۱۴:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۶

جزئیاتی مهم از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ | لیست کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

طبق اعلام ستاد انتخابات کشور، پنج‌شنبه‌ هفته جاری ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آغاز می‌شود.

جزئیاتی مهم از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ | لیست کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، انتخابات ریاست جمهوری؛ با شهادت رئیس جمهور دوره ۴ ساله ایشان نا تمام ماند بنابراین شورای نگهبان اعلام کرد که با انتخابات هشتم تیر رئیس جدید قوه مجریه مشخص خواهد شد.

بر اساس قانون می‌بایست انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد سال ۱۴۰۴ و بعد از پایان دوره‌ی چهارساله‌ی دولت سیزدهم برگزار می‌شد که به‌علت سانحه بالگرد حامل آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و همراهانش و شهادت آنان، زودتر از موعد برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

طبق اصول ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی «در صورت‌ فوت‌، عزل‌، استعفا، غیبت‌ یا بیماری بیش‌ از دو ماه‌ رییس‌ جمهور و یا در موردی که‌ مدت‌ ریاست‌ جمهوری پایان‌ یافته‌ و رییس‌ جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب‌ نشده‌ و یا امور دیگری از این‌ قبیل‌، معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور یا موافقت‌ رهبری اختیارات‌ و مسئولیت‌های وی را بر عهده‌ می‌گیرد و شورایی متشکل‌ از رئیس‌ مجلس‌ و رییس‌ قوه‌ قضاییه‌ و معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور موظف‌ است‌ ترتیبی دهد که‌ حداکثر ظرف‌ مدت‌ ۵۰ روز رییس‌ جمهور جدید انتخاب‌ شود.

بنابر قانون اساسی، در صورت‌ فوت‌ معاون‌ اول‌ و یا امور دیگری که‌ مانع انجام‌ وظایف‌ وی گردد و نیز در صورتی که‌ رییس‌ جمهور معاون‌ اول‌ نداشته‌ باشد، رهبر انقلاب، فرد دیگری را به‌ جای او منصوب‌ خواهد کرد.

در مدتی که‌ اختیارات‌ و مسئولیت‌های رئیس‌ جمهور بر عهده‌ معاون‌ اول‌ یا فرد دیگری است‌ که‌ به‌ موجب‌ اصل‌ یکصد و سی‌ و یکم‌ منصوب‌ می‌گردد، وزرا را نمی‌توان‌ استیضاح‌ کرد یا به‌ آنان‌ رای‌ عدم‌ اعتماد داد و نیز نمی‌‌توان‌ برای‌ تجدیدنظر در قانون‌ اساسی‌ و یا امر همه‌ پرسی‌ اقدام‌ نمود.»

بر اساس این گزارش، رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه محمد مخبر معاون رئیس‌جمهور را بر اساس اصل مذکور قانون اساسی، به‌عنوان مدیر قوه مجریه نصب کردند. طبق اعلام ستاد انتخابات کشور، با هماهنگی شورای نگهبان جدول زمان‌بندی انتخابات نهایی شده و ۱۰ خرداد تا ۱۴ خردادماه به‌مدت ۵ روز موعد ثبت‌نام از داوطلبان خواهد بود.

سپس شورای نگهبان از ۱۵ الی ۲۱ خرداد صلاحیت‌های ثبت‌نام‌کنندگان را بررسی می‌کند و روز ۲۲ خرداد اسامی نامزدهای انتخابات دولت چهاردهم منتشر خواهد شد. به‌گفته‌ی سخنگوی ستاد انتخابات، مهلت تبلیغات کاندیداها از ۲۳ خرداد الی ۶ تیرماه است و رأی‌گیری برای انتخابِ نهمین رئیس‌جمهور ایران در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ انجام خواهد گرفت.

ستاد انتخابات برای برگزاریِ رأی‌گیریِ الکترونیک در چند حوزه از جمله کلانشهر تهران و برخی دیگر کلانشهرها اعلام آمادگی کرده اما این مسئله منوط به تأیید از سوی شورای نگهبان است که هنوز  تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

دولت چهاردهم کار خود را از تیرماه ۱۴۰۳ آغاز خواهد کرد و تا سال ۱۴۰۷ ادامه می‌یابد.

 

لیست کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

در انتخابات پیش رو محتمل است که افراد زیر وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شوند.

-علی اردشیر لاریجانی

– سعید جلیلی

– محمدجواد ظریف

– محمد جواد آذری جهرمی

– علیرضا زاکانی

– اسحاق جهانگیری

– پرویز فتاح

– محمدباقر قالیباف

– مسعود پزشکیان

– سعید محمد

– محمود احمدی نژاد

– حسین دهقان

– سورنا ستاری

– حسن روحانی

-غلامعلی حداد عادل

– عبدالناصر همتی

– مهرداد بذرپاش

– محمدرضا عارف

– محمد مخبر

– محمد شریعتمداری

در این میان، هر یک از این گزینه‌ها شرایط خاصی را در رقابت‌ها ایجاد خواهند کرد؛ برای نمونه، به نظر می‌رسد محمد باقر قالیباف تنها در صورتی وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود که دست کم روی کاغذ اجماع نهایی جریان‌های اصولگرایی که خروجی شان در انتخابات قبلی رئیسی بود، داشته باشد.

از سویی علی لاریجانی هم که یک بار به دیوار سخت شورای نگهبان برخورد کرده دوست ندارد، این تجربه را تکرار کند. به همین دلیل در صورتی وارد عرصه خواهد شد که در رابطه با تائید صلاحیت خیالی آسوده داشته باشد.

محمد مخبر و مهرداد بذرپاش را هم می‌توان نمایندگان احتمالی دولت فعلی در انتخابات ریاست جمهوری دانست که بعید نیست با شعار کار ناتمام وارد عرصه شوند تا بتوانند اقدامات نا تمام دولت در یک سال آتی را در دوره بعد و مفصل‌تر دنبال کنند.

سعید جلیلی که تجربه نشان داده همیشه در انتخابات ریاست جمهوری، گزینه باالقوه است و به راحتی هم از عرصه کنار نمی‌رود، گزینه محتمل در انتخابات پیش رو خواهد بود.

محمود احمدی نژاد هم هرچند ممکن است وارد عرصه شود، احتمال تائید صلاحیت در حد صفر ارزیابی می‌شود.

جریانات اصلاح طلب هم که بعید است نامزد شش دانگ در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند، احتمالا روی نامزد‌های اجاره‌ای مثل آذری جهرمی، شریعتمداری و … سرمایه گذاری خواهند کرد.

نباید فراموش کرد که در انتخابات ریاست جمهوری قبلی تعداد زیادی از نامزد‌ها حضور داشتند که به احترام سید ابراهیم رئیسی از عرصه کنار رفتند و حالا در غیاب او احتمالا فضا را برای آمدن و ماندن فراهم خواهند دید.

در میان گزینه‌های فوق البته برخی هم صرفا در حد گمانه نامشان ذکر شده، چون محمد جواد ظریف وزیر اسبق خارج قسم حضرت عباس برای نامزد نشدن در انتخابات ریاست جمهوری دارد یا فتاح که به تازگی در ستاد اجرایی فرمان امام فرمان گرفته یا همتی که مهره سوخته انتخابات محسوب می‌شود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط