بستری روزانه بیش از ۱۵۰۰ فرد کرونایی در بیمارستان‌ها/ شدت درگیری ریه در پیک چهارم کرونا شدیدتر است

نادر توکلی معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مراجعات افراد به بیمارستان‌ها اظهار کرد: طی ۱۰ روز گذشته روند فزاینده مراجعات بیمارستانی به میزانی شده که هفته گذشته از مرحله سوم اوج پیک کرونا عبور کردیم. او افزود: روزانه از نظر روند مراجعات با تعداد جدید و بالایی به نسبت روز گذشته مواجه […]

نادر توکلی معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مراجعات افراد به بیمارستان‌ها اظهار کرد: طی ۱۰ روز گذشته روند فزاینده مراجعات بیمارستانی به میزانی شده که هفته گذشته از مرحله سوم اوج پیک کرونا عبور کردیم.

او افزود: روزانه از نظر روند مراجعات با تعداد جدید و بالایی به نسبت روز گذشته مواجه می‌شویم که این خبر اصلا خوب نیست چرا که میزان گسترش آمار مبتلایان در سطح کشور به خصوص استان تهران شرایط بحرانی را ایجاد کرده و مراجعات افراد بسیار زیاد شده است.

توکلی تصریح کرد: بیش از ۱۵۰۰ بیمار کرونایی در طول روز در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند که این موضوع شرایط را بسیار پیچیده کرده است.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: هیچ بیمار کرونایی در فضای باز و راهرو‌های بیمارستان‌ها بستری نشده است و شنیده‌ها در این زمینه صحت ندارد، با تمهیدات ایجاد شده به محض شروع پیک چهارم ویروس کرونا به بررسی‌های شدید در بیمارستان‌ها اقدام کردیم و در حال حاضر در استان تهران حدود ۲۰ هزار تخت قابل بستری در سقف صددرصد برای بستری بیماران کرونایی داریم.

توکلی با بیان اینکه در زمان شروع پیک کرونا حدود ۷۵۰۰ تخت را به بیماران تخصیص داده بودیم، تاکید کرد: این ظرفیت بلافاصله تکمیل شد و تصمیم گرفتیم تا تخت‌ها را به ۹ هزار عدد افزایش دهیم که این ظرفیت همانند وضعیت گذشته بعد از ۴۸ ساعت تکمیل شد و در حال حاضر ۱۰ هزار و ۵۰۰ تخت را به این موضوع اختصاص داده ایم.

او گفت: در حال حاضر ۸ هزار و ۵۰۰ بیمار کرونایی به صورت بستری وجود دارد که تمامی خدمات غیر اورژانسی بیمارستان‌ها را تعطیل کرده ایم و مراکز درمانی تنها خدمات اورژانسی و کرونایی ارائه می‌دهند که بیش از ۵۰ درصد تخت‌ها به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: دو سوم بیماران بستری شده کرونایی دارای شرایط خوبی هستند و به همین علت بین ۵ تا ۷ روز برای دریافت دارو‌های تزریقی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند.

توکلی افزود: بر اساس شیوه نامه‌ای که با کمیته علمی هماهنگ کردیم و با نظر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ابلاغ شد که کلینیک‌های سرپایی تخصصی برای درمان بیماران را راه اندازی کنیم که این موضوع کمک زیادی به ما کرونا، اما در این مکان‌ها تست‌های تشخیص سریع کرونایی انجام نمی‌شود چرا که انواع تست‌ها مربوط به وزارت بهداشت است.

او گفت: بیماری کرونا دارای سه مرحله است که مرحله اولیه آن با علائم مختصر مانند سرماخوردگی ساده بروز پیدا می‌کند و افراد می‌توانند به مراکز درمانی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته بهداشت برای انجام تست‌های سریع مراجعه کنند که در صورت مثبت بودن جواب آزمایش خانواده افراد بیمار هم می‌توانند جهت انجام تست به صورت رایگان به این مراکز مراجعه کنند.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: موارد ملایم بیماری فقط با علائم درمانی و ماندن در منزل است و افراد با یک ویزیت درمان نمی‌شوند بلکه باید به صورت مکرر به مراکز درمانی مراجعه کنند و وضعیت بیماران در روز‌های سوم و پنجم بر خلاف نوع غیر جهش یافته وخیم می‌شود.

توکلی گفت: بیمارانی که یک الی دو روز در بیمارستان‌ها بستری بوده اند و سپس شرایط شان بهتر شده ترخیص می‌شوند و می‌توانند روزانه با مراجعه به کلینیک‌های سرپایی دارو‌های خود را به صورت روزانه تزریق کنند که تاکنون از این موضوع اثرات خوبی را شاهد بوده ایم.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: وضعیت اکسیژن رسانی و دارو‌های تخصصی در بیمارستان‌هایی که به آن‌ها تخت اضافه شده بسیار خوب است و همچنین باید گفت که تمامی بیماران تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و همین موضوع از نظر اقتصادی به افراد کمک زیادی خواهد کرد.

توکلی افزود: متاسفانه وضعیت کادر درمان بسیار حاد است و کمبود نیرو در مکان‌های مختلف به شدت احساس می‌شود، با این حال فراخوان جذب نیرو همواره باز است و متقاضیان بعد از اعلام می‌توانند سریع جذب شوند.

او با بیان اینکه واکسیناسیون باعث کاهش اثرات روانی کادر درمان شد، تاکید کرد: تا پایان این هفته واکسیناسیون تمامی کادر درمان در بیمارستان‌ها به اتمام خواهد رسید.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سیاست گذاری تمامی تصمیمات بر عهده ستاد ملی مقابله با کروناست، سیاست ستاد استانی معمولا پیشنهاداتی را به کمیته ملی می‌دهد و آنچه که بر اساس شیوه نامه‌های رنگ بندی مصوب ستاد ملی بوده لازم الاجراست.

توکلی بیان کرد: در شهر‌های قرمز تمامی مشاغل به جز مشاغل گروه یک توقف فعالیت دارند و در خصوص طرح ترافیک هم این موضوع مطرح شد، اما مصوبه مشخصی در این زمینه نداشته ایم.

او گفت: از آن جایی که تردد افراد تهرانی روزانه حدود یک میلیون نفر است بنابراین تمامی استان‌ها متاثر از ویروس کرونا هستند، به همین علت آنچه که در حوزه وزارت بهداشت تقاضا داشته ایم این است که نسبت به شیوه نامه‌ها در شهر‌های قرمز سخت گیرانه‌تر عمل کنند، اما این موضوع انجام نشد.

توکلی اظهار کرد: در حال حاضر رفتاری که در پیک چهارم روند بیماری داشته ایم بیانگر این بوده که با ویروس جهش یافته مواجه هستیم و به علت گسترش بیماری همه افراد مبتلا به کرونا از نوع جهش یافته هستند.

او افزود: در دهم فروردین ویروس جهش یافته کرونا به صورت نسبی در شهر‌ها وجود داشت، اما از تاریخ ۱۵ فروردین به بعد این بیماری به صورت همه گیری در تمام استان‌ها پخش شد و هم اکنون جای غیر آلوده در کشور نداریم.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین معیار‌های قرمز شدن شهر‌ها وجود بیمارستان هاست که برخی از شهر‌ها مانند ملارد به علت اینکه بیمارستان ندارند در رنگ بندی زرد اعلام شده اند، اما از نظر وزارت بهداشت چنین شهر‌هایی هم قرمز هستند.

توکلی تصریح کرد: میزان افزایش بیماری کرونا به اندازه‌ای است که نمی‌توان تاثیرات ۱۰ روزه تعطیلی‌ها را بر کاهش آمار بستری ها، مبتلایان و مرگ و میر‌ها قضاوت کرد و به نظر می‌رسد که تاثیرگذار نبوده اند چرا که میزان ابتلا و شانس آلودگی در ویروس بسیار بالاست، به این معنا که از ۲۴ ساعت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اگر تنها نیم ساعت رعایت نشود صد درصد افراد به کرونا مبتلا خواهند شد.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: غذا خوردن در گروه‌های جمعی و رفتن به آرایشگاه‌ها و … آمار ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد و شدت درگیری ریه وسرعت در پیک چهارم این ویروس به نسبت پیک‌های قبلی بسیار بالاست.

افکار