۱۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

اخبار سلامت

تغییر رنگ مدفوع چه رازی را در بدن آشکار میکند؟

حرکات روده معمولاً به رنگ قهوه ای روشن تا تیره است و در بین افراد از نظر رنگ، مقدار و شکل مدفوع تفاوت متوسطی وجود دارد

تغییر رنگ مدفوع چه رازی را در بدن آشکار میکند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،وقتی رنگ مدفوع شما در رنگ، بافت یا فرم تغییر می کند به چه معناست؟حرکات روده معمولاً به رنگ قهوه ای روشن تا تیره است و در بین افراد از نظر رنگ، مقدار و شکل مدفوع تفاوت متوسطی وجود داردبرای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

رنگ مدفوع معمولی چیست؟

رنگ مدفوع (مدفوع، حرکات روده، مدفوع، مدفوع) معمولا قهوه ای است. هنگامی که رنگ مدفوع تغییر می کند، شخص، والدین یا مراقب اغلب نگران می شوند.وجود بیلی روبین در صفرا (محصول تجزیه هموگلوبین در گلبول های قرمز خون که معمولاً پس از یک عمر مفید چند هفته ای از بین می رود) به طور کلی مسئول رنگ قهوه ای مدفوع است.غلظت بیلی روبین می تواند رنگ مدفوع را از زرد روشن تا تقریبا سیاه تغییر دهد.تغییر در ساختار شیمیایی بیلی روبین می تواند باعث سبز یا زرد شدن مدفوع شود.در صورت رقیق شدن مدفوع یا کاهش میزان بیلی روبین تولید شده توسط کبد، مدفوع زرد نیز ممکن است رخ دهد.باکتری ها و آنزیم های گوارشی در روده می توانند بر روی بیلی روبین اثر کرده و رنگ آن را تغییر دهند.بیشتر تغییر رنگ مدفوع به مدفوع معنای کمی دارد. با این حال، برخی تغییرات، به ویژه اگر تغییرات در طول زمان ثابت باشد و تنها در یک مدفوع وجود نداشته باشد، ممکن است به این معنی باشد که چیزی باید بررسی شود.

تغییر رنگ مدفوع چه رازی را در بدن آشکار میکند؟

دلایل تغییر رنگ، بافت و فرم مدفوع چیست؟

در بیشتر موارد، تغییر رنگ مدفوع از علائم بیماری نیست.تغییر رنگ مدفوع ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

اسهال ممکن است باعث مدفوع زرد مایل به سبز شود
برخی غذاها (چغندر، ژل او، کول اید، شیرین بیان، سبزیجات برگ سبز)
چند داروی بدون نسخه (OTC) و نسخه ای
بیماری هایی که بر کبد، پانکراس و روده تأثیر می گذارند
خونریزی از مجرای روده

داروهایی که رنگ مدفوع را تغییر می دهند

رایج ترین داروهایی که رنگ مدفوع را تغییر می دهند، داروهایی هستند که مدفوع را سیاه می کنند و شامل آهن و بیسموت (موجود در پپتو-بیسمول و کائوپکتات) می شوند. با این وجود، تعداد زیادی از داروهای دیگر با تغییر رنگ مدفوع به سیاه یا رنگ های دیگر همراه بوده است. در عمل، اهمیت این واقعیت این است که هر دارو یا مکمل غذایی جدید باید به عنوان عامل تغییر رنگ مدفوع در نظر گرفته شود.

علائم تغییر رنگ مدفوع چیست؟

تغییر رنگ مدفوع به تنهایی علائمی ایجاد نمی کند. علت اصلی تغییر رنگ، بافت یا فرم مدفوع مسئول هر گونه علائم است.زنان باردار برای سیفلیس را غربال کنید، توصیه های گروه Ob-Gyn
تغییرات رژیم غذایی ممکن است داروها را در درمان IBS شکست دهد
یخچال خود را برای ریحان تازه معامله گر جو، مرتبط با سالمونلا، بررسی کنید
حتی با افزایش وزن، ترک سیگار در بارداری همچنان بهترین گزینه برای سلامتی است
ده ها جهش ویروس کووید در مردی با طولانی ترین مورد شناخته شده به وجود آمد

مدفوع سبز رنگ

اگر مدفوع خیلی سریع از روده عبور کند، ممکن است زمان کافی برای هضم و تجزیه صفرا وجود نداشته باشد تا رنگ مدفوع مایل به قهوه‌ای طبیعی به دست آید. به طور معمول، باکتری های روده به طور شیمیایی صفرا را به رنگ قهوه ای مایل به سبز تغییر می دهند. زمان لازم است تا صفرا به طور کامل در روده برگردد و دوباره قهوه ای شود و اگر زمان انتقال کوتاه باشد، مثلاً وقتی فردی اسهال دارد، مدفوع سبز رنگ می ماند.مدفوع سبز ممکن است یک نوع طبیعی باشد. رژیم غذایی سرشار از سبزیجات سبز، به ویژه اسفناج، یا مکمل های آهن نیز ممکن است باعث مدفوع سبز شود، اگرچه آهن اغلب مدفوع را سیاه می کند.

مدفوع زرد، چرب و بدبو

دلایل مختلفی وجود دارد که مدفوع زرد، چرب و بدبو می شود. این می تواند به دلیل ناتوانی روده در هضم و جذب چربی به دلیل بیماری های پوشش روده باشد (مانند بیماری سلیاک و فیبروز کیستیک) زیرا پانکراس قادر به تولید آنزیم های گوارشی کافی نیست (مانند پانکراتیت مزمن یا سرطان پانکراس که مجرای پانکراس را مسدود می کند، یا صفرای کافی به روده نمی رسد (مانند سرطان کبد یا مجاری صفراوی که مسدود شده اند). زردی، چربی و بوی بد به دلیل چربی هضم نشده است.

مدفوع قرمز روشن

شایع ترین علت مدفوع قرمز روشن در بزرگسالان خونریزی ناشی از هموروئید است. یکی از نگران کننده ترین علل خونریزی در دستگاه گوارش است. اگرچه این حالت معمولاً با مدفوع تیره و سیاه ظاهر می شود، اما می تواند باعث خون قرمز روشن نیز شود. این نیاز به ارزیابی فوری توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارد. در نوزادان، شایع ترین علت، شقاق مقعد یا پارگی در بافت اطراف مقعد است.علل دیگر خون قرمز روشن در مدفوع ممکن است جدی تر باشد، مانند:

عفونت های روده
بیماری التهابی روده (بیماری کرون، کولیت اولسراتیو)
خونریزی دیورتیکول
تومورها
ناهنجاری های شریانی وریدی (ارتباطات غیرطبیعی بین شریان ها و سیاهرگ ها در دیواره روده که پاره می شوند)
اگر زمان کافی برای هضم گلبول های قرمز وجود نداشته باشد، خونریزی شدید ناشی از زخم مری، معده یا دوازدهه نیز ممکن است باعث شود مدفوع به جای سیاه رنگ قرمز شود.رنگ خوراکی قرمز و چغندر نیز می تواند قرمزی به مدفوع بدهد.

مدفوع قیری سیاه

مدفوع سیاه یک علامت نگران کننده است زیرا ممکن است به دلیل خونریزی زیاد در دستگاه گوارش باشد که اغلب از دستگاه گوارش فوقانی شامل مری، معده و دوازدهه می باشد. گلبول های قرمز توسط آنزیم های گوارشی در روده تجزیه می شوند و مدفوع را سیاه می کنند. این مدفوع ها تمایل به قیر مانند (چسبنده) و بدبو دارند. این می تواند یک اورژانس پزشکی باشد. مدفوع قیری سیاه را نباید نادیده گرفت.خون ناشی از خونریزی بینی، روش های دندانپزشکی یا آسیب های دهانی می تواند بلعیده شود و ممکن است دلیل سیاه شدن مدفوع باشد، اما میزان خونریزی معمولاً برای انجام این کار به اندازه کافی قابل توجه نیست.

مدفوع خاک رس یا سفید (مدفوع کم رنگ)

مدفوع روشن یا خاک رس اغلب با بیماری های کبد یا مجاری صفراوی دیده می شود. مدفوع رنگ پریده ممکن است ناشی از سرطان پانکراس باشد که مجاری صفراوی را مسدود می کند. کمبود صفرا باعث می شود مدفوع قهوه ای خود را از دست بدهد و رنگ پریده به نظر برسد.

مدفوع مارون

مدفوع قهوه ای رنگ اغلب به دلیل خونریزی در دستگاه گوارش است. منبع خونریزی برای مدفوع قرمز، دستگاه گوارش فوقانی (مری، معده، دوازدهه) است، در حالی که روده بزرگ منبع خون قرمز روشن است. مدفوع مارون که در اثر هضم جزئی ایجاد می شود

مدفوع چرب (استئاتوره)

برای درمان استئاتوره، بیماری زمینه ای شما باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی درمان شود.اگر نارسایی برون ریز پانکراس دارید، ممکن است به درمان جایگزینی آنزیم پانکراس نیاز داشته باشید.اگر روده شما صفرا کافی دریافت نمی کند، ممکن است از جایگزینی اسید صفراوی مانند اورسودیول (اورسودئوکسی کولیک اسید) بهره مند شوید.ممکن است برای جلوگیری از عوارض سوء جذب چربی نیاز به درمان بیشتری داشته باشید. سوء جذبطولانی مدت چربی می تواند منجر به کمبود شدید ویتامین های محلول در چربی (A، D، E و K) شود.درمان سطوح مختلف سوء تغذیه و عوارض آن ممکن است مورد نیاز باشد.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط