۱۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷

تحقق ۱۰۷ درصدی اخذ مالیات‌ها در سال ۹۹

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات نشست عصر امروز (سه شنبه ۱۷ فرودین) این کمیسیون اظهار داشت: در این جلسه فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد حضور داشته و در بخش نخست گزارشی اقتصادی از سند همکاری ایران و چین به نمای...

تحقق ۱۰۷ درصدی اخذ مالیات‌ها در سال ۹۹

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات نشست عصر امروز (سه شنبه ۱۷ فرودین) این کمیسیون اظهار داشت: در این جلسه فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد حضور داشته و در بخش نخست گزارشی اقتصادی از سند همکاری ایران و چین به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: براساس توضیحات وزیر اقتصاد، این سند، راهبردی و صرفا در راستای همکاری است و هنوز به قرارداد یا توافق تبدیل نشده که نیازمند بررسی در مجلس باشد اما در صورت ورود به جزئیات مفاد این همکاری در قالب لایحه به منظور تصویب به مجلس فرستاده خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: از آنجایی که بخشی از این سند همکاری در رابطه با توافقات بین بخش خصوصی است الزامی برای مصوب شدن آن در مجلس نیست، در واقع اگر در موضوعات کلان کشور اثر نگذارند نیاز به بررسی و تصویب مجلس ندارند و بخش خصوصی خودش متعهد شده و توافقات را اجرایی می‌کند.

وی با اشاره به سوال نمایندگان مجلس از وزیر اقتصاد در رابطه با این سند تفاهم، گفت: دژپسند اعلام کرد با انجام این تفاهم، چینی‎‌ها مطمئن‌تر خواهند شد که همکاری با ایران بلندمدت است و بیشتر وارد میدان می‌شوند.

طغیانی افزود: وزیر اقتصاد گزارشی هم از درآمدهای سال‌های قبل ارائه کرد که براساس آن از ۵۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده، حدود ۵۶۳ هزار میلیارد تومان آن محقق شده است و اخذ مالیات‌ها علیرغم شیوع بیماری کرونا با ۱۰۷ درصد تحقق، بیش از پیش‌بینی‌ها محقق شده‌اند.

وی اضافه کرد: اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی هم گزارشی از وضعیت شاخص‌های مختلف نماگرهای اقتصادی در سال ۹۹ و پیش بینی این مهم در سال ۱۴۰۰ ارائه کرد که براساس آن اگرچه تراز جاری ما در سال قبل، ۱۴۵ میلیون دلار مثبت بوده اما سرجمع تراز پرداخت‌ها، (شامل حساب جاری و حساب سرمایه) منفی شده است و طبق پیش بینی‌ها در سال ۱۴۰۰، اگر طبق مصوبات قانون بودجه نفت به فروش برسد تراز جاری مثبت خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: مطابق پیش‌بینی بانک مرکزی درصورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد در سال جاری حداکثر ۲۰ درصد تورم خواهیم داشت این در حالی است که این رقم در سال ۹۹ حدود ۴۳ درصد بود.

افکار

مطالب مرتبط

آخرین اخبار