتم توسعه، مصوب مجلس، یکبار از شورای نگهبان اعاده شده، بر این اساس به تازگی برخی مواد را مصوب کردیم و برنامه هفتم مصوب باردیگر به شورای نگهبان خواهد رفت تا دیگر ایرادی نداشته باشد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بر این اساس وقتی برنامه هفتم توسعه تبدیل به قانون بشود، دولت مکلف است احکام جدید حقوق بازنشستگان را نیز صادر کند.

حاجی بابایی گفت: هر زمانی که احکام جدید از سوی دولت صادر شد از اول فروردین متناسب سازی حقوق بازنشستگان محاسبه شده و ما به التفاوت در خرداد ماه واریز خواهد شد.

واریز کل معوقات حقوق بازنشستگان در خرداد ۱۴۰۳

روز پنجشنبه به دلیل اختلال پیش آمده در سامانه تامین اجتماعی پرداخت حقوق‌ها با تاخیر انجام شده، این مشکل اکنون مرتفع و پرداخت حقوق بازنشستگان در حال انجام است.

بر همین اساس پرداخت حقوق اردیبهشت‌ماه بازنشستگان نیز از بیستم این ماه‌ آغاز و این روند تا پایان ماه ادامه دارد.

برخی از بازنشستگان که بر اساس حروف الفبا باید تا به امروز حقوق خود را دریافت می‌کردند نتوانسته‌اند حقوق خود را دریافت کنند که پیگیری‌ها حاکی از آن است روز پنجشنبه به دلیل اختلال پیش آمده در سامانه تامین اجتماعی پرداخت حقوق‌ها با تاخیر انجام شده است.

همچنین مسئولان سازمان تامین اجتماعی اعلام کردند که این مشکل مرتفع شده و پرداخت حقوق بازنشستگان در حال انجام است.

تسویه معوقات بازنشستگان

علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی) با تایید این مطلب که بسیاری از بازنشستگان تا روز ۲۹ اردیبهشت نیز حقوق بازنشستگی دریافت نکردند، اظهار کرد: بسیاری از بازنشستگان نسبت به تاخیر پرداخت حقوق مستمری دچار مشکل می‌شوند زیرا میزان دریافتی آن‌ها به قدری است که روی روزهای دریافت حقوق خود نیز برنامه‌ریزی می‌کنند و برخی نیز اقساط دارند.

عیوضی با بیان اینکه «مدیران سازمان تامین اجتماعی در گفتگو با ما نیز وعده پرداخت به موقع مستمری دادند» تصریح کرد: البته وعده کافی نیست زیرا شرایط ما با شرایط برخی مدیران و مسئولان مربوطه متفاوت است و ما بازنشستگان تامین اجتماعی مستقیم باید برای خرید خود برنامه‌ریزی کنیم و تاخیر چند روزه بسیاری از برنامه‌های زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و آنان را دچار مشکل می‌کند. این بهتر بود که حداقل سازمان تامین اجتماعی یک روز مشخص را از قبل برای واریز مستمری مشخص کند تا بازنشستگان بتوانند برنامه‌ریزی کنند.

وی با اشاره به علت تاخیر در پرداخت‌ها با رد این شائبه که‌عدم پرداخت‌ها به دلیل کسری مالی سازمان تامین اجتماعی است، اظهار کرد: پرداخت دیرهنگام و تاخیر در واریز مستمری در برخی ماه‌ها مانند ماه اردیبهشت بیشتر بخاطر بی‌تدبیری مدیریتی متصدیان هماهنگی پرداخت است.

بازنشستگان نگرانی نداشته باشند

منابع آگاه در سازمان تامین اجتماعی اطلاع دادند: پرداخت مستمری در اردیبهشت ماه از روز ۲۱ اردیبهشت تا پایان ماه ادامه خواهد یافت و افراد بنابر منطقه یا سایر طبقه‌بندی‌های متفاوت، طبق یک زمانبندی در روزهای متفاوت گروه به گروه واریزی خواهند داشت.

این منبع آگاه تاکید کرد: مستمری افراد در ده روز آخر ماه حتما پرداخت خواهد شد و بازنشستگان عزیز نگرانی نداشته باشند. همچنین بازنشستگان خود سازمان تامین اجتماعی همواره آخرین گروهی هستند که حقوق مستمری خود را در روزهای ۲۹ و ۳۰‌ام اردیبهشت ماه دریافت می‌کنند و تا همه سایر بازنشستگان مستمری خود را دریافت نکرده باشند، بازنشستگان خود سازمان مستمری دریافت نخواهند کرد.

جدول تعیین حقوق جدید بازنشستگان از خرداد ماه

شایان ذکر است این جدول مختص کارگران تامین اجتماعی نیست و بازنشستگان تامین اجتماعی را نیز شامل می‌شود.

جدول افزایش حقوق بازنشستگان ۱۴۰۳

جدول اضافه حقوق بازنشستگان در ۱۴۰۳

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط