۱۹:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰

در بازدید از سی‌وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انجام شد؛

تاکید مخبر بر حل مشکلات و مسائل ناشران و کارخانه های تولید کاغذ ایرانی

معاون اول رئیس جمهور بعدازظهر امروز (پنجشنبه) با حضور در مصلی امام خمینی (ره) از سی‌وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد.

نمایشگاه کتاب

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، محمد مخبر در این بازدید که با همراهی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد، با حضور در غرفه های مختلف این نمایشگاه از نزدیک با ناشران و فعالان عرصه نشر گفت و گو کرد و در جریان مسایل و مشکلات آنان قرار گرفت و دستورات لازم را برای حل مسائل آنان صادر کرد.

مخبر همچنین در جلسه کارگروه کاغذ و نشر که در حاشیه بازدید از سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و با حضور نمایندگان تشکل های حوزه نشر برگزار شد، با تاکید بر اینکه کتاب و کتابخوانی ریشه اصلی توسعه و پیشرفت هر کشوری است، تصریح کرد: باید علاوه بر پشتیبانی ها و حمایت ها از کارخانه های تولیدکننده کاغذ در طرح احیای این مجموعه ها، به چاپخانه ها و صحافی ها نیز با ارائه تسهیلات لازم توجه شود.

مخبر با اشاره به اهمیت تربیت و آموزش کودکان در دوران پیش دبستانی و مهدکودک ادامه داد: در این سنین شخصیت و ضریب هوشی این نسل شکل می گیرد که در این راستا باید نشر کودک نیز با توجه به اهمیت مسائل فرهنگی و تربیتی مورد توجه جدی دولت و وزارت فرهنگ قرار گیرد.

وی همچنین دیپلماسی بین المللی و سیاست گذاری خارجی دولت سیزدهم را فرصتی بسیار مناسب برای گسترش فعالیت ناشران ایرانی در عرصه بین المللی برشمرد.

مخبر در این جلسه بر ارائه تسهیلات لازم تأمین زینک مورد نیاز صنعت چاپ، معافیت های مالیاتی فعالان نشر در برنامه هفتم توسعه ، ارائه تسهیلات فرهنگی از تبصره ۱۸، تجهیز کتابخانه های مدارس، تأمین انرژی کارخانه ها، اتمام ۳۱۵ کتابخانه نیمه تمام، راه اندازی کتابخانه سیار، بودجه و یارانه خرید کتاب برای دانشجویان و مردم، کمبود ویترین برای نشر دفاع مقدس، ارز دانشگاه ها، حل مشکلات شش کتابخانه مرکزی در مصوبات سفرهای استانی و معیشت کتابداران تأکید کرد.

مخبر افزود: دولت مردمی سیزدهم با توجه به ریشه های دینی و فرهنگی کشور و توجه ویژه آیت الله رئیسی به عنوان یک شخصیت فرهنگی، مصمم است تا مسائل و مشکلات ناشران و فعالان چاپ و نشر به ویژه در حوزه تولید کاغذ را با حمایت از کارخانجات تولید کاغذ ایرانی و بخشی از واردات حل کند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود پیشرفت های حوزه دیجیتال و اطلاع رسانی و رسانه ها در عرصه فضای مجازی همچنان نشر مکتوب اهمیت و ویژگی های خود را حفظ کرده است .

معاون اول رئیس با اشاره به مشکلات فعالان عرصه نشر در حوزه کاغذ، تاکید کرد: بخشی زیادی از مشکلات کارخانه های تولید کاغذ در دولت سیزدهم با تلاش و پشتیبانی های دولت حل شده و با بهره برداری از کارخانه های در حال احداث، کشور از واردات کاغذ بی نیاز می شود.

معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های برگزارکنندگان سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: در دولت سیزدهم آمار شرکت کنندگان، ناشران و بازدیدکنندگان و تالیفات و آثار نسبت سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

وی درباره برنامه های دولت برای اختصاص یارانه خرید کتاب اظهارداشت: تا پایان سال به دو میلیون کارمند دولت یارانه خرید کتاب تعلق خواهد گرفت.

مخبر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملیات وعده صادق و طوفان الاقصی، تصریح کرد: مقاومت مردم غزه و رزمندگان حماس سند مهم پیروزی فرهنگ بر پیشرفته ترین تجهیزات نظامی دنیا است چرا که با حضور تمام قدرت های نظامی دنیا و فرماندهی میدانی نظامی و اطلاعاتی آمریکایی ها در غزه، رزمندگان حماس در مقابل آنان ایستادگی کردند که این حاصل فرهنگ مقاومت است که هیچ اسلحه ای یارای مقابله با آن را ندارد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به افزایش تولید کاغذ ایرانی از ۵ هزار تن پیش از دولت سیزدهم به ۸۰ هزار تن در این دولت تصریح کرد: در صورت حل مشکلات کارخانه های داخلی، تولید کاغذ ایرانی به ۱۳۰ هزارتن خواهد رسید و درصورت افزایش حمایت ها و فعال شدن سایر تولید کنندگان، جمهوری اسلامی ایران می تواند در آینده به صادر کننده کاغذ تبدیل شود.

در این جلسه درباره اختصاص خودرو برای کتابخانه های سیار مناطق روستایی و صعب العبور، تولید کاغذ مخصوص نشر کودک، اجرای کامل تسهیلات به ناشران طبق بند ج تبصره ماده ۹۲ برنامه ششم توسعه، ارایه تسهیلات ۳۰۰ میلیارد تومانی برای تامین زینک صنعت چاپ، حل مشکلات تامین انرژی کارخانه های تولید کاغذ، اجرای ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور به استانداران برای اختصاص ساختمان و مرکز مورد نیاز برای فروش و عرضه کتاب در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بحث، بررسی و تصمیم گیری شد.

همچنین نمایندگان و فعالان حوزه نشر به تشریح مسائل و مشکلات خود در زمینه های اجرای قانون معافیت مالیاتی ناشران، اختصاص بودجه و یارانه به مردم برای خرید کتاب، مشکلات بخش نشر بین الملل با توجه به مسائل ارزی و تحریم ها و سیاست گذاری کتاب دانشگاهی پرداختند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط