بازنشستگان| همسان سازی حقوق

تصمیم نهایی مجلس درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان/ همسان سازی حقوق بازنشستگان در مهرماه اجرایی می شود؟

حقوق بازنشستگان مهر ماه تعیین تکلیف نهایی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، همسان سازی حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است که در اندیشه معاصر به تفضیل به آن پرداخته ایم.

ذوالنوری نایب رییس مجلس گفت :مجلس یازدهم کوتاهی دولت در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را در برنامه هفتم جبران می‌کند.

محمد وحیدی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی، امروز در تذکری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: بازنشستگان لشکری و کشوری نسبت به حذف همسانسازی حقوق بازنشستگان از سوی دولت در لایحه برنامه هفتم اعتراض دارند .

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بازنشستگان نیز صاحب سفره انقلاب هستند و در زمان جوانی خود که با وقوع جنگ همزمان شده بود، در دستگاه‌های مختلف فعالیت کرده و جنگیده‌اند، خاطر نشان کرد: امروز باید به وضعیت آنها که بازنشسته شده‌اند در کنار اقداماتی همچون قوانینی که برای جوانی جمعیت تصویب می‌کنیم، توجه کنیم.

ذوالنوری:مجلس یازدهم کوتاهی دولت در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را در برنامه هفتم جبران می‌کند

نایب رئیس مجلس دیروز در پاسخ به تذکر نماینده بجنورد درباره حذف موضوع همسان‌سازی در برنامه هفتم از سوی دولت گفت: مجلس یازدهم کوتاهی دولت در اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را در جریان رسیدگی به لایحه برنامه هفتم جبران خواهد کرد که لازم است در این خصوص کمیسیون تلفیق به پیشنهادات نمایندگان توجه کند.

مجتبی ذوالنوری  که ریاست جلسه را برعهده داشت در ادامه تصریح کرد: هر نماینده‌ای که برای حل موضوعات ارجاعی به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه، پیشنهادی دارد می‌تواند علیرغم دارا نبودن رأی در این کمیسیون، با حضور خود در جلسه ارائه نظر کرده و نقش نمایندگی خود را ایفا کند.

همسان سازی حقوق بازنشستگان در مهرماه اجرایی می شود؟

حقوق بازنشستگان در ایران بر اساس قوانین و مقرراتی تعیین می‌شود که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله طبقه بازنشستگان، نوع شغل و زمان خدمت است.

در ایران، حقوق بازنشستگان به دو دسته عمومی و ویژه تقسیم می‌شوند.به طور کلی، حقوق بازنشستگان شامل حقوق پایه، بیمه‌های اجتماعی، بیمه تکمیلی، روزهای تعطیل و تعطیلات سالانه، یارانه‌ها و منافع دیگر است.

افزایش حقوق بازنشستگان وعده رئیسی برای بازنشستگان امسال می باشد.نماینده مهریز در مجلس گفت: همه انتظار داشتیم دولت عدالت محور آقای رئیسی برنامه‌ای را ارائه کند که عدالت از آن تراوش کند، اما همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که در برنامه ششم وجود داشت در برنامه هفتم حذف شد.

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در نشست علنی امروز (پنج شنبه، ۶ مهرماه) مجلس در تذکر آئین نامه ای با استناد به ماده ۱۸۰ آئین نامه داخلی مجلس عنوان کرد: طبق این ماده قانون برنامه هفتم باید دو سال قبل به مجلس ارائه می شد که این نشان می دهد دولت و حتی مجلس اعتقاد چندانی به قانون برنامه ندارند. به همین دلیل شاهدیم که قانون برنامه با اجرای ۹ درصدی یا بعضا تا ۲۵ درصد همراه است.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس افزود: همه انتظار داشتیم دولت عدالت محور آقای رئیسی برنامه ای را ارائه کند که عدالت از آن تراوش کند، اما همسان سازی حقوق بازنشستگان که در برنامه ششم وجود داشت در برنامه هفتم حذف شد.

وی یادآورشد: انتظار جامعه، شعار دولت و همچنین مبانی اسلامی و وضعیت بازنشستگان را در نظر بگیرید، چرا این موضوع در برنامه هفتم دیده نشده است. یا موضوع تجمیع و شفاف سازی حقوق دریافتی مسئولین و مقامات که در برنامه هفتم نیامده است به همین دلیل معاون یک مجموعه بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان اضافه کاری در یک سال دریافت می کند.

صباغیان تصریح کرد: حداقل انتظار ما این بود که اگر این قوانین اجرا نمی شود در برنامه هفتم وجود داشته باشد. دولت دائما دم از مردمی سازی اقتصاد و کشور می زند اما مدیریت واحد شهری که الفبای مردمی سازی است هم در برنامه هفتم دیده نشده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: این موارد نشان می دهد که برنامه، برنامه کاملی نیست و حتی تشکل‌های صنفی و مردمی نیز در برنامه دیده نشده است لذا انتظار داریم لایحه به دولت بازگردد و با ۹ هزار پیشنهادی که ثبت شده در تدوین برنامه تجدیدنظر کند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر، بیان کرد: باید این نکته را بگویم که در صورت رأی منفی مجلس به کلیات، لایحه به کمیسیون بازمی گردد نه دولت؛ ضمن اینکه برخی موارد مطرح شده در کمیسیون مورد توجه قرار گرفت

افزایش حقوق بازنشستگان نیمه دوم سال ۱۴۰۲ انجام می شود؟

میثم لطیفی، معاون رییس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی با بیان این مطلب اعلام کرد: گزارش مفصلی از برنامه‌ها و اقداماتی که برای تحقق عدالت در پرداخت مزایای جانبی به کارکنان دستگاه‌های اجرایی ارائه کرد.

جدول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1402

افزایش حقوق بازنشستگان نیمه دوم سال ۱۴۰۲ انجام می شود؟

رییس سازمان اداری و استخدامی در پاسخ به این پرسش که آیا در نیمه دوم سال حقوق کارمندان و بازنشستگان افزایش خواهد یافت؟ گفت: حقوق بازنشستگان در اختیار ما نیست و درخصوص افزایش حقوق کارکنان در نیمه دوم سال نیز فعلاً برنامه‌ای نداریم، البته اگر بودجه لازم تأمین شود، تلاش می‌کنیم براساس آیین نامه‌ای که پیشنهاد دادیم، بحث مربوط به مزایای جانبی که برای دستگاه‌های اجرایی پیش بینی شده را از طریق شورای حقوق و دستمزد به صورت عادلانه اجرا کنیم.

داستان افزایش حقوق و همسان‌سازی، ماجرای پیچیده‌ای دارد چرا که دولت با کسری منابع مواجه است و اگر هم قرار باشد که حقوق‌ها همسان و به میزان ۲۰ درصد برای کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم امسال رشد کند، ابتدا باید به فکر منابع آن باشد. بدیهی است که وقتی پولی در خزانه دولت نباشد، افزایش حقوق یعنی استقراض دولت و ایجاد تورم بیشتر و این همان سیکل باطل است. افزون بر اینکه پیش از این دولت یک لایحه دوفوریتی برای اصلاح قانون بودجه به مجلس فرستاده بود تا کسری منابع بودجه امسال را به نحوی پوشش دهد که مجلس نه با فوریت آن موافقت نکرد. با این حال گفته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی نشان می‌دهد که پولی برای افزایش حقوق‌ها نیست./تسنیم

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری: هزار میلیارد تومان بودجه در قالب متناسب سازی حقوق بازنشستگان تعیین شده است.

منبع ویدئو:میزان

رییس کمیسیون بودجه مجلس:

اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان پیگیری می‌شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای قانون همسان سازی حقوق معلمان بازنشسته با شاغلین جزو برنامه‌های مهمی است که در برنامه هفتم توسعه پیگیری می‌شود.

حمیدرضا حاجی بابایی ” چهارشنبه شب در یادواره ۱۲۴ شهید فرهنگی استان یزد افزود: اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در قالب برنامه هفتم توسعه جزو خواست نمایندگان مجلس است.

وی به اهمیت ارتقای بیشتر جایگاه فرهنگیان در جامعه اسلامی با همکاری و همراهی دولت و مجلس در عرصه‌های مختلف با تحقق مطالبات آنها و همکاری و پیگیری سایر مسئولان به عنوان یک ضرورت تاکید کرد.

عضو فراکسیون انقلاب مجلس یازدهم بیان کرد: توجه به معیشت فرهنگیان در کنار سایر امور از دیگر مسائل مهمی است که تاکنون اقداماتی توسط مجلس انجام شده و برای تقویت آن تلاش به عمل می‌آید.

حاجی بابایی بیان کرد: جایگاه فرهنگیان در جامعه اسلامی باید به نحوی ارتقا یابد که اقبال برای قرار گرفتن در این منصب مهم روز به روز افزایش یابد.

وی گفت: طرح رتبه بندی معلمان جزو برنامه‌های مهمی است که در دولت و مجلس محقق شد و برای تحقق مطالبات بازنشتگان اقدامات مورد نیاز پیگیری می‌شود.

وی در ادامه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان به نقش فرهنگیان در آن دوران اشاره کرد که آنها همسو با سایر اقشار در خدمت کشور بودند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی یاد و خاطره شهدای فرهنگی و دانش آموزان شهید را گرامی داشت و گفت: باید همیشه یاد شهدا در بین مردم و فرهنگیان زنده بماند.

همچنین نماینده مردم یزد، اشکذر، زارچ و ندوشن در مجلس شورای اسلامی از تلاش فرهنگیانی که مخلصانه و فراگیر در بخش‌های مختلف به نظام و انقلاب اسلامی کمک می‌کنند قدردانی کرد./ایرنا

” محمد صالح جوکار ” همچنین هفته دفاع مقدس را گرامیداشت و افزود: باید برای کمک به ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی در جامعه بیش از گذشته برنامه ریزی و اقدام مناسب انجام شود.

اجرای سرود و تجلیل از فرهنگیان برتر مسابقات کتابخوانی از دیگر بخش‌های این یادواره بود.

استان یزد با یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت ۱۵ هزار معلم دارد و چهار هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.