۰۸:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۲

تعداد دقیق حقوق بازنشستگان پس از افزایش ۳۵ درصدی

مدیر کل دفتر مسکن و رفاه بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: متاسفانه در قانون بودجه سال 1402 تسهیلات مسکن پیش بینی نشده بود اما با پیگیری بنیاد شهید و امور ایثارگران و مساعدت و حمایت دولت در سال گذشته عملیاتی و اجرایی شد.

تعداد دقیق حقوق بازنشستگان پس از افزایش ۳۵ درصدی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره وضعیت کنونی یکسان سازی حقوق بازنشستگان توضیحاتی ارائه کرد. در جلسه کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی، ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی و رئیس این کمیسیون در خصوص تناسب حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی بحث و تبادل نظر کردند.

این جلسه با حضور مسئولان ارشد سازمان تامین اجتماعی کشور و نمایندگان اتحادیه کارگران بازنشسته برگزار شد. وی ادامه داد: در این جلسه درباره وضعیت و شرایط افزایش حقوق بازنشستگان در اجرای قانون برنامه هفتم توسعه بحث و تبادل نظر شد. با توجه به اینکه برنامه هفتم توسعه هنوز ابلاغ نشده است، مسئولان سازمان تامین اجتماعی منتظر ابلاغ رسمی این قانون هستند تا بر اساس آن تصمیمات را اجرایی کنند. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: البته طبق قانون، مفاد برنامه هفتم توسعه از ابتدای سال ۱۴۰۳ اجرایی شده است، بنابراین هر بار که این قانون وضع شود، معوقات ماه آخر بازنشستگان خواهد بود. باشد به آنها پرداخت خواهد کرد. اما از آنجایی که هنوز حکمی صادر نشده است، هنوز مشخص نیست که این روابط و تعدیل ها و تناسب حقوق بر چه مبنایی خواهد بود. اسماعیلی در ادامه گفت: در این جلسه بحث مفصلی در خصوص موضوع کمک به بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گرفت. مقرر شد در صورت اعمال ابلاغ و تناسب احکام در این ماه باقی مانده از مجلس یازدهم، مجدداً تشکیل جلسه داده و وضعیت و شرایط احکام را بررسی کنیم.

افرادی که پایه حقوق آنها زیر ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است ۳۵ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

مدیر کل ارتباطات و نظارت عمومی سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی توضیح داد.

بازنشستگان مدت هاست منتظر مشخص شدن افزایش مستمری خود هستند. آنها با مطالبه اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشستگان را نباید محدود به مصوبات شورای عالی کار دانستند.

در این شرایط رحمان فراهانی مدیرکل ارتباطات و نظارت همگانی سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به مکاتبات رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته و این سوال که چرا با وجود نزدیک شدن به نیمه راه تکلیف وی در نامه ای رسمی نوشت: افزایش مستمری مستمری ها مشخص نیست: اعمال افزایش مستمری مستمری بگیران سازمان در اعمال مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی هر ساله طبق مصوبات انجام می شود. شورای عالی کار و هیات محترم وزیران در این خصوص و هرگونه تغییر در روال فعلی، اصلاح مواد قانونی مذکور ضروری است.

محمدزاده کارگر بازنشسته با اشاره به این پاسخ رسمی می گوید: این پاسخ به این معناست که در خوشبینانه ترین حالت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال جاری مطابق مصوبه شورای عالی کار خواهد بود.

این بازنشسته ادامه داد: به عبارتی پایه دریافتی زیر ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، حداقل دستمزد محسوب می شود و مشمول ۳۵ درصد افزایش حقوق و پایه دریافتی بالای ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، سایر سطوح و مشمول ۲۲ درصد است ۶۹۰۰۰۰ تومان می شود.

وی افزود: با توجه به مصوبات شورای عالی کار در نامه آن مسئول مشاهده می شود که به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بی توجهی می کنند و باز هم همان مصوبات بی اهمیت عالی کار. شورا این شورا برای بازنشستگان اعمال خواهد شد.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی منتشر شد.

به گفته نایب رییس مرکز عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، درآمد بازنشستگان وابسته به کانون های بازنشستگی تامین اجتماعی تنها پوشش هزینه های ۱۵ روزه را تامین می کند.

نصرالله دریابیگی با اشاره به لزوم افزایش منطقی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران، سه پیشنهاد مهم را در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تحت پوشش در جلساتی که اعضای شورای عالی مستمری بگیران با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برگزار کردند، ارائه کرد. معاونان آن

اولین پیشنهاد وی افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای پوشش تورم ۴۳.۶ درصدی است. پیشنهاد دوم این است که اجرای ماده ۴۱ قانون کار شامل ۳۵ درصد افزایش سطح حقوق و افزایش مزایا متناسب با درآمد کارگران و کارکنان دولت باشد.

نایب رئیس شورای عالی بازنشستگان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه مذاکرات حقوق و دستمزد این مرکز همچنان ادامه دارد، مبنای افزایش حقوق سالانه بازنشستگان را مصوب شورای عالی کار عنوان کرد و گفت: ماده ۴۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مسئول این امر هستند.

نصرالله دریابیگی افزود: مطالبات مرکز عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، مطالبات حداقل ۵ میلیون نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی و خانواده های آنان، افزایش حداقل ۳۵ درصدی حقوق این قشر شریف و نجیب است و در صورت نیاز اجتماعی برد امنیتی؛ تصمیم دیگری درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان از سوی هیات امنا و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اتخاذ می شود. آنها بازنشستگان را در شرایط بسیار بدی قرار خواهند داد.

این مسئول مرکز عالی بازنشستگان تامین اجتماعی با تشریح نقش و جایگاه بازنشستگان امروزی در ارتقای صنعت کشور در سال های اخیر گفت: کسانی که در طول ۴۵ سال گذشته جان و مال خود را فدای پیروزی انقلاب و انقلاب کرده اند. افتخار کشورمان برای ۸ سال دفاع مقدس و سالهای حساس سازندگی. امروز جای آنها نیست که شاهد بی تفاوتی برخی مسئولان و مدیران و دست و پنجه نرم با مشکلات معیشتی باشند.

دریابیگی با اشاره به اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر از ۱۰ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می کنند، گفت: درآمد بازنشستگانی که عضو کانون های بازنشستگی تامین اجتماعی هستند تنها ۱۵ روز از هزینه ها را پوشش می دهند که این در تضاد با پرداخت سایر افراد است. بازنشستگان

مسئول کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان مازندران با تاکید بر اینکه ذخایر صندوق تامین اجتماعی حاصل تلاش میلیون ها کارگر زحمتکش ایرانی است گفت: مسئولان سازمان های تامین اجتماعی در مقابل صاحبان صندوق تامین اجتماعی پاسخگو هستند. یعنی کارگران و بازنشستگان. ، و نباید مسئولیت تعهدات مالی خود در قبال کارگران بازنشسته را داشته باشند. آنها جهت های نادرست می دهند و به طرق مختلف از ماموریت خود طفره می روند.

نایب رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی با یادآوری وعده های دولت و مجلس برای حل مشکلات معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: سوال من از دولتمردان به ویژه از وزیر تعاون و کار و منتخبان مردم، نمایندگان مجلس و همه مسئولان کشور، چگونه ممکن است تورم و گرانی در این کشور بیداد کند. با درآمد کمتر از ۱۰ میلیون تومان ماهیانه می توانست هزینه های یک خانوار کوچک را تامین کند؟

دریابیگی گفت: امروز عملکرد برخی از مسئولان اقتصادی شرایط ناگواری را برای جامعه حقوق بگیر اعم از کارگران و بازنشستگان ایجاد کرده و موجب نارضایتی آنها شده است. این وضعیت قطعاً مغایر با ارزش‌ها و آرمان‌های مقدس انقلاب و نظام است که خواهان گسترش عدالت در جامعه است. است. کارگران و بازنشستگان به نظام، امام راحل و رهبران آن وفادار بوده و خواهند بود و معتقدیم با رهبری مقام معظم رهبری وضعیت بهتر خواهد شد.

وی بار دیگر خواستار افزایش معقول حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با توجه به تورم اعلام شده از سوی مراجع مسئول شد و گفت: مفهوم عدالت اجتماعی توزیع عادلانه ثروت در جامعه است و امیدواریم مسئولان به ویژه اجتماعی مدیران حراست در این شرایط سخت در کنار جامعه شریف بازنشستگان باشند.

نصرالله دریابیگی با اشاره به لزوم افزایش منطقی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران گفت: در جلساتی که اعضای شورای عالی مستمری بگیران با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونان وی برگزار کردند، سه مورد را مطرح کردیم. پیشنهادات مهم در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تحت پوشش؛ اولاً افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تورم ۴۳.۶ درصدی فعلی را پوشش می دهد. ثانیاً در اجرای ماده ۴۱ قانون کار، افزایش ۳۵ درصدی حقوق باید در نظر گرفته شود و افزایش مزایا متناسب با درآمد کارگران و کارکنان دولت باشد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط