۲۳:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۲

تعیین قهرمانی پرسپولیس و استقلال در مرحله آخر لیگ برتر

برای نهمین‌بار در تاریخ فوتبال ایران، در مرحله آخر یک رقابت باشگاهی، پرسپولیس و استقلال تکلیف قهرمان را مشخص می‌کنند.

تعیین قهرمانی پرسپولیس و استقلال در مرحله آخر لیگ برتر

گزارش اندیشه‌معاصر؛بیست‌وسومین دوره لیگ برتر در شرایطی به هفته آخر خود رسیده که تیم قهرمان از بین پرسپولیس و استقلال مشخص خواهد شد. این دو تیم به عنوان ۲ قطب سنتی فوتبال ایران بار‌ها در طول تاریخ رقابت نزدیکی برای کسب جام داشتند و این نهمین‌باری است که سرنوشت جام توسط این دو تیم مشخص خواهد شد. به همین بهانه ۸ بار قبلی که این اتفاق افتاده مرور شده که در آن پرسپولیس ۵ بار و استقلال ۳ مرتبه به قهرمانی دست یافته است.

تکرار تاریخ پس از ۲۲ سال در لیگ برتر

استقلال به عنوان امتیازآورترین تیم تاریخ لیگ برتر و پرسپولیس که پرافتخارترین تیم ادوار مسابقات است، در طول فصول گذشته همیشه رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند. این دو تیم در ۲۲ دوره قبلی در ۳ دوره در هفته آخر به صورت همزمان شانس قهرمانی داشتند که در لیگ پانزدهم این دو تیم را استقلال خوزستان و در لیگ سیزدهم ۳ تیم دیگر همراهی می‌کردند. در این ۲ فصل، دست استقلال و پرسپولیس به جام نرسید، ولی پرسپولیس فصل را بالاتر از استقلال به پایان رساند.

تنها باری که در ادوار لیگ برتر در هفته آخر تنها استقلال و پرسپولیس شانس قهرمانی داشتند، به اولین دوره مسابقات باز می‌گردد که استقلال با یک تساوی هم می‌توانست تا حد زیادی خیالش از قهرمانی راحت کند، ولی این تیم ناباورانه در خانه ملوان شکست خورد و پرسپولیس هم فجرسپاسی را مغلوب کرد تا پرسپولیس فاتح اولین دوره لیگ برتر شود. حالا پس از ۲۲ دوره، دوباره سرنوشت جام در اختیار این ۲ رقیب دیرینه است.

۲ فینال و ۲ قهرمانی برای پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس تاکنون ۲ بار فینال جام حذفی را برگزار کرده‌اند که در هر ۲ پرسپولیس به قهرمانی رسیده است. آخرین داربی حذفی، سال گذشته در چنین روز‌هایی بود که بازی پس از تساوی در وقت قانونی به وقت اضافه کشیده شد و پرسپولیس با کاشته امید عالیشاه به پیروزی رسید. پیش از این یک‌بار هم در ۷۸-۱۳۷۷ سرنوشت قهرمانی در داربی مشخص شد که این بار پرسپولیس با گل دقایق پایانی افشین پیروانی بر حریف غلبه کرد و قهرمان شد.

بازگشت به یادماندنی استقلال در فینال لیگ قدس

قبل از لیگ برتر و در لیگ‌های تخت جمشید و آزادگان، پرسپولیس و استقلال علی‌رغم رقابت نزدیک، هیچ‌وقت در هفته آخر برای قهرمانی نجنگیدند. لیگ قدس اولین مسابقات لیگ پس از انقلاب بود که به صورت باشگاهی و تنها یک‌دوره برگزار شد. در آن فصل پرسپولیس و استقلال پس از صعود از گروه‌هایشان و پیروزی در بازی نیمه‌نهایی در دیدار فینال به هم رسیدند. پرسپولیس در آن بازی در نیمه اول از حریف پیش افتاد، ولی استقلال در نیمه دوم با گل‌های عباس سرخاب و صمد مرفاوی بر حریف غلبه کرد و قهرمان شد.

استقلال به دنبال پایان طلسم ۳۳ ساله

در دهه ۶۰ و در دهه ۴۰ و قبل از شکل‌گیری لیگ مهم‌ترین نبرد این دو تیم در جام باشگاه‌های تهران بود. در سال ۱۳۷۰ در هفته آخر مسابقات، استقلال و پرسپولیس به مصاف هم رفتند. پرسپولیس که در هر ۵ دوره قبلی مسابقات به قهرمانی رسیده بود، برای به ۶ رسیدن محکوم به پیروزی بود و استقلال با یک تساوی هم به قهرمان می‌شد. استقلال که در شکست‌ناپذیرترین روز‌های تاریخش قرار داشت، برابر پرسپولیس به تساوی بدون گل رسید و قهرمان شد. این آخرین‌باری است که استقلال و پرسپولیس در روز آخر یک جام برای قهرمانی می‌جنگیدند و در پایان استقلال به قهرمانی رسید و حالا آبی‌پوشان به دنبال پایان این طلسم ۳۳ ساله

آخرین قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه‌های تهران به نحو دراماتیکی اتفاق افتاد. پرسپولیس در روز آخر به دیدار بانک تجارت رفت و استقلال و گسترش با یکدیگر دیدار داشتند. پرسپولیس با پیروزی برابر تیم پایین جدولی بانک تجارت با هر نتیجه‌ای در بازی استقلال به قهرمانی می‌رسید و در صورت تساوی هم این تیم شانس زیادی داشت و استقلال برای قهرمانی باید ۶ گل به حریفش می‌زد. در آن سال‌ها خبری از بازی همزمان نبود و پرسپولیس در یک بازی بحث‌برانگیز برابر بانک تجارت به تساوی ۱-۱ رسید تا استقلال این فرصت را داشته باشد تا قهرمان جام را مشخص کند. بازی تا دقایق پایانی با نتیجه ۵-۰ به نفع آبی‌پوشان در جریان بود و هواداران این تیم برای زدن گل ششم و قهرمانی ثانیه‌شماری می‌کردند، ولی این گسترش بود که با کاشته زیبای سعید تهمتن آبی سرد بر پیکر شاگردان منصور پورحیدری ریخت و پرسپولیس قهرمان شد.

این ماجرا یک‌بار دیگر هم در جام باشگاه‌های تهران در سال ۱۳۵۰ به ضرر پرسپولیس تکرار شد. داربی آن فصل در هفته ماقبل پایانی برگزار شد و هر ۲ تیم، هم‌امتیاز بودند و استقلال تفاضل گل بهتر داشت. این بازی با نتیجه تساوی به پایان رسید تا تنها راه قهرمانی پرسپولیس پیروزی پرگل در روز آخر بود. این تیم با نتیجه ۸ بر یک گارد را شکست داد، ولی باز هم ۲ گل، تفاضل گل این تیم کمتر بود و استقلال قهرمان شد.

پرسپولیس اولین نماینده ایران در آسیا

اولین دوره جام باشگاه‌های آسیا در شرایطی آغاز شد که خبری از مسابقات لیگ نبود و فدراسیون فوتبال برای معرفی نماینده ایران یک دوره مسابقه ۵ جانبه بین تیم‌های برتر تهران برگزار کرد. پرسپولیس و استقلال در روز آخر مسابقات به مصاف هم رفتند و تکلیف تیم فاتح مسابقات در این بازی مشخص می‌شد. این بازی اولین داربی رسمی تاریخ به شمار می‌آید و پرسپولیس با تساوی بدون گل، اول شد و اولین نماینده ایران در جام باشگاه‌های آسیا لقب گرفت.

منبع: فرارو

مطالب مرتبط