گردشگری

ترکیه در کدام قاره است | همه چیز درباره ترکیه / جغرافیا ترکیه

کشور ترکیه را در اندیشه معاصر بیشتر بشناسید. کشور ترکیه یکی از کشورهای پر بازدید جهان است

ترکیه در کدام قاره است | همه چیز درباره ترکیه / جغرافیا ترکیه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ترکیه یکی از کشور هایی است که هم مردم زیادی برای گردشگری به آنجا میروند. ترکیه در قاره آسیا و اروپا قرار دارد. ترکیه در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد برای تمامی مردم این سوالات در ذهنشان تشکیل دادند. مرزهای این کشور را مشخص کنید و در ادامه ببینید. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

موقعیت جغرافیایی

ترکیه در جنوب باختر قاره آسیا قرار گرفته‌است. منطقه جغرافیایی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می‌شود.

ترکیه پیوندگاه دو قارهٔ مهم آسیا و اروپا است. ترکیه در جنوب خاوری اروپا و جنوب باختری آسیا واقع شده‌است و بین ۵/۳۶ و ۴۲ درجه عرض شمالی و ۲۶ و ۴۵ درجه طول شرقی در نیم کرهٔ شمالی قرار گرفته‌است. سرزمین ترکیه به صورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض آن به‌طور متوسط ۵۵۰ کیلومتر است. ترکیه از سه طرف به دریا احاطه شده‌است. از دیدگاه وسعت ترکیه با ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع سی و پنجمین کشور جهان بشمار می‌آید. این سرزمین به صورت مستطیلی قابل تصور است که طول ان از شرق تا غرب (از آرارات تا چناق قلعه) در حدود ۱۶۶۰کیلو متروعرض ان به‌طور متوسط ۵۵۰ کیلومتر می‌باشد..

ترکیه

ترکیه

شکل هندسی خاص ترکیه اثرات بسیار زیادی در توسعه اقتصادی ان ایفا کرده‌است. آسیای صغیر یک اصطلاح دیگر جغرافیایی است که بیشتر نویسندگان اروپایی در نوشته‌های خود راجع به ترکیه بکار می‌برند. موقعیت جغرافیایی ترکیه باعث شده‌است حالت پلی میان دو قره آسیا و اروپا داشته باشد و این کشور به وسیلهٔ گذرگاه‌های بسفر و داردانل از ترکیه به منزله شاهراهی از اروپا به کشورهای مسلمان بوده و عکس این قضیه هم صادق بوده‌است. موقعیت جغرافیایی ترکیه این مکان را به‌وجود آورده‌است که نقش دروازبان بخش اروپایی اتحاد شوروی سابق را بازی کندواین امر موجب عضویت این کشور در پیمان دفاعی اتلانتیک شمالی (ناتو) گردیده‌است. موقعیت خاص جغرافیایی ترکیه به عنوان پلی میان آسیا و اروپا در خلال هردو جنگ جهانی اهمیت ویژه‌ای حاصل نموده بود. اتحاد امپراتوری عثمانی با کشور المان در خلال جنگ جهانی اول خطر بسیار مهمی بر امپراتوری انگلستان ازجهت دستیابی به هندوستان به حساب می امدوهمچنین بی‌طرفی ترکیه در خلال جنگ جهانی دوم سبب شد که کشورهای محورنتوانند به‌طور وسیع گسترش حاصل کنند و به کانال سوئز برسند. امروزه هم ترکیه به علت موقعیت ممتاز جغرافیایی نقس اساسی و تعیین‌کننده در منطقه دارد.

مرزها

باشش همسایهٔ آسیایی و دو همسایهٔ اروپایی دارد. کشورهای هم‌مرز ترکیه عبارت‌اند از: در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر؛ در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر

جغرافیای سیاسی کشور ترکیه

در منطقه ای بسیار حساس قرار گرفته و جزو مهم ترین کشورهای خاورمیانه و اروپا به شمار می رود. این کشور به عنوان یک عضو بنیانگذار سازمان ملل متحد به شمار می رود و برای مدت های طولانی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد. به تازگی هم سیاست جهانی خود را به سمت خاورمیانه تغییر داده است.

این کشور دومین نیروی نظامی اصلی در ناتو هم محسوب می شود و سیاست های هسته ای خود را با کشورهای ایتالیا، هلند، بلژیک و آلمان به اشتراک می گذارد. دولت ترکیه بارها منافع خود برای ملحق شدن به اتحادیه اروپا را ابراز کرده، اما روند این موضوع در همه زمان ها هموار نیست.

بلاخره ترکیه یک کشور اروپایی است یا اسیایی؟

اگر کل مساحت کشور ترکیه را در نظر بگیریم، می توان گفت ۹۵ درصد آن در آسیا و تنها ۵ درصد آن در اروپا قرار گرفته است. با توجه به این موضوع، می توان گفت برای این سوال که ترکیه جزو اروپاست یا اسیا، هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد. چرا که بخشی از این کشور در اروپا و بخشی دیگر در اسیا قرار گرفته است که از مزایای این کشور به حساب می آید و گردشگران با سفر به ترکیه بهترین تور اروپا زندگی خود را تجربه می کنند.

بخش آناتولی همان قسمت اسیایی این کشور می باشد که ۹۵ درصد از خاک آن را پوشش می دهد و ۵ درصد باقی مانده نماینده تراس در شبه جزیره بالکان است که در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. جالب است بدانید حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور ترکیه در این منطقه زندگی می کنند.

اناتولی که به عنوان فلات اناتولی یا اسیای کوچک هم شناخته می شود، یک شبه جزیره بسیار بزرگ و مستطیل شکل در میان اروپا و اسیا است. این منطقه اب و هوایی ترکیبی داشته که در برخی قسمن ها حاصلخیر و در برخی دیگر نیمه خشک می باشد. همچنین در این منطقه تپه ها و کوه های کوچک و بزرگ متعددی به چشم می خورد.

پس اگر موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه را در نظر بگیریم، می توان گفت این کشور اسیایی به شمار می رود؛ چرا که بخش عمده ای از آن در اسیا واقع شده است. اما از نظر فرهنگ و تمدن این کشور کاملا اروپایی بوده و تمام افرادی که برای مهاجرت یا گردشگری به این کشور سفر کنند، به خوبی متوجه این موضوع خواهند شد.

به این ترتیب در پاسخ به این سوال که ایا ترکیه کشور اروپایی است یا خیر، باید بگوییم این کشور از برخی جهات اروپایی و از برخی دیگر اسیایی به شمار می رود./آیشم

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط