08:28 - 1403/04/19

پریسا کربلایی حسنی در مصاحبه با خبرنگار اندیشه معاصر مطرح کرد؛

بی اختیاری مدفوع؛ از تشخیص تا درمان

بی اختیاری مدفوع در صورتی تشخیص داده می‌شود که کودک ٤ سال یا بیشتر داشته و مدفوع خود را در مکان‌های نامناسب، تخلیه کند. این حالت باید حداقل ماهی یک بار و به مدت سه ماه روی دهد.

روانشناسی کودک درمان بی اختیاری مدفوع

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک در مصاحبه با خبرنگار اندیشه معاصر درباره بی اختیاری مدفوع و  تشخیص آن تا درمان  بی اختیاری مدفوع گفت: بی اختیاری مدفوع در صورتی تشخیص داده می‌شود که کودک ۴ سال یا بیشتر داشته و مدفوع خود را در مکان‌های نامناسب، تخلیه کند. این حالت باید حداقل ماهی یک بار و به مدت سه ماه روی دهد.

بی اختیاری مدفوع دو نوع است:

۱. نوع اول آن با یبوست مرتبط است. یعنی یبوست موجب می‌شود تخلیه مدفوع با درد همراه باشد و کودک جهت پیشگیری از درد، مدفوع خود را نگه دارد.

۲. نوع دوم که شیوع کمتری دارد معمولاً به موضوع پنهانکاری و انکار بر می گردد. این نوع (بدون یبوست) معمولاً به استرس و سایر
اختالات روانی در خانواده مرتبط می‌شود.

ویژگی‌های تشخیص اختلال بی اختیاری مدفوع چیست؟!

این روانشناس تصریح کرد: ویژگی اصلی بی اختیاری مدفوع، دفع مکرر مدفوع در مکانهای نامناسب است (مثلاً در لباس یا کف اتاق). غالباً دفع غیرارادی است اما گاهی ممکن است عمدی باشد. این کار باید حداقل یک بار در ماه به مدت حداقل ۳ ماه روی دهد ملاک و سن زمانی کودک باید حداقل ۴ سال باشد یا برای کودکانی که تأخیر رشد دارند سن عقلی باید حداقل ۴ سال باشد.

بی اختیاری مدفوع نباید منحصراً ناشی از تأثیرات فیزیولوژیکی مواد مثل (ملین‌ها) یا بیماری جسمانی دیگر باشد. به جز از طریق مکانیزمی که در یبوست دخالت دارد.

در صورتی که دفع مدفوع غیرارادی و نه عمدی باشد، اغلب با یبوست، فشردگی و نگهداری همراه با سرریز بعدی ارتباط دارد. یبوست ممکن است به دلایل روانشناختی ایجاد شود (مثل نگرانی در مورد دفع کردن در مکانی خاص، الگوی کلی تر رفتار اضطرابی یا لجبازی)، که به اجتناب از دفع منجر می‌شود.

پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک : بی اختیاری مدفوع؛ از تشخیص تا درمان

پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک: بی اختیاری مدفوع؛ از تشخیص تا درمان

شیوع و فراوانی بی اختیاری مدفوع چگونه است؟

وی ادامه داد: طبق گزارش DSM5 حدود ۱ درصد از کودکان ۵ ساله مبتلا به بی اختیاری مدفوع هستند و شیوع آن در پسران بیشتر است.

چه عواملی را می‌توان به عنوان علل بی اختیاری مدفوع مطرح کرد؟!

پریسا کربلایی گفت: عوامل ژنتیکی، مشکلات رشدی – جسمی مثل تأخیر و نقص در کنترل دستگاه عصبی مرکزی، یبوست، استرس‌های روانی ـ اجتماعی مثل طلاق، تولد فرزند دیگر، مرگ و … از جمله عوامل مرتبط با سبب شناسی این اختلال می‌باشند.

آیا هر فردی که یبوست دارد، مبتلا به اختلال بی اختیاری دفع مطرح شده در DSM5 است؟!

وی در پاسخ به سوال بالا تاکید کرد: خیر، تشخیص بی اختیاری دفع هنگام وجود بیماری جسمانی دیگر فقط در صورتی مناسب است که مکانیزم دخیل در یبوست را نتوان با بیماری‌های جسمانی دیگر توجیه کرد. بی اختیاری مدفوع مرتبط با بیماریهای جسمانی دیگر مثل اسهال مزمن، اسپینا بیفیدا، تنگی مجرای مقعد، تشخیص بی اختیاری دفع DSM5 را موجه نمی سازد.

بی اختیاری مدفوع با چه مشکلاتی ممکن است به طور همزمان رخ دهد؟!

عفونت‌های دستگاه ادرار می‌توانند با بی اختیاری دفع همزمان باشند و در دخترها شایع تر هستند.

درمان بی اختیاری مدفوع چیست؟!

پریسا کربلایی حسنی روانشناس بالینی کودک و نوجوان در پایان درباره درمان بی اختیاری مدفوع شامل درمان طبی اولیه برای رفع یبوست، مصرف روزانه ی ملین‌ها، البته با تجویز پزشک، آموزش به والدین، روان درمانی حمایتی و فنون آرام سازی، روشهای پسخوراند (بازخورد) زیستی و مداخلات خانوادگی توسط روانشناس می‌باشد.

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط