۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین D / جدیدترین یافته های پژشکی درباره ویتامینD که از آن بی خبرید

تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین D / جدیدترین یافته های پژشکی درباره ویتامینD که از آن بی خبرید

تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین D / جدیدترین یافته های پژشکی درباره ویتامینD که از آن بی خبرید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، توصیه های فعلی ویتامین D ممکن است برای محافظت از سلامت قلب کافی نباشد. تحقیقات جدید نشان داد که بسیاری از افراد برای دستیابی به سطوح خونی مطلوب به بیش از دوز توصیه شده ویتامین D نیاز دارند.

ویتامین D می تواند نقش مثبتی در بخش های مختلف سلامت از جمله سیستم قلبی عروقی داشته باشد.  کارشناسان توصیه می‌کنند که آزمایش‌های منظم را با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که بیماران مقدار کافی ویتامین D دریافت می‌کنند.

بر اساس تحقیقات جدید، توصیه‌های دوز فعلی ویتامین D ممکن است به اندازه کافی بالا نباشد

دو مطالعه جدید از Intermountain Health، که در نشست‌های علمی انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۲۳ ارائه شد، بر روی اثرات ویتامین D بر بیماری‌های قلبی و سکته متمرکز شده‌اند. با انجام این کار، آنها دریافتند که توصیه‌های دوز فعلی برای این ریزمغذی ممکن است بسیار کم باشد.

مقادیر ناکافی ویتامین D می تواند منجر به عواقب جدی برای سلامتی شود.

هیدی می، سرپرست تیم تحقیق، به Health گفت: «ما قبلاً ویتامین D را در مطالعات مشاهده‌ای ارزیابی کرده‌ایم و دریافتیم که سطوح ناکافی آن با پیامدهای نامطلوب قلبی عروقی مرتبط است.

یک پزشک توضیح داد که سایر مطالعات مشاهده‌ای یافته‌های مشابهی را گزارش کرده‌اند، بنابراین تیم تحقیقاتی می‌خواستند این ارتباط را در یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی شده ارزیابی کنند.

توصیه روزانه فعلی برای ویتامین D 600 واحد بین المللی (IU) برای بزرگسالان ۱۹ تا ۷۰ ساله و ۸۰۰ واحد بین المللی برای بزرگسالان ۷۱ سال و بالاتر است.

در اینجا به این موضوع می پردازیم که چرا توصیه دوز فعلی ویتامین D ممکن است کافی نباشد، چقدر ویتامین D بسیار کم می تواند بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر منفی بگذارد، و چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که ویتامین D کافی دریافت می کنید.

ویتامین D بر چندین حوزه سلامت از جمله سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد

چند راه وجود دارد که افراد می توانند ویتامین D مصرف کنند.

اشعه های خورشیدی که به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شوند، منبع اصلی ویتامین D هستند. این ماده مغذی همچنین در برخی از مواد غذایی مانند شیر غنی شده، آب پرتقال، ماهی چرب و جگر گاو یافت می شود.

تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین D / جدیدترین یافته های پژشکی درباره ویتامینD که از آن بی خبرید

تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین D / جدیدترین یافته های پژشکی درباره ویتامینD که از آن بی خبرید

ویتامین D کافی می تواند فواید سلامتی متعددی داشته باشد، از جمله:

کاهش التهاب

محافظت در برابر پوکی استخوان

عملکرد عصبی عضلانی

عملکرد سیستم ایمنی

یکی از اثرات کمتر شناخته شده ویتامین D تاثیر مثبت آن بر سیستم قلبی عروقی است. این احتمالاً به دلیل اثر ضد التهابی آن است.

 «ویتامین D با تنظیم فشار خون، کاهش التهاب، و بهبود عملکرد رگ‌های خونی، بهبود جریان خون، از سلامت قلب حمایت می‌کند.

به گفته می، چندین مطالعه قبلی این مزایا را ثابت کرده است.

وی گفت: بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی تحت تأثیر ویتامین D مانند فشار خون بالا، دیابت و اضافه وزن ثابت شده است.

با دانستن اینکه ویتامین D می‌تواند بر سلامت قلب تأثیر بگذارد، تیم تحقیقاتی تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا توصیه‌های دوز فعلی به افراد در دستیابی به سطوح مطلوب کمک می‌کند یا خیر.

در اولین از دو مطالعه، ۶۳۲ بیمار در یک کارآزمایی بالینی تصادفی وارد شده و به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه درمان هدفمند و شخصی سازی شده ویتامین D را دریافت کردند، در حالی که گروه دیگر فقط یک توصیه کلی دریافت کردند تا با پزشک خود در مورد مکمل ویتامین D صحبت کنند.

افرادی که در گروه درمان هدف قرار گرفتند، مکمل‌های ویتامین D را در صورت نیاز دریافت کردند تا به آنها در دستیابی به سطوح خونی بیش از ۴۰ نانوگرم در میلی‌لیتر (ng/ml) کمک کند، که به‌عنوان سطح بهینه پایه برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی شناخته می‌شود.

کسانی که در گروه بحث پزشک بودند، مقدار خاصی از مکمل دریافت نکردند.

قابل توجه است که ۸۶.۵ درصد از افراد در گروه دوز مورد نیاز به بیش از ۲۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D برای رسیدن به سطح خون ۴۰ نانوگرم در میلی لیتر نیاز داشتند و ۱۴.۶ درصد به بیش از ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی در روز نیاز داشتند.

رسیدن به این سطوح فرآیند سریعی نبود. کمتر از ۶۵ درصد از افراد در عرض سه ماه به ۴۰ نانوگرم در میلی لیتر رسیدند و ۲۵ درصد حداقل به شش ماه برای رسیدن به آن نیاز داشتند.

برای اندازه گیری تأثیر این یافته ها بر سلامت قلب، تیم تحقیقاتی تجزیه و تحلیل دیگری انجام داد.

این بار، آنها افرادی را شناسایی کردند که در عرض ۳۰ روز پس از ثبت نام در مطالعه، یک رویداد قلبی عروقی داشتند. در این افراد، سطح پایه ویتامین D به طور متوسط ۲۵ نانوگرم در میلی لیتر بود که به طور قابل توجهی کمتر از سطح مطلوب ۴۰ نانوگرم در میلی لیتر بود.

می توضیح داد که نکته اصلی او از این مطالعات این است که مصرف ایده آل ویتامین D (به ویژه برای سلامت قلب) ممکن است به جای اینکه بر اساس یک توصیه روزانه عمومی باشد، برای افراد مورد هدف قرار گیرد.

او گفت: «مطالعات قبلی مکمل ویتامین D به همه افراد بدون توجه به سطح خونشان، دوز یکسانی از ویتامین D داده بود. این مطالعه اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد آیا دریافت سطح مشخصی ویتامین D در خون بیمار برای کاهش خطر ابتلا به یک رویداد نامطلوب قلبی عروقی مهم است یا خیر.

واقعا به چه مقدار ویتامین D نیاز دارید؟

از آنجایی که نیاز افراد به ویتامین D می تواند متفاوت باشد، ممکن است درک اینکه شخصاً چقدر به ویتامین D نیاز دارید و اینکه آیا این مقدار را فقط از غذا و نور خورشید دریافت می کنید دشوار باشد.

آزمایش مرتب سطح بدن می تواند به شما این حس را بدهد که آیا میزان مصرف شما کافی است یا خیر.

Rouse گفت: “آزمایش سطح ویتامین D در خون و صحبت با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بهترین راه برای تعیین میزان ویتامین D است که باید مصرف کنید، به خصوص زمانی که دوزهای بالاتر را در نظر بگیرید.”

برخی از شرایط سلامتی نیز ممکن است نیازهای شما را افزایش دهند.

افرادی که به دلیل بیماری التهابی روده، بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک یا جراحی چاقی در جذب مواد مغذی مشکل دارند، ممکن است نیاز به مکمل ویتامین D.4 اضافی داشته باشند.

اگر می خواهید مکملی اضافه کنید، با پزشک خود در مورد تعداد IUهای بیش از حد مجاز صحبت کنید. دوزهای بالاتر از ۶۰۰-۸۰۰ IU توصیه شده در روز می تواند بی خطر باشد – اما فقط تا یک نقطه.

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند منجر به عوارض جانبی نامطلوب مانند تهوع، استفراغ، کم اشتهایی، کم آبی بدن و سنگ کلیه شود.
مصرف ویتامین D خود را افزایش دهید

علاوه بر افزودن یک مکمل به برنامه روزانه خود، همیشه می توانید سطح ویتامین D خود را با انتخاب های غذایی افزایش دهید.

Rouse می گوید: “برای دستیابی به سطوح مطلوب ویتامین D، منابع غذایی مانند ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و غذاهای غنی شده کلیدی هستند.”

برای مثال، شیر غنی شده با ویتامین D و آب پرتقال، کمتر از ۱۰۰ واحد در هر فنجان دارند. یا برای تقویت بیشتر، روغن کبد ماهی را امتحان کنید. هر قاشق غذاخوری حاوی ۱۳۶۰ واحد ویتامین D است.

گذراندن وقت در آفتاب راه ساده دیگری برای افزایش تولید طبیعی این ویتامین در بدن است.

در حوالی ظهر که پرتوهای UVB خورشید شدیدترین هستند، پیاده روی در فضای باز را امتحان کنید. پوست خود را بیشتر در معرض دید قرار دهید تا جذب بیشتر شود. با ترکیب مناسب زمان زیر نور خورشید، غذاهای با ویتامین D بالا و مکمل ها، سطح خود را برای سلامت قلب و سایر فواید بهینه می کنید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار