12:12 - 1403/04/13

تقویم نجومی امروز سه‌شنبه ۱۲ تیر۱۴۰۳/ تقویم همسران امروز

در نوشته حاضر تقویم نجومی و تقویم همسران امروز سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ ارائه شده است.

تقویم نجومی امروز سه‌شنبه ۱۲ تیر۱۴۰۳/ تقویم همسران امروز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در نوشته حاضر تقویم نجومی و تقویم همسران امروز  سه‌شنبه ۱۲ تیر  ۱۴۰۳ ارائه شده است.

سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳(سرطان) – سال نهنگ /۲۵ ذی الحجه ١۴۴۵ ه.ق /۱۸ حزیران ۲۳۳۵ رومی

۲ ژوئیه  ۲۰۲۴ میلادی

تقویم نجومی امروز سه‌شنبه ۱۲ تیر  ۱۴۰۳ | تقویم همسران سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳

تاریخ تاریخ قمری روز هفته کوکب روز موقعیت قمر (برجی)
۱۲ تیر ۱۴۰۳ ۲۵ ذی الحجه ۱۴۴۵ سه شنبه مریخ جوزا

روز سه شنبه طبق روایات متعلق است به حضرت امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام. سفارش شده تا اعمال نیک و خیر خود را در این روز به پیشگاه مقدس ایشان هدیه کنیم تا ثواب دوچندان نصیبمان گردد.

مناسبت های دینی و اسلامی.

صدقه صبحگاهی مطلوب و دوری اثرات نحوست را در پی دارد.

احکام و اختیارات نجومی.

امروز قمر در برج دلو است و برای امور زیر خوب است :

رفتن به منزل نو.

ختنه و نام گذاری کودک.

آغاز بنایی و خشت بنا نهادن.

معامله خانه و آپارتمان.

امور زراعی و کشاورزی.

کندن چاه و کانال.

و امور شراکتی و مشارکتی نیک است.

نوشتن حرز و سایر ادعیه و نماز و بستن آن برای اولین بار مناسب است.

خرید و فروش:

بلامانع است

اصلاح سر و صورت:

طبق روایات، #اصلاح_مو (سر و صورت) در این روز از ماه قمری ، باعث غم و اندوه می شود.

حجامت،فصد،زالو انداختن،خون‌دادن

#خون_دادن یا #حجامت در این روز از ماه قمری ، باعث قوت بدن می شود.

ناخن گرفتن

سه شنبه برای #گرفتن_ناخن، روز مناسبی نیست و در روایتی گوید باید بر هلاکت خود بترسد.

بریدن پارچه

سه شنبه برای بریدن،و دوختن  #لباس_نو روز مناسبی نیست و شخص، از آن لباس خیری نخواهد دید( به روایتی آن لباس یا در آتش میسوزد یا سرقت شود و یا شخص، در آن لباس مرگش فرا رسد)(خرید لباس اشکال ندارد)(کسانی که شغلشان خیاطی است میتوانند در روزهای خوب بُرش بزنند و در روزهای دیگر ان را تکمیل کنند)

تعبیر خواب

تعبیر خوابی که امشب شبِ چهار شنبه دیده شود طبق ایه ی ۱۹ سوره مبارکه “مریم “علیها السلام  است.
قال انما انا رسول ربک لاهب لک غلاما…
و از معنای آن استفاده می شود که فرستاده ای از جانب فرد بزرگی نزد خواب بیننده بیاید و خبرهای دلپسند و خاطر خواه به او برسد. ان شاءالله. و شما مطلب خود را در این مضامین قیاس کنید.

احکام دینی و اسلامی.

امروز برای همه امور خوب و شایسته است خصوصا برای امور زیر:

مسافرت.

امور زراعی و کشاورزی.

شراکت و امور مشارکتی.

داد و ستد و تجارت.

خون دادن و حجامت.

آغاز بنایی و خشت بنای عمارت.

خرید دکان و محل کسب.

پیگیری اقدامات قضایی.

خواستگاری عقد و ازدواج.

و قرض و وام دادن و گرفتن خوب است.

سفر : مسافرت خوب است.

مناسب زایمان و نوزاد زندگی خوبی خواهد داشت.

بیمار امروز زود خوب شود.

مباشرت و انعقاد نطفه

مباشرت امشب: از مباشرت به قصد فرزند آوری احتیاط گردد..اصلاح سر و صورت

وقت استخاره

وقت #استخاره در روز سه شنبه: از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۲ ظهر و بعداز ساعت ۱۶ عصر تاعشای آخر( وقت خوابیدن)

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین ۱۰۰ مرتبه

ذکر بعد از نماز صبح ۹۰۳ مرتبه یاقابض که موجب رسیدن به آرزو‌ها میگردد.

روز سه شنبه طبق روایات متعلق است به حضرت امام سجاد علیه السلام و امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام سفارش شده تا اعمال نیک و خیر خود را در این روز به پیشگاه مقدس ایشان هدیه کنیم تا ثواب دوچندان نصیبمان گردد.

روز سه شنبه، چهارمین روز هفته است و مانند سایر ایام، اعمال و ادعیه و نمازهای بخصوصی دارد که در سنت و سیره ی امامان معصوم علیهم السلام و بزرگان دین جاری بوده و سند و کیفیت این اعمال در کتاب های مفاتیح الاجنان شیخ عباس قمی و بلدالامین کفعمی و مصباح المجتهد شیخ طوسی ذکر شده است. انجام این آداب و اعمال مستحبی آثار و برکات فراوانی برای انسان دارد و ثواب و اجر بسیاری را برای کسی که به انجام آنها مبادرت می ورزد، به ارمغان خواهد آورد. در این نوشتار قصد داریم به اعمال و آداب مخصوص روز سه شنبه بپردازیم. با ما همراه باشید.

در اهمیت روز سه شنبه

در بیان فضیلت روز سه‌شنبه امام صادق علیه السلام می فرماید: «هر کس نیازها و حاجات بر وی فشار آورده‌اند پس آنها را در روز سه‌شنبه پی‌جویی کند، زیرا آن روزی است که خداوند آهن را برای حضرت داوود علیه السلام نرم کرده است.»

همچنین رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «هر کس در روز سه‌شنبه ی هفدهم یا نوزدهم یا بیست و یکم ماه حجامت کند، خداوند او را از دردهای سال شفا بخشد.»

اعمال مخصوص شب سه شنبه

دعای شب سه شنبه

در کتاب بلد الامین برای شب سه شنبه دعایی با این مطلع آمده است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ سُبْحَانَکَ اللَّهُمَّ وَ بِحَمْدِکَ أَنْتَ اللَّهُ الْمَلِکُ الْحَقُّ

وَ أَنْتَ مَلِکٌ لَا مَلِکَ مَعَکَ وَ لَا شَرِیکَ لَکَ وَ لَا إِلَهَ دُونَکَ اعْتَرَفَ

لَکَ الْخَلَائِقُ رَبَّنَا لَکَ الْحَمْدُ وَ لَکَ الْمُلْکُ الْعَظِیمُ

اعمال شب و روز سه شنبه + دعاها و اذکار مخصوص شب و روز سه شنبه

ذکر مخصوص روز سه شنبه

از اولین و مرسوم ترین اعمال روز سه شنبه میتوان به ذکر مخصوص این روز در هفته اشاره کرد. خواندن اذکار و ادعیه در روزهای هفته از بهترین و سهل ترین عباداتی است که هر مسلمانِ باایمان و معتقدی می‌تواند برای رسیدن به آرامش و خیر، در دنیا و آخرت انجام دهد زیرا که تنها با یاد خداست که دل‌‌ها آرام می‌گیرد:«الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ ۗ أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»: [بازگشتگان به سوی خدا] کسانی [هستند] که ایمان آوردند و دل هایشان به یاد خدا آرام می گیرد، آگاه باشید! دل ها فقط به یاد خدا آرام می گیرد.[۳]

ذکر مخصوص روز سه شنبه، یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین به معنی ای مهربان‌ترین مهربانان است. صد مرتبه تکرار این ذکر زیبا و مداومت و استمرار بر خواندن آن در روز سه شنبه هر هفته موجب برپایی یاد خداوند در دل و برآورده شدن حاجات می‌گردد.

علاوه بر این، سه شنبه نیز مانند سایر روزهای هفته که هر کدام منسوب به یک یا چند معصوم بزرگوار هستند، منتسب به نام امام سجاد علیه السلام و امام محمد باقر علیه السلام و امام جعفر صادق علیه السلام است. از این رو، علاوه بر ذکر روز سه شنبه، خواندن زیارت مخصوص این سه امام معصوم علیهم السلام و دعای خاص این روز سفارش بسیار شده است.

زیارت امام سجاد، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیه السلام

السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا خُزَّانَ عِلْمِ اللّهِ، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا تَرَاجِمَهَ وَحْىِ اللّهِ، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَئِمَّهَ الْهُدَى، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَعْلامَ التُّقى، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَوْلادَ رَسُولِ اللّهِ، أَنَا عَارِفٌ بِحَقِّکُمْ، مُسْتَبْصِرٌ بِشَأْنِکُمْ، مُعادٍ لِأَعْدائِکُمْ، مُوَالٍ لِأَوْلِیَائِکُمْ، بِأَبِى أَنْتُمْ وَأُمِّى، صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْکُمْ. اللّهُمَّ إِنِّى أَتَوالى آخِرَهُمْ کَمَا تَوالَیْتُ أَوَّلَهُمْ، وَأَبْرَأُ مِنْ کُلِّ وَلِیجَهٍ دُونَهُمْ، وَأَکْفُرُ بِالْجِبْتِ وَالطَّاغُوتِ وَاللَّاتِ وَالْعُزَّى. صَلَوَاتُ اللّهِ عَلَیْکُمْ یَا مَوالِىَّ وَرَحْمَهُ اللّهِ وَبَرَکاتُهُ. السَّلامُ عَلَیْکَ یَا سَیِّدَ الْعَابِدِینَ وَسُلالَهَ الْوَصِیِّینَ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا بَاقِرَ عِلْمِ النَّبِیِّینَ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا صَادِقاً مُصَدَّقاً فِى الْقَوْلِ وَالْفِعْلِ، یَا مَوالِىَّ هذَا یَوْمُکُمْ وَهُوَ یَوْمُ الثُّلَثَاءِ، وَأَنَا فِیهِ ضَیْفٌ لَکُمْ وَمُسْتَجِیرٌ بِکُمْ، فَأَضِیفُونِى وَأَجِیرُونِى بِمَنْزِلَهِ اللّهِ عِنْدَکُمْ وَآلِ بَیْتِکُمُ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ.

سلام بر شما‌ای خزانه ‌داران علم خدا، سلام بر شما‌ ای مفسران وحی خدا، سلام برشما ‌ای پیشوایان هدایت، سلام بر شما‌ ای نشانه‌های پارسایی، سلام بر شما‌ ای فرزندان رسول خدا، من به حق شما دانا و به موقعیت شما بینایم و با دشمنانتان دشمن و با دوستانتان دوستم، پدر و مادرم فدایتان، درود‌های خدا بر شما باد. خدایا! من دوست دارم آخرین اینان را چنان‌که دوست داشتم اولینشان را و از هر صف‌بندی در برابر ایشان بیزاری می‌جویم و به جبت و طاغوت و لات و عُزّی [بتان روزگار جاهلیت] کفر می‌ورزم،‌ ای سروران من، درود‌های خدا و رحمت و برکاتش بر شما باد، سلام بر تو ای سرور عابدان و سلاله جانشینان و اوصیا، سلام بر تو‌ای شکافنده‌ی دانش پیامبران، سلام بر تو‌ای راستگوی پذیرفته شده در گفتار و کردار،‌ای سروران من، امروز روز سه‌شنبه روز شماست و من در این روز میهمان شما و پناهنده به شمایم، پذیرای من باشید و پناهم دهید، به حق مقام خدا نزد شما و اهل‌بیت پاکیزه و پاکتان.

دعای مخصوص روز سه شنبه

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

الْحَمْدُ للهِ وَ الْحَمْدُ حَقُّهُ کَمَا یَسْتَحِقُّهُ حَمْدا کَثِیرا وَ أَعُوذُ بِهِ مِنْ شَرِّ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَهٌ بِالسُّوءِ اِلّا مَا رَحِمَ رَبِّی وَ أَعُوذُ بِهِ مِنْ شَرِّ الشَّیْطَانِ الَّذِی یَزِیدُنِی ذَنْبا إِلَی ذَنْبِی وَ أَحْتَرِزُ بِهِ مِنْ کُلِّ جَبَّارٍ فَاجِرٍ وَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ وَ عَدُوٍّ قَاهِرٍ اللهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ جُنْدِکَ فَإِنَّ جُنْدَکَ هُمُ الْغَالِبُونَ وَ اجْعَلْنِی مِنْ حِزْبِکَ فَإِنَّ حِزْبَکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ.

ستایش خداراست و سپاس برازنده او آنچنان‌که شایسته حضرت اوست، ستایشی بسیار و به او پناه می‌برم از شر نفسم چه نفس همانا به زشتی بسیار فرمان می‌دهد جز آنکه پروردگارم رحم کند، و به خدا پناه می‌برم از گزند شیطانی که گناه بر گناهم‌ می‌افزاید، و به قدرت او از هر گردنکش نابکار و پادشاه ستمکار و دشمن قهّار، دوری می‌جویم، خدایا مرا از سپاهیانت قرار ده، چرا که همانا تنها سپاه تو پیروز است، و مرا از حزب خود قرار ده که تنها حزب تو رستگار است

وَ اجْعَلْنِی مِنْ أَوْلِیَائِکَ فَإِنَّ أَوْلِیَاءَکَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ اللهُمَّ أَصْلِحْ لِی دِینِی فَإِنَّهُ عِصْمَهُ أَمْرِی وَ أَصْلِحْ لِی آخِرَتِی فَإِنَّهَا دَارُ مَقَرِّی وَ إِلَیْهَا مِنْ مُجَاوَرَهِ اللِّئَامِ مَفَرِّی وَ اجْعَلِ الْحَیَاهَ زِیَادَهً لِی فِی کُلِّ خَیْرٍ وَ الْوَفَاهَ رَاحَهً لِی مِنْ کُلِّ شَرٍ اللهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ خَاتَمِ النَّبِیِّینَ.

و هم از دوستانت قرارم ده که بر دوستانت ترسی نیست و اندوهگین نمی‌شوند، خدایا دینم را برایم سامان ده که آن وسیله در امان بودن و دوری من از گناه است و آخرتم را آباد ساز که آنجا خانه پایدار من و گریزگاهم‌ از همسایگی دون‌صفتان است و زندگی را برایم زمینه افزونی در هر خیر و مرگم را برایم آرامش از هر گزندی قرار ده، بار خدایا بر محمّد خاتم پیامبران

وَ تَمَامِ عِدَّهِ الْمُرْسَلِینَ وَ عَلَی آلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ وَ أَصْحَابِهِ الْمُنْتَجَبِینَ وَ هَبْ لِی فِی الثُّلَثَاءِ ثَلاثا لا تَدَعْ لِی ذَنْبا اِلّا غَفَرْتَهُ وَ لا غَمّا اِلّا أَذْهَبْتَهُ وَ لا عَدُوّا اِلّا دَفَعْتَهُ بِبِسْمِ اللهِ خَیْرِ الْأَسْمَاءِ بِسْمِ اللهِ رَبِّ الْأَرْضِ وَ السَّمَاءِ أَسْتَدْفِعُ کُلَّ مَکْرُوهٍ أَوَّلُهُ سَخَطُهُ وَ أَسْتَجْلِبُ کُلَّ مَحْبُوبٍ أَوَّلُهُ رِضَاهُ فَاخْتِمْ لِی مِنْکَ بِالْغُفْرَانِ یَا وَلِیَّ الْإِحْسَانِ

و کامل‌ کننده شمار رسولان و بر خاندان‌ پاک و پاکیزه او و بر یاران برگزیده‌اش درود فرست و در روز سه ‌شنبه سه حاجتم را روا کن:گناهی برایم مگذار جز آنکه بیامرزی و نه اندوهی جز آنکه را برطرف سازی و نه دشمنی جز آنکه دور گردانی، به نام خدا که بهترین‌ نامهاست، به نام خدا پروردگار زمین و آسمان، دوری هر ناخوشایندی را که ابتدایش خشم خداست، و نیل به هر محبوبی را که آغازش رضای اوست خواستارم، پس از سوی خود سرانجام را به آمرزش پایان ده‌ای سرچشمه نیکی.

تسبیح مخصوص روز سه شنبه

یکی دیگر از اعمال روز سه شنبه، تسبیح و تقدیس خداوند است. تسبیحی که با هر عبارت، تنزه خداوند و قدرت لایزال او را یادآور می شود.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

سُبْحانَ مَنْ هُوَ فی عُلُوِّهِ دانٍ، سُبْحانَ مَنْ هُوَ فی دُنُوِّهِ عالٍ، سُبْحانَ مَنْ هُوَفی اِشْراقِهِ مُنیرٌ … [۱۳]

برای دیدن متن کامل تسبیح، روی نوار زیر کلیک کنید.

استخاره کردن در روز سه شنبه

محدّث کاشانى [۱۵] در کتاب «تقویم المحسنین» براى استخاره با قرآن مجید، در ایام هفته اوقاتی را نقل کرده و گفته است که: «اختیار این ساعات، بنا بر مشهور بین اهل ایمان است، اگرچه حدیثى از اهل بیت بر آن یافت نشده است. بنابر این نظر، استخاره در روز سه‌شنبه، از وقت ناهار تا ظهر خوب است، آنگاه از عصر تا عشاء آخر.»

نماز روز سه‌شنبه

از آن حضرت [امام عسکری] روایت شده: که هرکه روز سه‌شنبه شش رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از سوره «حمد» آیه «آمَنَ الرَّسُولُ» را تا آخر و یک مرتبه سوره «إِذٰا زُلْزِلَتِ» را بخواند خداوند گناهان او را بیامرزد و همچون روزی که از مادر به دنیا آمده از گناهان بیرون می‌رود.

راوی از آن حضرت پرسید در چه وقتی از روز باید این نماز را بجای آورد؟ فرمود: بین طلوع آفتاب تا ابتدای ظهر.

چند نماز روز سه شنبه برای حاجت گرفتن طبق روایات

در روایات مختلف نمازهای متعددی برای حاجت روایی در روز و شب سه شنبه آمده است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

• ۲ رکعت نماز

در هر رکعت سوره حمد، سوره والتّین، سوره توحید، سوره فلق و سوره ناس هر کدام یک مرتبه.

• نماز روز سه شنبه که باید در بلندی خوانده شود :

چهار رکعت نماز:

در رکعت اول حمد، اذا زلزلت و یس

در رکعت دوم حمد سه بار اذا زلزلت و یکبار حم سجده

در رکعت سوم حمد سه بار اذا زلزلت و حم دخان

در رکعت چهارم حمد سه بار اذا زلزلت و ۱ بار سوره ملک

نماز حضرت فاطمه زهرا چگونه است؟ نحوه خواندن نماز حضرت فاطمه + ذکر

• نماز روز سه شنبه از پیامبر (ص):

دو رکعت در هر رکعت بعد از حمد یکبار آیت الکرسی و سه بار توحید.

تقویم نجومی همسران اسلامی با رویداد و احکام امروز

• نماز روز سه شنبه برای خواستن حاجت:

۱۲ رکعت با هر سوره که خواهد بعد هر چه خواهد از خدا بخواهد.

 

مطالب مرتبط