تاثیر بیماری های طولانی مدت بر علملکرد روانی زنان / تاثیر کووید بر اختلال عملکرد زناشویی در بانوان

این مطالعه نشان داد که COVID-19 و کووید طولانی مدت خطر ابتلا به اختلال عملکرد جنسی را در زنان افزایش می دهد.

تاثیر بیماری های طولانی مدت بر علملکرد روانی زنان / تاثیر کووید بر اختلال عملکرد زناشویی در بانوان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،زنان مبتلا به کووید طولانی مدت بیشتر احتمال دارد که اختلال عملکرد جنسی را تجربه کنند. در اینجا چیزی است که می تواند کمک کند.

کووید طولانی مدت بیماری است که می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند، از خستگی شدید تا سرفه طولانی. در حالی که محققان هنوز در حال تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کووید طولانی مدت و تأثیر آن هستند، یک مطالعه جدید نشان می دهد که این بیماری با اختلال عملکرد جنسی در زنان نیز مرتبط است.

تخمین زده می‌شود که 8.5 درصد از زنان به مدت طولانی مبتلا به کووید بوده‌اند، که این موضوع را به یک مشکل بالقوه بزرگ برای بسیاری تبدیل می‌کند (COVID و کووید طولانی مدت نیز بر عملکرد جنسی مردان تأثیر می‌گذارد، از جمله ایجاد اختلال نعوظ ). در اینجا چیزی است که این تحقیق نشان داده است، به علاوه اگر به مدت طولانی مبتلا به کووید هستید و مشکلات جنسی را تجربه می کنید، چه کاری باید انجام دهید.

تاثیر بیماری های طولانی مدت بر اختلال علملکرد جنسی زنان

این مطالعه نشان داد که COVID-19 و کووید طولانی مدت خطر ابتلا به اختلال عملکرد جنسی را در زنان افزایش می دهد.

یافته های کلیدی چیست؟

برای این مطالعه که در مجله پزشکی جنسی منتشر شد ، محققان داده‌های 2000 زن، از جمله زنانی که قبلاً کووید-19 داشته‌اند، تجزیه و تحلیل کردند. به شرکت کنندگان شاخص عملکرد جنسی زنان (FSFI) داده شد، ابزاری که عناصری مانند برانگیختگی و رضایت را با سؤالاتی مانند “در چهار هفته گذشته، چند بار احساس میل جنسی داشتید؟” محققان فقط زنانی را که در طول ماه گذشته رابطه جنسی داشتند، شامل شدند.

محققان دریافتند افرادی که قبلاً تشخیص کووید-19 داشتند نسبت به افرادی که می گفتند هرگز به این ویروس مبتلا نشده اند، سطح میل، برانگیختگی، روانکاری و رضایت کمتری داشتند. نمرات ارگاسم و درد بین دو گروه تفاوت معنی داری نداشت.

با این حال، در حالی که زنانی که قبلاً تشخیص COVID-19 داشتند در محدوده عملکردی FSFI قرار داشتند، افرادی که COVID-19 طولانی داشتند احتمال بیشتری داشت که نمره ناکارآمدی داشته باشند. به طور خاص، زنان مبتلا به کووید طولانی مدت امتیازات برانگیختگی، روانکاری، ارگاسم و درد بدتری نسبت به بقیه داشتند.

در نتیجه، محققان به این نتیجه رسیدند که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که زنان مبتلا به کووید-19 را درمان می کنند “باید به طور فعال در مورد عملکرد جنسی با بیماران خود بحث کنند و منابع موجود را ارائه دهند.”

آملیا استانتون ، یکی از نویسندگان این مطالعه ، استادیار علوم مغز در دانشگاه بوستون، به یاهو لایف می‌گوید: «بعید است زنان نگرانی‌های جنسی را با ارائه دهندگان خود مطرح کنند . “امیدوارم که این داده ها گفتگوهای بین ارائه دهندگان و بیماران را در مورد چالش های جنسی و رفاه کلی جنسی تقویت کند، به طوری که ارائه دهندگان بتوانند ارجاعات مناسب را ارائه دهند و به توصیه های مبتنی بر شواهد اشاره کنند که کمک می کند.”

تاثیر بیماری های طولانی مدت بر علملکرد روانی زنان / تاثیر کووید بر اختلال عملکرد زناشویی در بانوان

تاثیر بیماری های طولانی مدت بر علملکرد روانی زنان / تاثیر کووید بر اختلال عملکرد زناشویی در بانوان

آنچه کارشناسان فکر می کنند

دکتر لورن استرایچر، استاد بالینی زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ، به یاهو لایف می گوید: «این اصلا تعجب آور نیست . “ما داده های زیادی داریم که از این واقعیت حمایت می کند که هر بیماری مزمنی بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد. طبق تعریف، کووید طولانی مدت یک بیماری مزمن است.”

دکتر جنیفر ویدر ، کارشناس سلامت زنان و یکی از مجریان پادکست Open Wider ، به یاهو لایف می‌گوید: «این یافته‌ها برای زنانی که از اختلال عملکرد جنسی در نتیجه کووید طولانی رنج می‌برند بسیار معتبر است» .

استرایچر می‌گوید: بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنند، اما به طور کلی، “آنها فقط بهترین احساس خود را ندارند.” او می گوید: «وقتی احساس خوبی ندارید، رابطه جنسی در صدر فهرست کارهایی که می خواهید انجام دهید قرار نمی گیرد. تحقیقات همچنین نشان داده است که COVID-19 می تواند عملکرد مغز را تغییر دهد، و Streicher می گوید که ممکن است در اختلال عملکرد جنسی نقش داشته باشد. او می‌گوید: «شما باید تعجب کنید که آیا این تأثیری بر انتقال‌دهنده‌های عصبی دارد که بر عملکرد جنسی تأثیر می‌گذارند.

چرا مهم است

برای زنانی که به طور ناگهانی پس از ابتلا به کووید-19 دچار اختلال عملکرد جنسی شده اند، کارشناسان می گویند چند کار وجود دارد که می توانند انجام دهند.

خستگی یک مسئله رایج برای مبتلایان طولانی مدت به کووید است و استریچر می گوید که ممکن است نیاز داشته باشند روی زمانی که بهترین احساس خود را در طول روز دارند تمرکز کنند. استرایچر می‌گوید: «گاهی اوقات چیزی مانند تغییر رابطه جنسی عصرگاهی، زمانی که احتمالاً خسته شده‌اید، به سکس صبحگاهی می‌تواند کمک کند. ممکن است مجبور شوید برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنید، نه اینکه خود به خودی باشد.

وایدر می‌گوید اگر روغن‌کاری مشکلی است، محصولات بدون نسخه و نسخه‌ای وجود دارند. او می گوید: «زنان نباید در بحث با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود تردید کنند. برخی از این علائم را می توان به طور موثر برطرف کرد.

با توجه به اینکه اختلال عملکرد جنسی ممکن است نتیجه کووید طولانی مدت باشد، دکتر توماس روسو، استاد و متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه بوفالو در بوفالو، نیویورک، به Yahoo Life می گوید که گرفتن یک قرار ملاقات در یک کلینیک طولانی کووید در نزدیکی شما می تواند کمک کند. . (شما می توانید لیستی برای برخی از کلینیک های پس از کووید در ایالات متحده در اینجا بیابید .) در آنجا، بیماران می توانند با متخصصانی ملاقات کنند که می توانند به درمان بیماری زمینه ای کمک کنند یا حداقل نحوه مدیریت بهتر علائم را بیابند.

استرایچر اضافه می کند که مردم باید کمی به خود لطف کنند. او می گوید: «هر کاری می توانید انجام دهید. برای زنانی که احساس می‌کنند در حال مبارزه هستند، استرایچر می‌گوید ارزش دارد که بررسی شود که آیا کووید طولانی مدت در پشت علائم است و به این نکته اشاره می‌کند که اختلال عملکرد جنسی مشترک است، چه افراد طولانی مدت مبتلا به کووید باشند یا نه. او می گوید : «حدود 40 درصد از جمعیت ایالات متحده مشکلات جنسی دارند. “آیا کووید طولانی است یا اتفاق دیگری در حال رخ دادن است؟ شما می توانید بیش از یک چیز در جریان باشد.”

روسو همچنین اشاره می کند که علائم طولانی مدت کووید با گذشت زمان بهبود می یابد. ( تحقیقات نشان داده است که اکثر موارد کووید طولانی معمولاً در عرض یک سال بهبود می‌یابند.) روسو می‌گوید: «به نظر می‌رسد اکثر مردم بهتر می‌شوند، پس منتظر بمانید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار