۱۷:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵

اخبار اقتصادی

بیانات وزیر کار از حق مسکن کارگران و همسان سازی حقوق بازنشستگان!

اين روزها كارگران حال خوشي ندارند. عدم ابطال مصوبه مزدي و اجرايي شدن آن باعث شده تا بسياري از كارگران سرگردان چگونگي تامين هزينه‌هاي زندگي هستند

كارگران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،این روزها کارگران حال خوشی ندارند. عدم ابطال مصوبه مزدی و اجرایی شدن آن باعث شده تا بسیاری از کارگران سرگردان چگونگی تامین هزینه‌های زندگی هستندبرای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دبال کنید.

کاگران از حقوق خود راضی نیستند

این روزها کارگران حال خوشی ندارند. عدم ابطال مصوبه مزدی و اجرایی شدن آن باعث شده تا بسیاری از کارگران سرگردان چگونگی تامین هزینه‌های زندگی و معیشت خود با توجه به میزان تورم سال ۱۴۰۳ شوند. از سوی دیگر خبرهایی مبنی بر اینکه حق مسکن کارگران هم افزایش پیدا نمی‌کند بر این نگرانی‌ها افزوده است. از طرف دیگر سال‌هاست که بازنشستگان در انتظار اجرای کامل و بدون نقص همسان سازی حقوق هستند.

بیانات وزیر کار از حق مسکن کارگران و همسان سازی حقوق بازنشستگان!

بیانات وزیر کار از حق مسکن کارگران و همسان سازی حقوق بازنشستگان!

اتفاقی که اگر رخ بدهد شاید کمی از بار مشکلات اقتصادی و معیشتی این افراد بکاهد و باعث شود فرصتی برای نفس کشیدن زیر بار سنگین تورم پیدا کنند. اینکه وزیر کار باز هم وعده اجرایی شدن این قانون را داده است یک طرف ماجرا خواهد بود و طرف دیگر آن اجرای واقعی و دیدن نتیجه آن در زندگی بازنشستگان است. این روزها به مدد همین مشکلات اقتصادی بسیاری از افراد بازنشسته برای اینکه بتوانند چرخ زندگی شان را بچرخانند به شغل‌های کاذب روی آورده‌اند از دستفروشی و حمل بار در بازار گرفته تا مسافرکشی. حالا وزیر کار در گفت‌وگویی کوتاه با ایلنا به این سوالات پاسخ داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جامعه کارگری ما پایدار و تعدیل نیروی کار کاهش پیدا کرده و شاهد آن هم این است که مستمری‌بگیران بیمه بیکاری رو به کاهش است و نرخ اشتغال در کشور افزایش و بیکاری کاهش پیدا کرده است. همچنین قرارگاه مسکن هم در ستاد وزارت‌خانه راه‌اندازی کردیم و مقرر شد بانک رفاه کارگران هم به عنوان متولی ان‌شاءالله منابع مورد نیاز مسکن کارگری را متقبل شود و تامین کند.

صولت مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره منتفی شدن افزایش حق مسکن کارگران در سال جاری گفت: ما حداقل حقوق و دستمزد کارگران را ۳۵ درصد افزایش دادیم. نمایندگان کارگران و کارفرمایان به اتفاق نظرشان این بود که آیتم‌های اصلی افزایش پیدا کند، شورای عالی کار هم پیشنهاد دیگری در این حوزه نداشتند.

 

مستمری‌بگیران بیمه بیکاری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا خبر خوشی برای کارگران پس از پشت سر گذاشتن هفته کارگر دارید، بیان کرد: خبر خوش برای کارگران این است که بحمدالله والمنه جامعه کارگری ما پایدار و تعدیل نیروی کار کاهش پیدا کرده و شاهد آن هم این است که مستمری‌بگیران بیمه بیکاری رو به کاهش است و نرخ اشتغال در کشور افزایش و بیکاری کاهش پیدا کرده است. همچنین قرارگاه مسکن هم در ستاد وزارت‌خانه راه‌اندازی کردیم و مقرر شد بانک رفاه کارگران هم به عنوان متولی ان‌شاءالله منابع مورد نیاز مسکن کارگری را متقبل شود و تامین کند.

تلاش برای اصلاح تغییرات صورت گرفته

در ماده ۲۹ برنامه هفتم

وی درباره اینکه کمیسیون تلفیق ماده ۲۹ برنامه هفتم را تغییر داده و برخی معتقدند با این کار نگرانی در جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی به وجود آمده چراکه گویا آن بندی که «دولت مکلف است دیون را تسویه کند» پاک شده است؛ جایگزین این مورد چیست، عنوان کرد: بر اساس ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در بعضی از موارد گرفته است؛ در مجلس متاسفانه چنین امری که می‌گویید محقق شد و بلافاصله مورد اعتراض ما قرار گرفت و ماموریتی هم به یک تیم از نمایندگان مجلس داده شده است چون قانون‌گذار به هیات رییسه چنین اختیاراتی را تفویض کرده است. همکاران ما به‌شدت دنبال این هستند که همین را بازگردانند.

مرتضوی درخصوص اینکه آیا لایحه دیگری داده خواهد شد چراکه رییس مجلس عنوان کرده حتما باید لایحه دیگری داده شود، بیان کرد: خیر؛ توجه داشته باشید بر اساس پیگیری و اخباری که من دارم مقرر شد که رییس کمیسیون تلفیق و اجتماعی و یک نفر از نمایندگان مجلس و با حضور نمایندگان ما موضوع را بررسی کنند و اصلاحات را انجام دهند.

وی بیان کرد: مطالباتی که گفته می‌شود همان مطالبات انباشته شده است که ما حتما پیگیری می‌کنیم. دولت اراده‌اش بر این است که مطالبات صندوق‌های بازنشستگی را پرداخت کند. کما اینکه در سنوات گذشته هم دولت کریمانه به این موضوع پرداخت و تقریبا بالغ بر ۲۲۰ همت تسویه بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی را داشتیم و سایر صندوق‌ها هم به همین شکل بخش قابل توجهی از مطالب‌شان را اخذ کردند. اما همواره به لحاظ اجرای احکامی که در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود باز دوباره تکالیفی را برای صندوق‌ها ایجاد می‌کنند که لاجرم دولت باید به صورت سنواتی مطالبات صندوق‌ها پرداخت و الا صندوق‌ها دچار مشکل خواهند شد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون برنامه هفتم انجام می‌شود

مرتضوی درخصوص اینکه متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باتوجه به اینکه احکام برنامه هفتم ابلاغ نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اظهار داشت: باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد اگر قانون برنامه هفتم ابلاغ شود حال با توجه به اینکه گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند آن اصلاحیه هم اصلاح شود قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳ یعنی از اول فروردین سال هزار وچهارصد و سه خواهد بود، هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فروردین هزار وچهارصد و سه اعمال می‌شود.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط