تعداد شهرستان‌های قرمز استان خراسان جنوبی به ۷ شهرستان

[ad_1] به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ،  خراسان جنوبی که اواخر اسفند سال گذشته همه شهرستان‌های آن به رنگ زرد و آبی بودند طی ۲ هفته اخیر جزو ۱۲ استان دارای شیب بسیار تند افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفت. براساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌ها که ۳۰ فروردین منتشر شد، سه شهرستان دیگر خراسان جنوبی […]

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ،  خراسان جنوبی که اواخر اسفند سال گذشته همه شهرستان‌های آن به رنگ زرد و آبی بودند طی ۲ هفته اخیر جزو ۱۲ استان دارای شیب بسیار تند افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفت.

براساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌ها که ۳۰ فروردین منتشر شد، سه شهرستان دیگر خراسان جنوبی شامل سربیشه، زیرکوه و سرایان از نارنجی به قرمز تغییر رنگ دادند و در حال حاضر هفت شهرستان استان شامل بیرجند، قاینات، فردوس، طبس، سربیشه، زیرکوه و سرایان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) قرار دارند که مشابه وضعیت استان در موج سوم کرونا (آبان و آذر ۹۹) است.

براساس اعلام وزارت بهداشت در رنگ‌بندی جدید، شهرستان‌هایی که با اوج‌گیری بیشتر بستری روبه‌رو هستند با قرمز تیره‌تر مشخص شده‌اند و در خراسان جنوبی شامل شهرستان‌های طبس و فردوس است.

گسترش ویروس جهش‌یافته انگلیسی در خراسان جنوبی که موارد اولیه ابتلا به آن در این استان اوایل اسفند سال گذشته اعلام شد، زمینه‌ساز این حد از خیزش دامنه‌دار ویروس شده است و تعداد افرادی که در سه هفته اخیر به مراکز منتخب کرونا یا همان ۱۶ ساعته مراجعه کرده‌اند، نسبت به اواخر سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است و در ساعات مختلف روز شاهد مراجعات زیاد به این مراکز برای بررسی علائم کرونا هستیم. 

اصناف نیز مانند خیزهای قبلی کرونا از ۲۱ فروردین امسال با وجود ضررهایی که متوجه این قشر بوده، مسئولانه با اعمال محدودیت‌های جدید همراهی کرده‌اند هرچند تعدادی از واحدهای صنفی با کرکره‌های نیمه‌باز در شهرها دیده می‌شود اما از این مهمتر رعایت نشدن محدودیت‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در مکان‌های دیگر از جمله آرامستان‌ها، مطب‌های پزشکان، پارک‌ها و روزبازارها است.

 شناسایی ۱۴۶ بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در شبانه روز گذشته از ۳۸۱ آزمایش انجام شده در استان ۱۴۶ آزمایش مثبت قطعی اعلام شد، گفت: از ۱۴۶ مبتلای جدید به کرونا، ۳۱ نفر در بیمارستان‌ها بستری اند و ۱۱۵ نفر نیز نمونه گیری سرپایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد ۶۳ مورد در بیرجند، ۲۷ مورد از قاینات، ۱۴ مورد از زیرکوه، ۱۱ مورد از طبس، شهرستان‌های سرایان و فردوس هرکدام ۸ مورد، شهرستان سربیشه ۳ مورد و نهبندان دو مورد جدید شناسایی شد، همچنین در این مدت ۶۳۹ مورد تست سریع در استان انجام شد که از این طریق نیز ۱۷۷ مورد جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۲۸۳ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌ها بستری هستند که از این تعداد ۱۸۵ نفر دارای تست مثبت کرونا هستند، افزود: ۲۸ بیمار مبتلا کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند که حال عمومی ۸ نفر وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: از ابتدا تا کنون در مجموع ۵۰ هزار و ۲۰۲ مورد آزمایش در استان انجام که از این تعداد جواب تست ۱۸ هزار و ۴۱۶ مورد مثبت شد، همچنین ۱۷ هزار و ۴۳۳ بیمار مبتلا به کرونا بهبود یافتند یا در قرنطینه خانگی بسر می‌برند.

آمار مبتلایان کماکان رو به افزایش است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز با بیان اینکه آمار مبتلایان کماکان رو به افزایش است و به هیچ وجه متوقف نشده است، افزود: آمار بستری‌های تنفسی و بستری موارد مثبت روند صعودی دارد و ۱۹۲ بیمار کرونا مثبت در بیمارستان‌های استان بستری هستند که در ۱۴ ماه گذشته چنین آماری را از نظر تعداد موارد مثبت بستری نداشتیم.

محمد دهقانی تصریح کرد: این روند جای نگرانی دارد و اگر همین الان همه تصمیم بگیرند تمام محدودیت‌ها، ممنوعیت‌ها و پروتکل‌ها را رعایت کنند ۲ هفته بعد نتیجه آن را می‌بینیم و هر روز که به تاخیر بیفتد به همین میزان توقف پیک چهارم کرونا به تاخیر می‌افتد.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۶۰ درصد تخت‌هایی که در استان برای کرونا آماده شده بود، تکمیل شده است، گفت: فوتی‌های کرونا هم به طور معمول پس از افزایش موارد مثبت و بستری رو به افزایش است.

استاندار خراسان جنوبی نیز بر استقرار کانکس پلیس در ورودی شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی تاکید کرد و گفت: فرمانداران با همکاری پلیس راه استان در این زمینه اقدام کنند.

حمید ملانوری افزود: در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌ها آمار کاهش نخواهد یافت و اصناف دیرتر به فعالیت بازخواهند گشت پس همه باید همراه شوند تا معیشت اصناف و دیگر کسانی که در این زمینه ستاد را یاری می‌کنند، بیش از این خدشه‌دار نشود.

وی تصریح کرد: در ارتباط با محدودیت‌ها به هیچ عنوان به دنبال جریمه کردن و برخورد نیستیم و اقدامات باید نقش بازدارندگی داشته باشد و از مردم می‌خواهیم به مراکز تجمعی مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان نمی‌خواهیم با سختگیری فضا را بر مردم سخت کنیم بلکه می‌خواهیم مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند زیرا اگر مردم همکاری نداشته باشند نخواهیم توانست از این خیز عبور کنیم.

انتهای پیام/۲۵۳/ی

[ad_2]

Source link