به بهانه میلاد زینب کبری؛ طلوع زهراترین ستاره‌ی زهرا

امروز مدینه، بهار در بهار است و لبریز شوق انتظار و غرق تمنای دیدار. همه در انتظار تولد خورشید و طلوع با شکوه صبح و خنده طلایی آفتابند و بی‏تابانه، لحظه تولد بانوی صبر و عشق را به شوق نشسته‏ اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،امروز مدینه، بهار در بهار است و لبریز شوق انتظار و غرق تمنای دیدار. همه در انتظار تولد خورشید و طلوع با شکوه صبح و خنده طلایی آفتابند و بی‏تابانه، لحظه تولد بانوی صبر و عشق را به شوق نشسته‏ اند.

وقت نزول رحمت حق از سحاب شد/یعنی که جام دیده ی ما پُر شراب شد
زهراترین ستاره ی زهرا طلوع کرد/ نوری دمید و قبلگه آفتاب شد

فاطمه علیهاالسلام در حالی که در آغوش سحرگاه، برسجاده عشق، ترانه نیایش و حمد می‏سراید، عطر حضور خدا را در قنوت نمازش، نفس می‏کشد و لحظه‏های چشم‏انتظاری را با طراوت مناجات و اشک، سپری می‏کند.

لحظه موعود، فرا می‏رسد و غنچه قداست علی و زهرا علیهاالسلام به شکوفه می‏نشیند. زینب علیها السلام می‌آید تا صبر، از ظرفیت تعریف شده خود، عدول کند. او می‌آید تا پایمردی، بر مدار بی نهایت انسانیت استقرار یابد و او می‌آید تا کوثر، کوثری ممتد آورده باشد.

زینب پا به هستی گذاشت تا فریادگر عاشورا باشد. او آمد تا خشت‏خشت مناره وجودش از خون عزیزترین‏هایش ساخته شود و حلقومش پر از فریادهاى خونین و دلش مالامال از درد ظلم شود و هر آنچه از درد شنیده به عیان ببیند تا هستی سوره آفرینش او را با روایت صبر تلاوت کند که اگر نبود صلابت او ، عاشورا در غروب کربلا و کربلا با غروب عاشورا، به پایان می‌رسید!

امروز تولد زینب نیست، تولد صبرهمه برگزیدگان خداست. تولد ذوالفقار دیگر علی در کربلا و کوفه و شام است. تولد زبان علی در حنجره خشمگین و غمبار زهرایی دیگر است. امروز، روز میلاد نامواره برتری هاست؛ روز میلاد مادر همه پروانه‌هایی است که عشق به شمع ولایت و پاسداری از حصارهای دیانت، بی تابشان کرده است. باید به زینب، دو رکعت «فریاد» اقتدا کرد، باید همسفره صبرش شد و در سایه عفافش عفت را آموخت و باید از مدینه تا کربلا و کوفه و دمشق همراهش کوله‏بار مسؤولیت هاى اجتماعى را حمل کرد و از این کنج تاریکى که تاریخ براى زنان برگزیده بیرون جهید و اینگونه است که زنان «بودن‏» را تجربه مى‏کنند که جز این نیستى و نابودى است و گم شدن زنان در لاى رنگها و زرق و برق دنیای پستی که مردان جاهل گذشته دختران را زنده به گور می‌کردند و مردان بی غیرت امروزی می‌خواهند از آنها استفاده ابزاری کنند. زینب زهرای دیگر در تاریخ اسلام است تا نشان دهد می‌توان با حجاب و عفاف کاخ ظلم نشینان را فروریخت و فریاد حق طلبی را به گوش تمام عالم رساند.

پس سلام بر زینبی که با زاهده بودنش دنیا را تحقیر و با عابده بودنش خدا را تعظیم و با عقیله بودنش قرآن را تفسیر و با عالمه غیر معلمه بودنش دشمنان اسلام را ذلیل و رسوا می‌کند. سلام بر زینبی که هر چند خمیده و شکسته دل، ولی به پاسداری از حقیقت می‌ایستد تا امتداد راه برادر باشد، زینبی که پرستار و مرهم زخم‌های شیعه در صحرای پرآشوب کربلاست، زینبی که نامش با صبر عجین شده و یادش جلوه گه پرستاری فرشته گون با بال‌های ملکوتی است؛ چنین زینبی میلادش هزاران بار بر رهروان علی تهنیت باد.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.