جدایی عاطفی به مردان آسیب بیشتری می زند یا زنان؟

هیچ کس دوست ندارد در یک رابطه عاطفی دور انداخته شود. مطمئناً، پایان یک رابطه عاطفی برای هر دو طرف دشوار است و در این میان یک مطالعه جدید توسط تیمی در دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان می‌ دهد که مهمترین موضوع پس از جدایی، یافتن حمایت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،جدایی عاطفی به مردان آسیب بیشتری می زند یا زنان؟. یک رابطه ناموفق می تواند منجر به استرس روانی قابل توجهی شود. این موضوع بر روی مردان و زنان تاثیر خاص خود را داشته و مردان در حال حاضر بیشتر از زنان در معرض خطر خودکشی هستند و جدایی زناشویی این خطر را چهار برابر افزایش می دهد.

مری تی کلی، یکی از نویسندگان این مطالعه، در یک نشریه دانشگاهی می گوید: با بررسی راه هایی که از طریق آن مردان پس از جدایی به دنبال کمک هستند، ما به طور بالقوه می توانیم حمایت های بهتری برای سلامت روان آنها طراحی کنیم.

افشای تأثیرات سلامت روان در خنثی کردن این کلیشه مهم است که مردان به جدایی اهمیت نمی ‌دهند یا واکنش‌ های خشونت ‌آمیزی دارند. با این حال، مطالعه فوق نشان می دهد که اکثر مردان تمایل دارند با جستجوی کمک و کار کردن در مرحله گذار از یک رابطه واکنش نشان دهند. کمکی که آنها به دنبال آن هستند فراتر از کمک حرفه ای است. این مطالعه چندین استراتژی خلاقانه را ارائه می دهد که مردان هنگام پایان یک رابطه اتخاذ می کنند.
بر این اساسی مشخص شد یکی از راه‌هایی که مردان برای کنار آمدن با جدایی از شریک زندگی خود اتخاذ می کنند، کار انفرادی و ارتباط با همسالانی است که می‌ توانند به آنها اعتماد کنند. یک چهارم پاسخ دهندگان نظرسنجی از جستجوهای اینترنتی، وبلاگ ها، مشورت با متخصصین و سایر منابع استفاده کردند.

این مردان هنگامی که با دوستان و خانواده تماس گرفتند، عمدتاً برای بیان شرایط یا صحبت کردن درباره مشکل بود، اما نه لزوماً برای یافتن راه حل. نکته جالب این است که مردان معمولا برای کشف راه حل از کتاب استفاده کردند.

جدایی برای پدرها سخت تر است
طی این مطالعه مشخص شد مردانی که روابط طولانی‌ تری داشتند، به این معنا که به طور بالقوه باید با پرونده‌ های حضانت کودک نیز سر و کار داشته باشند، بیشتر به دنبال روابط جدید بودند. این موضوع شامل پیوستن به یک گروه پدران محلی یا گروهی برای مردانی بود که در حال جدایی یا طلاق بودند.
بیش از نیمی از مردان مورد مطالعه قرار گرفته در این پژوهش به دنبال مشاوره یا دریافت سایر خدمات بهداشت روان حرفه ای بودند. این مردان بیشتر احتمال داشت که یک بیماری روانی را گزارش کنند.

مری تی کلی  در این رابطه می گوید: یافته های پژوهش ما این کلیشه را برهم می ‌زند که مردان به دکتر مراجعه نکرده و کمک نمی ‌خواهند. شواهد به دست آمده این مفهوم را نقض می کند که مردها احساساتی نیستند و به اندازه زن ها تحت تأثیر جدایی قرار نمی ‌گیرند.
شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی تحقیقات سلامت کیفی (journal Qualitative Health Research) منتشر شده است.

 اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

انتهای پیام/*