۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

ثبت نام سهام عدالت با کد ملی| مراحل ورود به سامانه سهام عدالت + ثبت نام سهام عدالت کارگران ۱۴۰۲

در این گزارش از اندیشه معاصر به ثبت نام سهام عدالت با کد ملی؛ مراحل ورود به سامانه سهام عدالت و ثبت نام سهام عدالت کارگران ۱۴۰۲ پرداخته ایم.

ثبت نام سهام عدالت با کد ملی| مراحل ورود به سامانه سهام عدالت + ثبت نام سهام عدالت کارگران ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ثبت نام سهام عدالت با کد ملی؛ مراحل ورود به سامانه سهام عدالت و ثبت نام سهام عدالت کارگران ۱۴۰۲ را در ادامه بخوانید. ثبت نام سهام عدالت با کد ملی و  ورود به سایت samanese.ir را در اندیشه معاصر دنبال کنید؛ ضمن اینکه زمان نام نویسی جدید با گوشی و کد ملی برای دریافت این سهام نیز، تابع اعلامیه منتشر شده دولت، خواهد بود.

 

سهام عدالت

ثبت نام سهام عدالت با کد ملی

ثبت نام سهام عدالت با کد ملی

نحوه ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲ و تکمیل فرم طرح ساماندهی سهام عدالت، برای بازماندگان، از طریق سامانه سهام عدالت، امکان پذیر می باشد.

از سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار، با طرح مصوب دولت وقت، اعطای سهام عدالت، به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه آغاز شد. هدف از تصویب و اجرای این طرح، در درجه اول، توسعه خصوصی سازی، واگذاری سهام شرکت ها و کارخانه های دولتی به این بخش و همچنین، کمک به اقشار کم بضاعت در جامعه بود.

با فراهم شدن امکان آزادسازی این سهام، بسیاری از مشمولان که براساس ضوابط، واجد دریافت سهام عدالت بوده اند، اما از دریافت آن، جا مانده اند، به دنبال راهکاری برای دریافت سهام عدالت ۱۴۰۲ می باشند. حال، سوال این است که دولت، چه راهکاری برای ثبت نام سهام عدالت جاماندگان اندیشیده است؟ بنابراین، ضروری است تا متقاضیان ثبت نام جدید سهام عدالت​، با اطلاع از زمان و طریقه ثبت نام آن، برای خرید این سهام، اقدام نمایند.

با توجه به اهمیت ثبت نام جدید سهام عدالت، برای بازماندگان، دراندیشه معاصر، در رابطه با اینکه آیا ثبت نام جدید سهام عدالت دوباره انجام خواهد گرفت، طریقه نام نویسی جدید با گوشی و کد ملی سهام عدالت ۱۴۰۲، ثبت نام این سهام، برای کارگران و همچنین، نحوه تکمیل فرم ثبت نام این سهام، مطالبی آورده شده است.

آیا ثبت نام سهام عدالت دوباره انجام خواهد گرفت؟

با وجود آنکه اکنون، بیش از ۴۹ میلیون نفر از ایرانیان، دارای سهام عدالت می باشند، اما، بسیاری از اقشار کم درآمد، کارگران روز مزد، کودکان و یا مشاغل آزاد، در این گروه جای نگرفته اند. به طور کلی، می توان گفت که حدود ۳۴ میلیون نفر، از ثبت نام و دریافت سهام عدالت جا مانده اند.

 

افرادی که قصد مشاهده صوتحساب سهام عدالت را دارند، می توانند، از طریق سایت panel.sahamedalat.ir، به صورت اینترتی، اقدام نمایند.

 

در واقع، ثبت نام سهام عدالت، در زمان دولت های گذشته، بر اساس محل خدمت و جایگاه شغلی افراد، انجام گرفت و از آنجا که منبع آماری دقیقی وجود نداشت، ثبت نام سهام عدالت، از مستخدمین دستگاه های اجرایی دولتی آغاز گردید و برخی از اقشار کم درآمد و بی بضاعت جامعه از دریافت این سهام جا مانده اند.

بنابراین، برای جبران کوتاهی مجلس و دولت در این خصوص، طرحی به نام ساماندهی سهام عدالت که بر اساس آن، دولت قصد ارائه مجدد سهام عدالت به سه گروه بزرگ از افراد جامانده سهام عدالت را دارد، در مجلس یازدهم مطرح و تصویب شده است. اما، در حال حاضر، زمان مشخصی، جهت ثبت نام جدید سهام عدالت ۱۴۰۲، از سوی دولت، اعلام نشده است.

افرادی که قصد گرفتن استعلام سهام عدالت را دارند، می توانند، از طریق ورود به سایت samanese.ir، با استفاده از کد ملی خود، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه دریافت استعلام سهام عدالت، به لینک زیر مراجعه نمایید.

samanese.ir

زمان ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

همانطور که در بخش قبل، بیان شد، در مجلس، طرحی با عنوان ساماندهی سهام عدالت به تصویب رسیده است. در نتیجه این طرح، دولت قصد دارد تا به سه گروه بزرگ از جا ماندگان سهام عدالت، مجددا امکان ثبت نام و دریافت این سهام را دهد که در نتیجه آن، تمامی افرادی که در دوره قبلی ثبت نام سهام عدالت، با این وجود که واجد شرایط دریافت بوده اند اما، موفق به ثبت نام نشده اند، در این مرحله، قادر به انجام این کار خواهند بود.

با این وجود، تاکنون، هیچ امکانی، جهت ثبت نام جاماندگان سهام عدالت فراهم نشده؛ اما، با تصویب طرح جدید دولت و با توجه به اعلام دولت، امکان ثبت نام جدید سهام عدالت، شامل حال سه گروه اصلی جاماندگان خواهد بود که در ادامه، در رابطه با این مشمولان، توضیحات لازم آورده شده است.

زمان ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

افرادی که اقدام به تکمیل فرم ثبت نام سهام عدالت، در دوره گذشته کرده اند اما، به دلایل مختلفی، مانند وجود مشکل در سامانه ها و غیره، موفق به دریافت این سهام نشده اند و ثبت نام آن ها ناقص مانده است.

افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی، مانند کمیته امداد، بهزیستی و غیره، بوده اند، ولی شناسایی نشده اند و یا اینکه بعدا، به عضویت این سازمان درآمده اند و یا پس از ثبت نام سهام عدالت، در خانواده مورد نظر متولد شده اند که در نتیجه، موفق به ثبت نام مرحله اول سهام عدالت نشده اند.

افرادی که جزو دهک های درآمدی اول تا ششم بوده اما، در آن زمان، به هر دلیل، موفق به تکمیل فرم ثبت نام و شناسایی برای دریافت سهام عدالت نشده اند.

لازم به ذکر است که از آنجایی که طرح ساماندهی سهام عدالت، در حال حاضر، در دست بررسی است و مجلس، در حال تعیین جزئیات آن می باشد، اطلاعات دقیقی در رابطه با منابع مورد نظر، برای تامین این سهام و همچنین، زمان ثبت نام سهام عدالت، در دست نمی باشد.

سامانه ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

سازمان بورس اوراق بهادار، با در نظر گرفتن شرایط ثبت نام سهام عدالت، در سال ۱۴۰۲، جهت تسهیل در انجام فرآیند نام نویسی سهام عدالت، برای افراد متقاضی این دوره از ثبت نام سهام عدالت، روش غیر حضوری یا همان الکترونیکی را در نظر گرفته است.

حال، با توجه به اینکه تا کنون، برای نام نویسی این سهام، از سوی سازمان بورس اوراق بهادار، آدرس سایت ثبت نام سهام عدالت، اعلام نشده است، پیش بینی می شود، نام نویسی دوره جدید سهام عدالت، با گوشی و کد ملی، از طریق سامانه سهام عدالت به نشانی اینترنتی samanese.ir، انجام شود.

سامانه ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

فرم ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

از آن جایی که در حال حاضر، روشی برای ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲، معرفی نشده است، بسیاری از متقاضیان به دنبال این هستند که بدانند، افراد متقاضی دریافت سهام عدالت، به کجا مراجعه کنند تا فرم ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲ را تکمیل نموده و در این طرح دولتی، شرکت نمایند.

اما، همان طور که توضیح داده شد، هنوز تدابیر نام نویسی سهام عدالت، برای کسانی که ثبت نام نکرده اند، اتخاذ نشده است و به احتمال زیاد، نیازی به مراجعه حضوری جهت نام نویسی جدید با گوشی و کد ملی برای این سهام، نمی باشد و فرم ثبت نام سهام عدالت، به صورت اینترنتی تکمیل خواهد شد.

در حال حاضر، هیچ اطلاعیه ای رسمی، در خصوص تکمیل فرم ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲، منتشر نشده است.

افرادی که قصد دارند شماره شبا خود را برای سهام عدالت ثبت نمایند، می توانند، از طریق ورود به سایت samanese.ir، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند.

نحوه ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

با در نظر گرفتن اینکه هنوز هیچ امکانی برای ثبت نام مجدد سهام عدالت ۱۴۰۲ فراهم نشده است، نمی توان پیش بینی دقیقی، از چگونگی و نحوه ثبت نام سهام عدالت ارائه کرد. اما از آنجا که برای استعلام این سهام عدالت و آزاد سازی سهام عدالت، سامانه سهام عدالت راه اندازی شده است، احتمالا ثبت نام جدید سهام عدالت نیز از طریق همین سامانه صورت خواهد گرفت.

به طور کلی، با توجه به اینکه امروزه اکثر فعالیت ها، به صورت اینترنتی و با استفاده از سامانه های مختلف انجام می گیرد، پیش بینی می شود که ثبت نام جدید سهام عدالت نیز برای جاماندگان، به صورت اینترنتی و از طریق پلتفر های مجازی، انجام خواهد شد.

همچنین، لازم به ذکر است متقاضیان دریافت این سهام، می بایست پیش از آغاز دوره جدید ثبت نام سهام عدالت در سال ۱۴۰۲، از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام، به صورت غیر حضوری، کد بورسی خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی بورس اوراق بهادار، دریافت نمایند.

ثبت نام سهام عدالت کارگران ۱۴۰۲

با توجه به اینکه در دوره اول ثبت نام ، سهم کمی از آن به قشر کارگران اختصاص یافت، تنها برخی از کارگران فصلی و کارگران ساختمانی موفق به ثبت نام و دریافت سهام عدالت شدند.

این امر باعث اعتراض بخشی از کارگران بخش قراردادی، پیمانی و صنعتی شد که از دریافت سهام محروم ماندند. با توجه به اینکه بخش کارگری جامعه یکی از اقشار واجد شرایط برای دریافت سهام عدالت است، عدم تعادل در اختصاص سهام به این بخش، باعث اعتراض بسیاری از افراد، به ویژه اتحادیه کارگران‌شده‌است.

انتظار می‌رود که در دور دوم ثبت نام در سامانه الکترونیکی سهام عدالت با کد ملی، توجه بیشتری به بخش کارگری اختصاص یابد. همچنین، به دلیل عدم تصویب نهایی طرح مورد نظر برای ثبت نام کارگران و همچنان در حال بررسی توسط مجلس، نمی‌توان به قطعیت در رابطه با شرایط ثبت نام کارگران صحبت کرد.

عیدی کارگران 1403

ثبت نام سهام عدالت کارگران ۱۴۰۲

ثبت نام در سامانه سجام سهام عدالت

برای احراز هویت و ثبت نام سهام عدالت در سجام ابتدا باید مراحل ثبت نام در سامانه سجام سهام عدالت را انجام داده و سپس به مرحله احراز هویت بپردازید.

احراز هویت می‌تواند به دو صورت حضوری و غیر حضوری از طریق سامانه سجام سهام عدالت انجام شود. برای دریافت سود سهام عدالت و سایر مزایا، حتما باید مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. از سوی دیگر اگر به دنبال استفاده از امکانات سامانه سجام برای دریافت و ثبت نام سهام عدالت هستید، باید قبل از هر چیز در این سایت نام نویسی کنید.

چه افرادی مشمول دریافت سهام عدالت می باشند؟

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟ سهام عدالت در دوره های گذشته و بر اساس قوانین و مقررات مصوب شده توسط مجلس اسلامی، طی ۱۹ مرحله بین گروه های مشخصی از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر، کارگران فصلی و ساختمانی، کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری و . . . توزیع شده است. لازم به ذکر است که در حال حاضر امکان اعطای سهام به افراد دیگر وجود ندارد.

در اولین دوره نام نویسی برای دریافت سهام ، افرادی بنا به دلایلی از ثبت نام جا ماندند و یا موفق به تکمیل و نهایی کردن ثبت نام خود نشدند و پرونده آن ها ناقص باقی ماند. دولت برای اینکه فرصتی دوباره به افراد جا مانده دهد، مجددا به بررسی این طرح می پردازد و در صورت دریافت تایید نهایی می توان برای ثبت نام اقدام کرد.

سه گروه از افراد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت، گروه های اصلی جاماندگان می باشند. این گروه ها عبارتند از:

 گروه اول:

متقاضیانی که برای تکمیل فرم ثبت نام در دوره های گذشته اقدام کرده اند ولی به دلیل مشکلاتی که در آن زمان رخ داده مانند وجود مشکل در سامانه ها، موفق به دریافت این سهام نشده اند و ثبت نام آن ها ناقص باقی مانده است.

 گروه دوم:

متقاضیانی که تحت پوشش سازمان های حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی، بهزیستی و غیره، بوده اند ولی در زمان ثبت نام شناسایی نشده اند و یا افرادی که بعد از دوره ثبت نام در این سازمان عضو شده اند و یا پس از پایان فرصت ثبت نام در خانواده ای که مشمول دریافت سهام است، متولد شده اند. این افراد مشمول ثبت نام سهام عدالت با کد ملی می باشند.

 گروه سوم:

چنانچه افرادی جزو دهک های درآمدی اول تا ششم بوده باشند ولی در زمان ثبت نام در دوره اول موفق به تکمیل فرم ثبت نام و شناسایی برای دریافت سهام نشده اند، می توانند در بازه زمانی در نظر گرفته شده برای ثبت نام جاماندگان ثبت نام خود را نهایی کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار