۲۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۱

اقتصادی

جاماندگان سهام عدالت | دولت اجازه ثبت نام به جاماندگان داد

سهام عدالت نوعی یارانه است که شرکت و دولت سود به دست آمده را بین افراد تقسیم میکنند. قیمت سهام عدالت برای افراد متفاوت است. طبق آخرین اخبار حرف از بازشدن سامانه و ثبت نام افراد جامانده است . برای مشاهده جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انت...

فرم ثبت نام سهام عدالت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سهام عدالت نوعی یارانه است که شرکت و دولت سود به دست آمده را بین افراد تقسیم میکنند. قیمت سهام عدالت برای افراد متفاوت است. طبق آخرین اخبار حرف از بازشدن سامانه و ثبت نام افراد جامانده است . برای مشاهده جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان گذارید

نحوه ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

پس از ارائه لیست مورد نظر، توسط وزارت کار، پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری، ثبت نام سهام عدالت برای کودکان و جاماندگان آغاز شود و تمامی افراد واجد شرایط، مجاز به نام نویسی و دریافت سهام مورد نظر شوند. دقت شود که تمامی مواردی که در بالا ذکر شده است، طبق اطلاعیه های رسمی، پیش بینی بوده و درحال حاضر، لازم به ذکر است با توجه به اعلام رسمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، آغاز واگذاری آن به جاماندگان،در دستور کار است که از خرداد ماه، فراخوان واگذاری این سهام، به مشمولان، انجام می‌شود.

سهام عدالت

سهام عدالت

جاماندگان سهام عدالت شناسایی شدند

جاماندگان سهام عدالتی که شناسایی آنها هم در سال ۱۴۰۲ انجام شده و احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص آن گفته بود: نو مشمولان سهام عدالت شناسایی شدند و ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد تأیید قرار گرفتند.

اما چرا علی‌رغم تاکیدات قانونی همچنان اعطای سهام عدالت به جاماندگان اجرایی نشده است؟ موضوعی که روزهای آخر اسفندماه سال گذشته احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در رابطه با آن مطرح کرده بود: با توجه به این که در مورد مبنای حقوقی سبد سهامی که باید به نومشمولان واگذار شود اختلافات حقوقی وجود داشت بنا شد ابتدا موانع حقوقی برداشته شود و بعد سبد سهام برای نومشمولان به تصویب برسد.

بلاتکلیفی اعطای آن به جاماندگان که صفری زاده یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: من سرپرست یک خانواده ۴ نفره با دهک سه و راننده هستم، اما سهام عدالت ندارم بسیاری از بستگان با شرایطی به مراتب بهتر از سهام عدالت و سود آن استفاده می‌کنند این درست نیست که من و خانواده‌ام از این حق قانونی محروم بمانیم.

آیا امکان ثبت نام مجدد جامانده ها وجود دارد؟

همانطور که در ابتدا اشاره شد، پس از رونق بی سابقه بازار بورس، تعداد زیادی از افراد جامانده از اولین دوره ثبت نام ، خواستار برگزاری مجدد فرآیند نام نویسی، از سوی دولت شدند. لذا، در این راستا، دولت، اقدام به طراحی و تصویب طرح نام نویسی ، برای اقشار ضعیف جامعه به منظور کمک به آن ها، کرده است که بر طبق آن، ثبت نام دور دوم برای سه گروه اصلی جاماندگان امکان پذیر خواهد شد که این سه گروه به ترتیب شامل موارد زیر می باشند :

افرادی که اقدام به ثبت نام در دوره اول کرده اند، اما، به هر دلیلی، مانند خرابی زیر ساخت های سیستمی، موفق به انجام این کار و دریافت سهام عدالت نشده اند.

افرادی که بعد از اجرایی شدن طرح ثبت نام، عضو کمیته مستضعفان و یا سایر سازمان های حمایتی گشته اند و یا قبل از این دوران، عضو خانواده نبوده و بعدا وارد آن شده اند.

افرادی که جزو ۶ دهک اول و ضعیف جامعه می باشند که دولت موظف به حمایت از آن ها می باشد.

ثبت‌نام جاماندگان چه زمانی آغاز می‌شود؟

پس از تصویب شورای عالی و هیات دولت همه گمان می‌کردند که بزودی نام‌نویسی آغاز خواهد شد اما مشکلاتی باعث شد تا واگذاری سهام تا امروز بلاتکلیف بماند.

شورای عالی در اسفند ماه ۱۴۰۱ تصویب کرد که سازمان خصوصی‌سازی از محل باقیمانده سهام شرکت‌های دولتی که قابل واگذاری هستند، سهام عدالت به مشمولین اختصاص یابد. از آنجایی که برخی از وزارتخانه‌ها حاضر به واگذاری برخی از شرکت‌های زیرمجموعه خود نشدند، اختصاص آن بلاتکلیف مانده است.

طبق هماهنگی‌های صورت گرفته در سازمان خصوصی سازی قرار است در سال ۱۴۰۲  به جاماندگان اختصاص می‌یابد.

متوفیان

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار  از سال ۱۳۸۴ فوت کرده‌اند که یکی از وراث متوفیان سهام عدالت می‌تواند با مراجعه به دفاتر شرکت‌های کارگزاری و یا بانک‌های منتخب، فرایند ثبت نام در سامانه میراث را انجام دهد.

سامانه «میراث» اواخر آبان ماه ۱۴۰۲، برای وراث متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت بازگشایی شده تا فرایند انتقال سهام به آنها تسریع شود. تمامی فرایند ثبت نام در سامانه «میراث» در شعب شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های منتخب رایگان است و وراث نیازی به پرداخت وجه ندارند.

طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بیش از ۳۶۰ هزار نفر از وراث متوفیان  از طریق شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های منتخب در سامانه میراث ثبت نام کرده‌اند و وراث جامانده از دریافت سود سهام عدالت متوفیان در مرحله دوم واریز سود در اسفندماه سال گذشته، تمام سود معوقه سال‌های گذشته را به شرط سجامی شدن در مرحله سوم واریز سود سهام عدالت در خردادماه ۱۴۰۳ دریافت می‌کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

حسن اسدزاده

پاسخ دادن

۱۳ فروردین ۱۴۰۳


زمانی که ثبت نام سهام عدالت انجام می گرفت من در حال نقل و انتقال از شهر دیگری بودم لذا هیچ اقدامی انجام نداده ام در حالی که دهک اول محسوب میشوم اطرافیان دهک سوم این مبلغ رو می‌گیرند من اصلا هیچ اقدامی حتی ثبت‌نام سجام نیز انجام نداده ام

آخرین اخبار