14:38 - 1403/03/30

بیمه سلامت نسخه الکترونیک| ثبت نام بیمه سلامت با گوشی موبایل

برای جهت ثبت نام بیمه سلامت، وارد سایت hir.ihio.gov.ir شوید. سپس، گزینه ثبت نام را انتخاب نمایید و شماره ملی خود را وارد نموده ،پس از وارد کردن عدد تصویر امنیتی، گزینه مرحله بعدی را انتخاب نمایید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بیمه سلامت نسخه الکترونیک؛ با توجه به راه اندازی طرح نسخه نویسی الکترونیک به جای نسخه نویسی کاغذی، سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت به آدرس اینترنتی سایت ihio.gov.ir​ راه اندازی شده است که خدمات مختلفی را در این زمینه ارائه کند. تمامی پزشکان، مطب ها، داروخانه ها و مراکز پاراکلینیکی می توانند با نام کاربری و رمز عبور به این سامانه وارد شوند. در اندیشه معاصر علاوه بر بیمه سلامت نسخه الکترونیک به ثبت نام بیمه سلامت با گوشی موبایل نیز می پردازیم.

ثبت نام بیمه سلامت با گوشی موبایل

بیمه سلامت نسخه الکترونیک

در ابتدای سال ۱۴۰۰، تمامی دفترچه های بیمه سلامت از کنار رفت و در حال حاضر، نیازی به ارائه دفترچه بیمه سلامت برای دریافت خدمات بیمه ای نمی باشد و نسخه الکترونیک جایگزین نسخه های کاغذی گذشته شده است. سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت، سامانه ای برای ارائه خدمات به بیمه شدگان، موسسات، داروخانه ها و … می باشد. کلیه افرادی که قصد دارند از خدمات مختلف این سامانه استفاده کنند، باید ابتدا به سایت ihio.gov.ir وارد شوند.

با توجه به اینکه سایت سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت سامانه ای جدید و به روز است، در این مقاله قصد داریم شما را با جزئیات این سامانه و نحوه استفاده از این سامانه آشنا کنیم.

نحوه ورود به سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت ihio.gov.ir

با توجه به طرح مربوط به الکترونیکی شدن نسخه های بیمه سلامت، تمامی دفترچه های بیمه سلامت از کنار رفته اند و نیاز به ارائه دفترچه بیمه سلامت به پزشک برای نوشتن نسخه نمی باشد. در همین راستا سامانه ای برای ارائه خدمات در زمینه نسخه الکترونیک بیمه سلامت راه اندازی شده است که سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت نام دارد.

این سامانه که مورد تایید سایت بیمه مرکزی centinsur.ir می باشد، خدمات مختلفی را به بیمه شدگان، داروخانه ها، مطب ها، مراکز کلینیکی و … ارائه می کند. لذا در صورتی که افراد قصد دارند از خدمات این سامانه استفاده کنند، ابتدا می بایست که به سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت به نشانی ihio.gov.ir وارد شوند و سپس به بخش مربوط به خود مراجعه کنند و از خدمات غیر حضوری این سامانه استفاده نمایند.

برای ورود به سایت نسخه الکترونیک بیمه سلامت ihio.gov.ir می توانید آدرس این سایت به نشانی ihio.gov.ir را در فیلد جستجوی گوگل وارد کنید و به صورت مستقیم به این سایت وارد شوید. همچنین، می توانید برای ورود به سایت ihio.gov.ir طبق مراحل زیر پیش بروید.

 

ابتدا یکی از مرورگر های تلفن همراه و یا گوشی هوشمند خود را برای ورود به سامانه نسخه الکترونیک سلامت باز کنید. دقت داشته باشید که برای ورود به این سامانه و عملکرد بهتر آن بهتر است که از مرورگر کروم و یا فایرفاکس استفاده کنید. پس از ورود به مرورگر در فیلد جستجوی گوگل عبارت سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت را جستجو کنید.
حال بر روی اولین سایت جستجو شده توسط گوگل کلیک کنید تا به صورت مستقیم به سایت نسخه الکترونیک بیمه سلامت ihio.gov.ir وارد شوید.حال شما به سایت نسخه الکترونیک بیمه سلامت ihio.gov.ir وارد شده اید و می توانید با انتخاب هر یک از گزینه های موجود به بخش های مختلف این سامانه وارد شوید.

معرفی سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت ihio.gov.ir

نسخه نویسی الکترونیک عبارت است از نسخه نوشتن به صورت الکترونیک و بدون وارد کردن اطلاعات نسخه در یک دفترچه. در واقع، در این روش نسخه نویس اطلاعات مربوط به نسخه را به صورت الکترونیکی می نویسد و آن را به صورت الکترونیکی امضا می کند. این نسخه بدون دفترچه به سیستم داروخانه ای ارسال می شود و سیستم داروخانه می تواند با کد ملی فرد بیمه شده، دارو های نوشته شده توسط پزشک را به صورت الکترونیکی مشاهده کند.

سیستم نسخه نویسی الکترونیک در سازمان بیمه سلامت کشور از سال ۱۳۹۷ به بعد آغاز شد و به مرور زمان این طرح در استان های مختلف کشور گسترش پیدا کرد و در سال ۱۴۰۰، طرح نسخه نویسی الکترونیک در سازمان بیمه سلامت به طور رسمی در سراسر کشور شروع به کار کرد.

سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت، سامانه ای است که در راستای ارائه خدمات غیر حضوری و متناسب با طرح نسخه نویسی الکترونیک روی کار آمده است. این سامانه زیر نظر سازمان بیمه سلامت شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر به گروه های مختلفی خدمت رسانی می کند. از جمله گروه هایی که می توانند از سایت نسخه الکترونیک سازمان بیمه سلامت استفاده نمایند، می توان به افراد بیمه شده، داروخانه ها، مطب ها، مراکز پاراکلینیکی و … اشاره کرد. تمامی خدمات این سامانه به صورت غیر حضوری و آنلاین به گروه بندی های ذکر شده ارائه خواهد شد.

سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت، سامانه ای برای ارائه خدمات نسخه نویسی الکترونیکی می باشد. به همین خاطر این سامانه به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی در حال فعالیت می باشد و هیچ محدودیتی در زمینه ساعت کاری این سامانه وجود ندارد. لذا گروه بندی های ذکر شده می توانند در هر ساعت از شبانه روز به سامانه نسخه نویسی الکترونیکی بیمه سلامت مراجعه کنند و از خدمات این سامانه استفاده کنند.

سامانه نسخه نویسی الکترونیک بیمه سلامت، بسیاری از مشکلات مربوط به نسخه نویسی کاغذی را برطرف کرده است و از طرفی باعث صرفه جویی و کاهش هزینه های مراقبت بیمه شدگان، کاهش اشتباهات مربوط به نسخه نویسی کاغذی و خطاهای دارویی و کاهش عوارض مربوط به داروها می شود.

ثبت نام بیمه سلامت با گوشی موبایل

ثبت نام بیمه سلامت و دفترچه آن، از طریق سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی، بخش ثبت نام، امکان پذیر است. از شرایط ثبت نام اینترنتی بیمه سلامت رایگان ایرانیان، می توان به لزوم نداشتن بیمه درمانی دیگر و سن قانونی متقاضی، اشاره نمود. مدارک لازم برای ثبت نام این بیمه نیز، کارت ملی، شناسنامه، تصویر سرپرست خانوار و کد پستی می باشد.

بیمه سلامت، به جهت، تجمیع منابع مالی سلامت، رفع هم ‌پوشانی بیمه‌ های درمانی، تامین پوشش های کامل بیمه ای، کاهش سهم بیمه شدگان، از هزینه ‌های درمان، به ۳۰ درصد و غیره، از ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۱، به طور رسمی، فعالیت خود را آغاز نموده است.
در حال حاضر، یکی از انواع بیمه نامه هایی که بسیاری از افراد در کشور ما، تحت پوشش آن بوده، بیمه سلامت می باشد. این سازمان بیمه ای، به این جهت تشکیل شد تا خدمات پایه سلامت را بطور یکسان، به ‌تمامی مردم ایران ارائه کند. یکی از خدمات سازمان بیمه سلامت ایران، ثبت نام غیر حضوری بیمه سلامت، برای متقاضیان این بیمه می باشد که لازم است این اشخاص، با مراحل انجام آن آشنا شوند.

با توجه به اینکه انجام مراحل ثبت نام اینترنتی بیمه سلامت، توسط خود بیمه شدگان، به راحتی و از طریق گوشی موبایل امکان پذیر بوده، در ادامه، در رابطه با نحوه ثبت نام بیمه سلامت،  مطالبی آورده شده است.

راهنمای ثبت نام بیمه سلامت

بیمه سلامت، به عنوان یکی از بیمه های پایه موجود در کشور ایران، با توجه به شرایط افرادی که تحت پوشش هیچ یک از سازمان های بیمه ای موجود در کشور، نمی باشند، با هزینه ای نسبتا کم، پوشش های بیمه ای درمانی را در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار می دهد. همچنین می توان با یکبار ثبت نام به تمدید بیمه سلامت در فاصله های زمانی متفاوت اقدام نمود.

بسیاری از افرادی که متقاضی ثبت نام اینترنتی بیمه سلامت رایگان ایرانیان و دریافت دفترچه بیمه سلامت و همینطور استعلام دفترچه بیمه سلامت می باشند، می توانند، جهت ثبت نام بیمه سازمان سلامت ایران، به صورت اینترنتی و آنلاین، از طریق سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی، به نشانی اینترنتی hir.ihio.gov.ir، اقدام نمایند. از همین رو، در ادامه، در رابطه با نحوه ثبت نام بیمه سلامت به صورت غیر حضوری، توضیحات لازم آورده شده است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط