۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

/تسویه کامل مطالبات همسان سازی حقوق بازنشستگان | واریز ۲۵ درصد باقی مانده همسان سازی حقوق بازنشستگان از امروز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از پیشنهادویزه؛ دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین از وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواست زمان اجرای ۲۵ درصد باقیمانده‌ی همسان سازی حقوق بازنشستگان کارگری را مشخص کنند.او با بیان اینکه ...

/تسویه کامل مطالبات همسان سازی حقوق بازنشستگان | واریز ۲۵ درصد باقی مانده همسان سازی حقوق بازنشستگان از امروز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از پیشنهادویزه؛ دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین از وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواست زمان اجرای ۲۵ درصد باقیمانده‌ی همسان سازی حقوق بازنشستگان کارگری را مشخص کنند.او با بیان اینکه چرا باید بازنشستگان کارگری باید برای وصول تک تک مطالباتشان مطالبه‌گری کنند، افزود: در حالی بازنشستگان کارگری از دو سال پیش در انتظار پرداخت ۲۵ درصد باقیمانده همسان سازی حقوق بازنشستگان خود هستند که همسان سازی حقوق بازنشستگان دولتی از ابتدای هر سال برای جبران تورم و گرانی‌ها اجرایی می‌شود.

بازنشستگانی هم هستند که ادعا می‌کنند «علیرغم شمول»، باقیمانده متناسب‌سازی برایشان اجرایی نشده است. این بازنشستگان نسبت به «نحوه‌ی محاسبه‌ی باقیمانده متناسب‌سازی» و فرمول‌های کارشناسان سازمان تامین اجتماعی انتقاد دارند؛ آن‌ها معتقدند در زمینه‌ی باقیمانده متناسب‌سازی دقت کافی صورت نگرفته است.

محمد اسدی (رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیرانِ تامین اجتماعی کشور) در ارتباط با افزایش حقوق مستمری‌بگیران کارگری می‌گوید: قبول داریم که افزایش مستمری کافی نیست و نمی‌تواند از پس هزینه‌های زندگی بربیاید، اما امسال سعی کردیم در زمینه حق اولاد و عائله مندی، افزایش بیشتری داشته باشیم و همینطور در زمینه‌ی بن و کمک هزینه مسکن؛ بنابراین اگر مزایای جانبی را جمع کنیم و به پایه مستمری ماهانه بیفزاییم، به افزایش نسبتاً قابل قبولی نسبت به سایر گروه‌های مزدی می‌رسیم، هرچند سرجمع این ارقام همچنان ناکافی‌ستاسدی تاکید می‌کند: البته ما نمی‌گوییم این حقوق و مزایا با این تورم سنگین، جوابگوی زندگی بازنشستگان است؛ اعتقاد داریم با این حقوق‌ها حتی ده روز هم نمی‌شود زندگی کرد؛ بیست روز ماه جیب بازنشستگان کاملاً خالیست.

رئیس کانون عالی بازنشستگان کارگری با بیان اینکه «بر سر حقوق بارنشستگان با هیچکس مماشات و معامله نکرده و نخواهیم کرد» افزود: کانون عالی بازنشستگان کارگری با تمام قدرت درجهت احقاقِ حقوق حقه بازنشستگان عزیز تلاش کرده و این روند همچنان بدون وقفه ادامه خواهد داشت.

اسدی در ادامه در ارتباط با اجرای ۲۵ درصد باقیمانده‌ی متناسب‌سازی توضیح داد و گفت: ما به دنبال یک اصل بودیم و آن اجرای باقیمانده‌ی متناسب‌سازی حقوق بود؛ حالا در سال جدید ما به این اصل اساسی رسیدیم، اما در مورد فروع مساله، اگر کسی ایراد دارد، می‌تواند از طریق دیوان عدالت اداری اقدام و مساله را پیگیری کند.

بلیغوی اضافه کرد: مستمری بگیران تامین اجتماعی بدانند با پیگیری‌های مکرر کانون عالی و برگزاری جلسات متعدد با مسؤلان سازمان تامین اجتماعی، موضوع ۲۵ درصد متناسب سازی حقوق که از سال ۱۴۰۰ باقیمانده بود، در دستور کار قرار گرفت و صدور احکام حقوقی در تاریخ بیست و هشتم اسفند سال قبل، ضمن پرداخت مطالبات و معوقات مربوطه، محقق شد؛ این بخش از مزایای مزدی از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۲، به پایه حقوق سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اضافه شد. درنتیجه به حمدالله این فرآیند جلو رفت و کار مهم انجام شد؛ در نهایت مبالغ مربوطه همراه با افزایشات سال ۱۴۰۲ و مزایای آن به حساب مشمولان واریز شد. گفته‌ی اسدی، در زمینه‌ی باقیمانده‌ی متناسب‌سازیِ حقوقِ بازنشستگان کارگری و جامعه‌ی مشمولان آن و همچنین نحوه‌ی محاسبه و پرداخت آن، چند نکته وجود دارد؛ او در این رابطه توضیح می‌دهد:

«نخست و مهم‌تر از همه، آنکه مبالغ مربوط به ۲۵ درصد باقیمانده متناسب‌سازی فقط ویژه‌ی بازنشستگان سایر سطوح است، به عبارتی آن‌هایی که در احکام متناسب سازی سال ۱۴۰۰ آنان قید شده است که مشمول ۷۵ درصد متناسب‌سازی بوده‌اند و اکنون ۲۵درصد باقیمانده را دریافت خواهند کرد. بنابراین فقط بخشی از مستمری‌بگیران سازمان مشمول دریافت این مبالغ شده‌اند.»

همسان سازی حقوق بازنشستگان

در عین حال، بازنشستگانِ مشمول، یعنی همان‌هایی که در احکام متناسب‌سازی ۱۴۰۰ مشمول ۷۵ درصد اجرا شده بودند، غالباً نسبت به نحوه‌ی اجرا و فرمول‌های محاسبه انتقاد دارند؛ این بازنشستگان چه باید بکنند؛ رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته در پاسخ می‌گوید: بازنشستگانی که پس از دریافت احکام حقوقی خود احساس می‌کنند حقی از آنها ضایع شده، می‌توانند با مراجعه به شعب تامین اجتماعی، نسبت به طرح سوالات و رفع ابهامات موجود اقدام نمایند و در صورت عدم اقناع، در مرحله بعدی می‌توانند با در دست داشتن احکام حقوقی به مراجع قانونی از جمله دیوان عدالت مراجعه کنند.

او تاکید کرد: کلیه بازنشستگان اطمینان خاطر داشته باشند که کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیرِ سراسر کشور، کمافی‌السابق با جدیت موضوع دایمی شدنِ همسان‌سازی حقوق را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می‌نماید و همچنین نظرات و پیشنهادات تخصصی و کارشناسیِ مطرح شده در گروه‌ها و کانالهای مختلف را نیز بررسی می‌کند و انشالله به ترتیب اولویت در دستور کار قرار خواهد داد. بازنشستگان مطمئن باشند که اولویت‌های برحق آن‌ها توسط کانون عالی دنبال می‌شود و خدای ناکرده غفلتی در کار نخواهد بود.

اسدی در پایان اضافه می‌کند: برای اجرای باقیمانده‌ی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، نشست‌ها و جلسات مکرر برگزار شد؛ این مهم صورت پذیرفت هرچند با ایرادات و انتقاداتی که به آن وارد است اما همانگونه که کانون عالی با سعه صدر و اتخاذ تدابیر لازم، اصل مطالبه‌ی مهم ۲۵درصد باقیمانده متناسب‌سازی را محقق نموده است، در ادامه نیز مسائل و محورهای مرتبط با آن را مورد پیگیری قرار خواهد داد.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

12 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

محمد ذوالفقاری

۰۱ خرداد ۱۴۰۲


آقای اسدی خواهشا ساکت باش برای همیشه.

صادق

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


جناب ذوالفقاری زدی به برجکش رو که نیست سنگ پا قزوینه.

صادق

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


چرا مردمو میفرستید دنبال نخود سیاه خودتان هم میدانید ۲۵درصد اعمال نشده شرم وحیا ندارید از خدا هن که نمیترسید اعزراعیل بیاد سراغتون انشالله.

غلامرضا فرخ پور

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


خیلی خسته نباشید جناب اسدی و شرکا. فقط دوماه از ۲۶ ماه رو دادن. ضریب افزایش دوستل قبل هم که اعمال نشده. احکام مبهم وتفکیک مبلغ نشده که سردر نیاریم.

مصطفی

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


با سلام، نگذارید موضوع را برایتان پیچیده کنند، محاسبه ۲۵در صد باقیمانده متناسب سازی بسیار ساده است، کافیست به حکم فروردین ۱۴۰۰ مراجعه کنید، اگر قید شده که ۷۵درصد، پس ۲۵درصد به شما تعلق میگیرد، و اما محاسبه آن چگونه است؟ کافیست همان مبلغ قید شده بعنوان۷۵درصد را تقسیم بر ۳کنید، سپس مبلغ بدست آمده را به اضافه ۲۶درصد خودش کنید برای سال ۱۴۰۰ سپس مبلغ بدست آمده را باضافه۳۸درصد خودش کنید برای سال۴۰۱, وسپس مبلغ بدست آمده را باضافه۲۱درصد خودش کنید برای امسال، مثلا اگر ۷۵ ذرصد متناسب سازی درحکم سال ۱۴۰۰ تان یک میلون تومان شده ، باید حدود ۷۰۰ هزارتومان در حکم امسال شما تحت عنوان باقیمانده ۲۵ در صد درج شده باشد، یعنی تقریبا در حدود ۷۰ در صد مبلغ قید شده در حکم۱۴۰۰, والسلام

احمدگودرزی

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


فرهنگیان چه ربطی به تامین اجتماعی داره... با سی و دو سال و بازنشستگی هنوز حکم من ده تومن هست که با عائله مندی یازده میشه... این بی توجهی یعنی چه؟

محمد

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


تاکی دروغ تاکجامیخواهید بروید بامردم دورو باشید جیبتان کی پرمیشود تمامی ندارد قربون خدابرم من اگه بچه هاتونو فقط یه چندشب گرسنه نگه داره بدون پول شب روسپری کنن اونوقت میفهمید خواهشآ بس کنید مردم گناه دارند

عبدالله عرب

۰۳ خرداد ۱۴۰۲


چرا دروغ می زنید من سال 98با سابقه 34سال بازنشست شدم در حکم جدید اصلا حقوق ام با متناسب سازی آن 25درصد افزایش نیافت با اینکه سال 1400حکم من افزایش 75درصد بوده فقط همان افزایش 21درصد امسال توی حکم من لحاظ شد لطفا پیگیری کنید

رحیم رحیملو

۰۴ خرداد ۱۴۰۲


با عرض سلام احتراما اصلام حکم ۱۴۰۲ نیست ولی فقط در احکان ۱۴۰۰ همسانساری ۷۵ درصد اعمال شده هر جند نوشته اند متناسب سازی اول و دوم برای چیست باید برای متناسب سازی مرحله دوم ۲۵ درصد می نوشتند ضمنا کانون بازتشستگان هر گونه ادغام صنداق تامیت اجتناعی با دیکر صندوقهای بازنشستهدکهدورشکسته هستند جلوگیری کنند و بفتر بدهی های ددلت بعرصخگندوق تانیت اجتناعیزبشود اگر ادغام شوند حقوقی دریافت نمیرکنیم اگر هم بدهند جزیی باید بفکری کارهای دیکر شوینددر ایت سن و سال با این وضع نمی توانیم زندگی کنیم چه برسد با صندوفهای دیگر ادغام کنند

اصغری رباب

۰۴ خرداد ۱۴۰۲


۲۴ ماه معوقه ۲۵ در صد متناسب سازی چی میشه جناب آقای اسدی ...میگی متناسب سازی کامل محاسبه و پرداخت شده لطفاً در مورد ۲۴ ماه سخنی بگو این برای شما بهتر است شاید رستگار شوید

,صفرسالاروند

۰۴ خرداد ۱۴۰۲


باسلام‌به‌عزیزان‌زحمت‌کشم‌درسازمان‌تامین‌اجتماای‌مابازنشسگان‌بچاره‌شدیم‌شرمنده‌زن‌بچه‌زنگی‌هستیم‌خوتان‌جای‌بگزارید‌ماهم‌فرزندان‌شماوپدران‌شما‌ها‌هستیتیمماهمه‌عزوه‌یک‌خانداده‌هستیم‌این‌۲۵‌درصد‌برای‌هرچه‌زوتر‌اجراای‌کنید‌به‌نه‌ناحق‌ازیزانم‌به‌خدا‌قسم‌اگرحق‌کسی‌زایه‌شود‌ان‌دنیا‌که‌پول‌نداری‌جواب‌بدی‌باسواب‌بدی‌کناه‌پس‌بگری‌قربان‌شما‌عزیزان‌توی‌سازمان‌خانه‌من‌وشماه‌۰۹۱۶۵۷۴۵۴۱۸‌پدر‌شماسالاروند

,صفرسالاروند

۰۴ خرداد ۱۴۰۲


باسلام‌به‌عزیزان‌زحمت‌کشم‌درسازمان‌تامین‌اجتماای‌مابازنشسگان‌بچاره‌شدیم‌شرمنده‌زن‌بچه‌زنگی‌هستیم‌خوتان‌جای‌بگزارید‌ماهم‌فرزندان‌شماوپدران‌شما‌ها‌هستیتیمماهمه‌عزوه‌۸‌پدر‌شماسالاروند۰۹۹۰۳۳۰۲۰۱۸

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار