۱۱:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

تغییر کاربری گسترده در حوزه کشاورزی، دشمن جدی خاک است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، مهندس حاجی رضا، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در نشستی که با موضوع گرامیداشت هفته جهانی خاک در این سازمان برگزار شد، رسانه را بازوی سازمان جهاد کشاورزی دانسته و افزود: در شرایط حساسی قرار دار...

جهادکشاورزی قم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، مهندس حاجی رضا، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در نشستی که با موضوع گرامیداشت هفته جهانی خاک در این سازمان برگزار شد، رسانه را بازوی سازمان جهاد کشاورزی دانسته و افزود: در شرایط حساسی قرار داریم از جمله امنیت غذایی، این امر نیازمند همکاری فی مابین برای اجرای بهتر کارها و فعالیت ها است.

وی با اشاره به هفته جهانی خاک افزود: اگر قرار است مباحث تولید و امنیت غذایی شکل گیرد، باید به دو امر آب و خاک توجه ویژه کرد.

حاجی رضا گفت: کشور ما از لحاظ تامین آب شرایط خاصی دارد. در گذشته باران و منابع آبی خوبی داشتیم ولی الان در شرایط ویژه قرار داریم.

رییس سازمان جهاد افزود: همه تلاش ما مدیریت آب است. امروز ۷۰ روز از پاییز گذشته ولی بارانی نیامده این نیازمند ومدیریت در بحث آب و مصرف آن است. از دگر سو خاک شرایط خاصی دارد و نیازمند ملاحظه ویژه هم است تا بتوان تولید و امنیت غذایی را با هم حفظ و تداوم ببخشیم.

حاجی رضا ادامه داد: در بحث خاک باید توجه خاص به مصرف کود، آگاهی دادن به کشاورزان، توسعه کشاورزی حفاظتی، کاهش استفاده از ماشین آلات کشاورزی ووو داشته باشیم. این امر سبب حفاظت از خاک به عنوان امر مهم در مسئله تولید و امنیت غذایی خواهد بود.

وی تغییر کاربری گسترده را یکی از تهدیدها در بحث خاک دانسته و افزود: این مسئله در بحث کشاورزی و کاشت برنج به خوبی خودش نشان می دهد. برای اینکه این امر اتفاق نیافتد، باید از خاک حفاظت کرد و به مردم آگاهی داد.

در ادامه دکتر بازگیر، مدیر کل محیط زیست استان نیز با اشاره به اینکه از زمان تصویب حفاظت از قانون خاک اتفاقات بهتری در این امر به‌ وقوع پیوسته، گفت: برای حفاظت از خاک باید قوانین محیط زیست را رعایت کرد.

وی گفت: ۱۲ درصد از مناطق کشور تحت مدیریت محیط زیست است. در قم منطقه ای به نام پلنگ دره، تالاب های مختلف مانند بهشت معصومه و مره ووو از جمله این موارد است. در مسیر مهاجرت تاریخی پرندگان ۱۵میلیون پرنده حرکت می کند که ۲ میلیون در ایران حضور پیدا می کنند که از جمله آن تالاب مره و میان کاله است. ولی با این حال توجه ای به این تالاب ها نشده است.

بازگیر گفت: تهدید در حوزه خاک جدی است. این تهدید بخشی به پسماندها باز می گردد. لذا باید برای حفظ خاک کاری کرد و تولیداتی که خوب هستند حمایت و آنهایی که ضرر می زنند، شناسایی و آگاهی دهیم. الان اطلس آلودگی خاک در ۴۰۰ نقطه تهیه شده و به زودی نتایج آن ارائه می شود.

مهندس شعاعی، مدیر کل منابع طبیعی استان نیز افزود: هفته ای را به عنوان حفاظت ازخاک انتخاب شده لذا باید نسبت به جلوگیری از آلودگی و فرسایش خاک به مردم اطلاع رسانی کرد چرا که خاک بستر مناسبی برای تولید و پوشش گیاهی است. جلوی سیلاب را خواهد گرفت.

وی بیان داشت: حدود ۱۶تن در هکتار در ایران فرسایش خاک وجود دارد. این امر قابل توجه است. در سال ۲ و نیم تن خاک ایران به خارج کشور خارج می شود. این امر خیلی قابل توجه است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار