۰۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

تغییرات مهم حقوق بازنشستگان در بودجه امروز ۲۶ فروردین/ زمان پرداخت حقوق بازنشستگان براساس رقم جدید/ نتایج جدید درباره پیگیری متناسب سازی حقوق بازنشستگان/ حقوق بازنشستگان نفت با افزایش ٢٠ درصدى واریز شد/ حقوق بازنشستگان از ۲۵ درصد متناسب‌ سازی و حق عائله‌ مندی + جزییات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه، می‌توان گفت، مقدار پولی است که ماهانه، به طور مستمر و تا پایان عمر، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خ...

آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / خبر فوری افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401 + جزئیات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه، می‌توان گفت، مقدار پولی است که ماهانه، به طور مستمر و تا پایان عمر، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی، تعلق می‌گیرد.

سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند. ​​حقوق بازنشستگان ۱۴۰۱ همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۱ مقداری از حقوق بازنشستگان کشور‌ی کمتر می‌باشد.

زمان پرداخت حقوق بازنشستگان براساس رقم جدید

«علی دهقان کیا» رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با اشاره به پرداخت حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: طبق روال گذشته حقوق بازنشستگان از بیستم هر ماه بر اساس حروف الفباء آغاز می‌شود و تا پایان هر ماه ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: نخستین حقوق بازنشستگان این سازمان در سال جاری از بیستم فروردین‌ماه آغاز شده است و این روند تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت.

دهقان‌کیا در پاسخ به این پرسش که آیا حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در فروردین‌ماه افزایش یافته است یا خیر، گفت: بازنشستگان در فروردین‌ماه، همانند سال گذشته حقوق خود را دریافت کردند.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در خصوص چرایی عدم پرداخت حقوق بازنشستگان بر اساس مصوبه جدید شورای عالی کار ادامه داد: باید ابلاغ حقوق جدید بازنشستگان توسط دولت و سپس مدیرعامل سازمان صادر شود و با توجه به اینکه تا پانزدهم‌ماه جاری همه جا تعطیل بود و تکلیف بازنشستگان سایر سطوح مشخص نبود به همین جهت سازمان تامین اجتماعی احکام حقوقی جدید بازنشستگان را صادر نکرده است و حقوق بازنشستگان بر اساس رقم سال گذشته پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: در اردیبهشت‌ماه، حقوق بازنشستگان بر اساس مصوبه جدید شورای عالی کار به بازنشستگان پرداخت خواهد شد به‌طوری که حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیران ۲۷ درصد و سایر سطوح ۲۱ درصد به اضافه ۲۵۰ تومان در سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد و این افزایش از اول فروردین‌ماه خواهد بود به‌طوری که مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان نیز در اردیبهشت‌ماه پرداخت می‌شود.

دهقان‌کیا گفت: احکام جدید حقوق بازنشستگان در اردیبهشت‌ماه صادر خواهد شد.

 

نتایج جدید درباره پیگیری متناسب سازی حقوق بازنشستگان

کمیته فنی پیگیری مطالبات صنفی بازنشستگان کشوری و لشکری اطلاعیه جدیدی صادر کرد:

باسمه تعالی
بازنشستگان معزز کشوری و لشکری
با سلام و آرزوی سلامت

هنگامی که تحولات مدیریتی و جابجایی ها در سطوح مدیریت عالی و کلان کشور انجام می شود مدیر جدید برای ایجاد هماهنگی و پیاده سازی ایده ها و تحولات ساختاری نیاز به زمان و فرصت دارد تا در خصوص موارد زیر مطالعه و بررسی نماید :

 

* شناخت وضع موجود سازمان

* آنالیز وضع موجود و ارزیابی و تحلیل نقاط و ضعف و قوت سازمان

* طراحی ساختار و سیستم ها و روش های جدید برای اجرای تفکرات و ایده های مدیریتی نو

* بستر سازی و تمهید مقدمات نرم افزاری و سخت افزاری برای پیاده سازی تفکرات و طرح های جدید برای ایجاد تحول و بهسازی سازمان

* انتخاب و انتصاب معاونین و مشاوران اصلی و همسو برای تحقق تحولات ساختاری و مدیریتی

* برنامه ریزی و تخصیص منابع و امکانات مورد نیاز برای تحقق اهداف و ماموریت های چند وجهی سازمان

* رصد و پایش فعالیت ها و عملکرد حوزه های تحت سرپرستی برای اطمینان از پیاده سازی اهداف و استراتژی های جدید

از طرفی ذی نفعان ؛ مطالبات معوقه و انباشته ای دارند که تصور می کنند با انتصاب مدیر جدید، ایشان بایستی به سرعت و سهولت این مطالبات را پاسخ و محقق نماید و اگر قادر به انجام این امور در کوتاه مدت مد نظر ذی نفعان نباشد قطعا مدیری ناتوان و ناکارآمد است و سیل اعتراضات و انتقادها به سوی وی گسیل می شود که ممکن است باعث ایجاد انرژی منفی و مقاومت در پاسخگویی به مطالبات ذی نفعان باشد لذا با انتصاب جناب دکتر منظور در سازمان برنامه و بودجه یک تغییر کلیدی و با اهمیت رخ داده است. بازنشستگان کشوری و لشکری از نحوه تفکر و رفتار و فعالیت های آتی ایشان در سازمان برنامه و بودجه اطلاعی در دست ندارند و باید دو طرف فرصتی داشته باشند تا با دیدگاه‌ها، نظرات و تفکرات یکدیگر آشنا شوند و مسیر ، باب مراوده و تبادل نظر بتدریج مفتوح شود لذا از دوستان بازنشسته انتظار می رود اولا اجازه دهند ایشان در این سازمان ملی و کلیدی مستقر شوند و از سازمان تحت سرپرستی و هدایت خود شناخت لازم و کافی را پیدا کنند و سپس تفکرات و ایده ها و استراتژی ها جدید را جهت ایجاد تحول و بهسازی ساختاری و مدیریتی طراحی و عملیاتی نمایند تا در فرصت مناسب و مقتضی امکان طرح مطالبات انباشته هم فراهم شود‌.

بنظر می رسد در مرحله شناخت طرفین که همزمان با طراحی و تدوین و تصویب احکام لایحه برنامه هفتم توسعه در سازمان برنامه و بودجه و هیات وزیران صورت می گیرد و احتمالا تا اواخر اردیبهشت ماه به مجلس تقدیم خواهد شد ؛ انتظار بازنشستگان دولت از ایشان را اندکی محدود و در امور زیر خلاصه کنیم :

۱- کوشش در گنجاندن متناسب سازی حداقل ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان با شاغلین هم‌ ردیف در احکام برنامه هفتم توسعه

۲- هماهنگی و تفاهم سازمان برنامه و بودجه با سازمان اداری و استخدامی کشور جهت برآورد و پیش بینی اعتبارات مورد نیاز متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین متناظر

شایان ذکر است پس از شناخت کامل ایشان از سازمان تحت هدایت و انتخاب و انتصاب همکاران جدید وی و بستر سازی نامبرده برای اجرای ایده ها و استراتژی های نوین می توانیم در خصوص مطالبات معوقه و انباشته هم تبادل نظر و موافقت ایشان را برای تادیه تدریجی و با برنامه مطالبات انباشته در چارچوب امکانات و منابع دولت جلب نمائیم.

کمیته فنی پیگیری مطالبات صنفی بازنشستگان کشوری و لشکری
۱۴۰۲/۱/۲۴

  حقوق بازنشستگان نفت با افزایش ٢٠ درصدى واریز شد

بازنشستگان می‌گویند: افزایش بیست درصدی در مستمری فروردین آن‌ها اعمال شده است و به دریافتی‌شان به نسبت اسفند سال قبل بیست درصد افزوده شده است.

در ارتباط با بازماندگان صندوق نفت نیز به نسبت سهم‌شان از مستمری اصلی، تعدیل و افزایش دریافتی اتفاق افتاده است.

 

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان از ۲۵ درصد متناسب‌سازی و حق عائله‌مندی + جزییات

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: چیزی که ما می‌دانیم و در مذاکراتِ غیر رسمی به آن رسیدیم این است که هم ۲۵درصد اعمال خواهد شد و هم موضوع حق عائله‌مندی بازنگری خواهد شد. فکر می‌کنم احکام بازنشستگان در اردیبهشت ماه نهایی شود.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، در جلسه‌ی ماهانه اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با انتقاد از افزایش ۲۷درصدیِ دستمزدِ کارگران گفت: این مصوبه نه بر قانون پایبند است و نه حتی اصول انسانی؛ کدام اصول انسانی، شرافتمندترین افراد را از داشتنِ حداقل حقوقی که یک زندگی شرافتمندانه را برایشان تضمین کند منع می‌کند؟!

وی ادامه داد: همانطور که گفتم این تصمیم فاقد وجاهت قانونی است؛ ماده ۴۱ قانون کار، شورایعالی کار را ملزم می‌کند که دستمزد را مطابق با نرخ تورم رسمی و سبد هزینه‌های زندگی تعیین کند اما ۲۷درصد با هیچ کدام از اینها مطابقت ندارد.

صادقی گفت: سبد هزینه‎های معیشت طبق محاسبه‌ی ما ۱۵میلیون و ۷۰۰ تومان و طبق محاسبه‌ای دیگر ۱۸میلیون تومان تعیین شد و سبد معیشت رسمی را هم ۱۳ میلیون تومان تخمین زدند. همچنین طبق اعداد و آماری که بانک مرکزی ارائه داد تورم نقطه به نقطه در ۲۹ اسفند ماه سال قبل ۶۴درصد بود و تورم سالانه ۴۶درصد. با این اعدام و ارقام چگونه دستمزد کارگران را ۲۷درصد افزایش دادید؟

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با طرح این سوال که «مشکل کجاست» گفت: مشکل نه آمار و ارقام است و نه شاخص‌هایی که تعریف می‌کنیم، بلکه مشکل حضور افرادی است که آگاهی لازم را ندارند. چرا باید یک استوار یا نظامی سکانِ یک حوزه حساس وزارتخانه اجتماعی را به دست بگیرد که از حضور چنین فردی هم کارگران آسیب ببینند و هم با تصمیماتش نظام دچار مشکل شود؟

صادقی به مشکل سال گذشته بازنشستگان سایر سطوح اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تصمیماتِ اشتباهی که گرفته شد ۵ ماه طول کشید که بازنشستگان سایر سطوح به حقوق واقعیِ خود برسند. در حالی که اگر مسئولان به موضوعات مسلط بودند تصمیمی نمی‌گرفتند که بازنشستگان را به خیابان بکشانند.

وی با اشاره به انتقاد برخی از نمایندگان کارگری شورایعالی کار گفت: دولت خلاف قانون عمل کرده و بعد می‌گوید نمایندگان کارگری مصوبه‌ی افزایش ۲۷درصدیِ دستمزد را امضا کردند. در حالیکه نظر نمایندگان کارگری نادیده گرفته شد و آن‌ها وادار به امضا شدند. چگونه به این تصمیمات واکنش نشان ندهیم و معترض نباشیم؟ وظیفه‌ی تشکیلاتی ما دفاع از حقوق کارگران و بازنشستگان است.

صادقی به سیاستهای ترکیه در افزایشِ چندباره‌ی دستمزدِ کارگران اشاره کرد و گفت: اردوغان به دلیلِ تسلطی که بر روی مسائل دارد همراه با تورم، حقوق کارگران را ۳ بار افزایش داد. حرف ما این است که جسارت اردوغان را داشته باشید. شما فاقد آگاهی هستید و تصمیماتِ غلط شما باعث شده جامعه فقیر ما افزایش پیدا کند. این وضعیت را مدیران ناآگاه ایجاد کرده‌اند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: دولت خود عامل ایجاد تورم است اما علت تورم را بر گردنِ حقوق کارگران می‌اندازد. ابتدای سال گذشته حداقل حقوق کارگران ۵۷درصد افزایش یافت و اما کمی نگذشت که ارزش حداقل حقوق از بین رفت و بعد از مدتی همان حقوقی که نزدیک ۲۰ روز از ماه را کفاف می‌داد به زیر ۱۰ روز رسید.

صادقی بیان کرد: تصمیماتِ دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و بعد تعیین ارز ۲۸ هزار تومانی سببِ چنین وضعیتی شده است. سیاستهای دولت‌ها باعث ایجاد بازار ارز غیررسمی می‌شود و اینها تورم ایجاد می‌‎کند نه دستمزدِ کارگران. وقتی دولت خود عامل ایجاد تورم است چگونه می‌خواهد تورم را کنترل کند؟

وی به تصمیم دولت برای ترمیم حقوق در صورتِ ناتوانی در کنترل تورم اشاره کرد و گفت: امیدواریم دولت بتواند تورم را کنترل کند. با توجه به بودجه‌ای که دولت برای امسال بسته کنترل تورم بعید به نظر می‌رسد. چراکه دولت برای تأمین بودجه نیازمندِ فروش ارز است و ارز فروشی یعنی گرفتنِ مالیات از جیب کارگران و بازنشستگان. دولت اگر مصوبه‌ی افزایش ۲۷درصدی را لغو کند درواقع به خود کمک کرده است. اگر نتواند تورم را کنترل کند و حقوق کارگران را ترمیم نکند، شاهد گسترش اعتراضات کارگران و بازنشستگان در سطح کشور خواهیم بود.

صادقی در ادامه به افزایش ۲۵درصدی حقوق کارگران اشاره کرد و گفت: موضوع ۲۵درصد باقیمانده متناسب‌سازی را پیگیری کردیم. مطابق اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم سازمان تامین اجتماعی نظر مثبتی برای پرداختِ ۲۵درصد دارد اما در مورد نحوه‌ی پرداختِ این ۲۵درصد اطلاعاتی نداریم. هنوز مشخص نیست این ۲۵درصد بعد از افزایش حقوق اعمال می‌شود و یا قبل از آن. نمایندگان کانون در حال توافق بر سر این موضوع هستند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: در مورد حق عائله مندی نیز صحبتی با معاونت سازمان تامین اجتماعی داشتیم. حق عائله مندی، منطبق با آنچه بازنشستگان دولتی می‌گیرند نیست. صحبت من با ایشان این بود که اگر قرار است حق عائله مندی را پرداخت کنید متناسب با مصوبه‌ی دولت این کار را انجام دهید. طبق مصوبه‌ی ترمیم حقوق، دولت حق عائله‌مندی را برای کارمندان و بازنشستگان خود افزایش داد به گونه‌ای که بازنشستگانِ کف بگیر تأمین اجتماعی ۹۰۰هزار تومان از بازنشستگان دولتی عقب‌تر هستند. اراده‌ی معاونت سازمان را بر این دیدم که در این خصوص کاری انجام دهد. البته مناقشاتی بر سر این موضوع وجود دارد اما به هر حال گفته شده قرار است بازنگری‌ای در خصوص حق عائله‌مندی صورت بگیرد.

صادقی در پایان گفت: چیزی که ما می‌دانیم و در مذاکراتِ غیر رسمی به آن رسیدیم این است که هم ۲۵درصد اعمال خواهد شد و هم موضوع حق عائله‌مندی بازنگری خواهد شد. فکر می‌کنم احکام بازنشستگان در اردیبهشت ماه نهایی شود.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

اسداله قربانی

۲۶ فروردین ۱۴۰۲


باسلام خدمت حامیان حقوق باز نشستگان ومستمریبگیران تامین اجتماعی را این ۲۵ درصد باید. از سال ۱۴۰۰ اظافه می شد تا حال نگه داشتند و حال صحبت از قبل از افزایش یا بعد افزایش می کنند باید سال اول افزایش می دادند امتحان این همه مابه تفاوت سالیانه ۱۴۰۰ و۱۴۰۱ نمی شدند واین همه استرس و نگرانی به مردم وارد نمی کردند این چه سئوالی است دوستان می کنند یعنی پایمال کردن حق وحقوق دیگران این همش اجحاف است به حق وحقوق سایر سطوح ومستمری بگیران یک سری به کانال ۴ ساعت پنج ونیم تا شیش ونیم زندگی پس از زنگی راببینید وکمی به فکر آخرت هم باشیداگر اعتقاد دارید لطفآ

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار