بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی و آمریکا درخصوص تصویب قطعنامه شورای حکام

تروئیکای اروپایی و آمریکا در بیانیه مشترک خود نوشتند: رای اکثریت نمایندگان شورای حکام این پیام غیر مبهم را به ایران می‌فرستد که باید وظایف پادمانی‌اش را انجام دهد و توضیحات معتبر فنی در رابطه با مشکلات پادمانی برجسته ارائه دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ANDISHEMOASER News Agency، سه کشور اروپایی و آمریکا با صدور بیانیه مشترک از ایران خواستند تا به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت حل‌وفصل مشکلات پادمانی بپردازد.

به گزارش ایسنا، تروئیکای اروپایی و آمریکا در بیانیه مشترک خود نوشتند: نمایندگان فرانسه، آلمان، انگلیس و ایالات متحده از تصویب قطعنامه شورای حکام در جواب به آنچه همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص مشکلات پادمانی جدی و برجسته مرتبط با وظایف ایران ذیل توافق پادمانی عدم اشاعه هسته‌ای خواندند استقبال می‌کنند.

در انتهای بیانیه مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی آمده است: ما از ایران می‌خواهیم که به درخواست جامعه بین‌المللی برای عمل کردن به وظایف حقوقی‌اش اعتنا کند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری داشته باشد تا درخصوص مشکلات بدون تاخیر شفاف‌سازی انجام گرفته و حل‌وفصل شوند. اگر ایران این کار را انجام دهد و مدیرکل بتواند گزارش دهد که مشکلات پادمانی حل نشده دیگر حل نشده نیستند، آن وقت ما دیگر لزومی نمی‌بینیم تا در شورا ملاحظات را پیش ببریم و در رابطه با این مسائل اقدام انجام دهیم.

شورای حکام بامداد روز پنج‌شنبه قطعنامه ارائه شده علیه ایران توسط آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا را تصویب کرد. ۳۰ کشور رای موافق، ۲ کشور (چین و روسیه) رای مخالف و ۳ کشور (هند، لیبی و پاکستان) له این قطعنامه رای ممتنع دادند.

انتهای پیام/*