۱۴:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۴

بیانیه گروسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت هسته‌ای ایران در جلسه شورای حکام قرائت شد.

بیانیه گروسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رافائل گروسی امروز (دوشنبه) در بیانیه آغازین خود در نشست شورای حکام آژانس در وین در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران با اشاره به آخرین گزارش خود در رابطه با راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل گفت: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، از جمله اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد در حال افزایش است.

وی مدعی شد که آژانس انرژی اتمی تداوم دانش خود را در رابطه با تولید و موجودی سانتریفیوژها، روتورها، آب سنگین و کنسانتره سنگ اورانیوم را از دست داده است.

گروسی افزود: بیش از سه سال از توقف موقت اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران می‌گذرد و بنابراین بیش از سه سال از زمانی که آژانس قادر به دسترسی تکمیلی در ایران بوده، گذشته است.

وی به گزارش خود درباره توافق‌نامه پادمانی NPT (معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و مدعی شد هیچ پیشرفتی در حل‌وفصل مسائل پادمانی باقی‌مانده حاصل نشده است.

گروسی در ادامه ادعاهای خود گفت: ایران توضیحات فنی معتبری در رابطه با وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد به آژانس ارائه نکرده یا آژانس را از مکان(های) فعلی مواد هسته‌ای و یا تجهیزات آلوده مطلع نکرده است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط