۱۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

ثبت نام سجام سهام عدالت | نحوه ثبت نام در سامانه سجام + ویدئوی آموزشی ثبت نام

سامانه سجام، به منظور راحتی هرچه بیشتر فعالین بازار سرمایه برای فعالیت های سرمایه گذاری خود در این بازار توسط سازمان بورس راه اندازی شده است. تمامی متقاضیان دریافت کد بورسی ملزم هستند تا قبل از هر اقدامی ابتدا در این سامانه ثبت نام کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ثبت نام سجام سهام عدالت؛ نحوه ثبت نام در سامانه سجام و ویدئوی آموزشی ثبت نام را در ادامه ببینید.

پس از تصویب قوانینی در حوزه بازار های مالی توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴، به تبع این فرایند بازار سرمایه نیز دچار تغییرات چشمگیری شد که از جمله آن که می توان به آن اشاره کرد تغییر روند خرید و فروش های حضوری به سمت معاملات الکترونیکی به گونه ای که امروزه انجام معاملات بورس به صورت اینترنتی به یک امر بسیار مرسوم در بین افراد تبدیل شده است.

ثبت نام سجام سهام عدالت

سامانه جامع اطلاعات مشتریان که به آن سجام نیز گفته می شود توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در سال ۱۳۹۷ طراحی و به کاربران این شرکت ارائه گشته است که در نتیجه تمامی افرادی که تصمیم به وردر در بازار سرمایه را دارند ملزم به ثبت نام و ایجاد حساب کاربری دراین سایت هستند.

علاوه بر این افرادی که قبل از تاریخ ذکر شده کد بورسی خود را دریافت کرده اند ملزم هستند تا به این سامانه مراجعه کرده و اطلاعات خود را در آن وارد کنند ، متقاضیان تازه وارد نیز با تکمیل فرآیند ثبت نام در این سامانه می توانند کد بورسی خود را دریافت کنند.

ثبت نام سجام سهام عدالت

ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت سهام عدالت در سال ۱۴۰۲، به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می‌شود. در این مطلب، نحوه ثبت نام در سامانه سجام به صورت گام به گام توضیح داده شده است.

گام اول: ورود به سامانه سجام

برای ثبت نام در سامانه سجام، ابتدا باید به سایت سجام به نشانی sejam.ir مراجعه کنید. در صفحه اصلی سایت، گزینه ثبت نام در سجام را انتخاب کنید.

گام دوم: وارد کردن اطلاعات اولیه

در این مرحله، باید اطلاعات اولیه خود را مانند شماره همراه، کد ملی و نوع مشتری (حقیقی یا حقوقی) وارد کنید.

گام سوم: پرداخت هزینه ثبت نام

پس از وارد کردن اطلاعات اولیه، باید هزینه ثبت نام را پرداخت کنید. هزینه ثبت نام در سامانه سجام در سال ۱۴۰۲، مبلغ ۱۱ هزار تومان است.

گام چهارم: وارد کردن اطلاعات هویتی

در این مرحله، باید اطلاعات هویتی خود مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، تابعیت، وضعیت تاهل و … را وارد کنید.

گام پنجم: ثبت اطلاعات نماینده

اگر نماینده دارید، باید اطلاعات نماینده خود را مانند نام، نام خانوادگی، شماره ملی، کد پستی و … را وارد کنید.

گام ششم: ثبت اطلاعات تماس

در این مرحله، باید اطلاعات تماس خود مانند شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و آدرس ایمیل را وارد کنید.

گام هفتم: وارد کردن کد سهامداری

اگر کد سهامداری دارید، باید آن را در این مرحله وارد کنید.

گام هشتم: احراز هویت

پس از تکمیل اطلاعات، باید برای احراز هویت اقدام کنید. احراز هویت در سامانه سجام، به دو روش حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. روش غیرحضوری، سریع‌تر و آسان‌تر است.

احراز هویت غیرحضوری

برای احراز هویت غیرحضوری، باید مدارک هویتی خود را مانند کارت ملی، شناسنامه و کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت سربازی را اسکن کرده و در سامانه سجام بارگذاری کنید. پس از بارگذاری مدارک، باید یک عکس پرسنلی از خود را نیز در سامانه بارگذاری کنید.

احراز هویت حضوری

برای احراز هویت حضوری، باید به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری‌های دارای مجوز احراز هویت سجام مراجعه کنید. در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت با حضور نماینده شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می‌شود. در کارگزاری‌ها، احراز هویت با حضور کارمند کارگزاری انجام می‌شود.

گام نهم: دریافت کد رهگیری ثبت نام

پس از انجام احراز هویت، کد رهگیری ثبت نام برای شما پیامک می‌شود. این کد را باید برای پیگیری وضعیت ثبت نام خود نگه دارید.

گام دهم: دریافت کد بورسی

پس از تایید اطلاعات شما توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، کد بورسی شما صادر خواهد شد. کد بورسی شما از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود.

نکات مهم

برای ثبت نام در سامانه سجام، باید شماره همراه شما فعال باشد.

برای احراز هویت غیرحضوری، باید از دوربین و اسکنر باکیفیت استفاده کنید.

برای احراز هویت حضوری، باید به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری‌های دارای مجوز احراز هویت سجام مراجعه کنید.

زمان انتظار برای دریافت کد بورسی، پس از انجام احراز هویت، معمولاً ۲ تا ۳ روز کاری است.

سخن پایانی

ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت سهام عدالت در سال ۱۴۰۲، یک فرآیند ساده و سریع است. با طی کردن مراحل ذکر شده در این مطلب، می‌توانید به راحتی در این سامانه ثبت نام کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط