سرلشکر باقری مطرح کرد؛

برگزاری رزمایش مشترک ایران و روسیه، زمینه ساز ارتقای همکاری های دفاعی دو کشور است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: برگزاری رزمایش مشترک در فوریه سال آینده، زمینه ای جهت ارتقای سطح روابط دفاعی و نظامی ایران و روسیه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از روابط عمومی ستادکل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری عصر امروز در دیدار با ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع فدراسیون روسیه با اشاره به اهمیت تحکیم روابط دو کشور، اظهار داشت: براساس تصمیم رهبران دو کشور روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و خوشبختانه این رابطه در بستر زمان ابعاد نوینی پیدا کرده است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است، بیانگر این است که دوره جهان تک قطبی خاتمه یافته و ساختار نظام بین المللی به سمت و سوی یک جهان چند قطبی در حال حرکت است.

سردار باقری در این رابطه گفت: برآیند موضع گیری های دو کشور ایران و روسیه نیز بیانگر همین مسئله است که حرکت تحولات جهانی به سمت و سوی نظام چند قطبی در حال تسریع است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خطاب به وزیر دفاع روسیه گفت: سخنرانی جنابعالی در کنفرانس امنیتی مسکو نیز نشان دهنده حرکت ساختار قدرت جهانی و موازنه قوا به سمت و سوی نظام چند قطبی است.

وی ادامه داد: نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که همکاری‌های بلند مدت ایران و روسیه به نفع دو کشور بوده و به همین جهت تدوین سند همکاری‌های طولانی مدت ایران و روسیه در حال تدوین است. این سند از ابعاد نظامی و دفاعی قوی برخوردار است و می تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌های طولانی مدت دو کشور باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر لزوم تلاش دو کشور جهت ارتقای همکاری های دو جانبه افزود: با وجود توسعه ای که در سال‌های اخیر در روابط دو کشور ایجاد شده است، ما همچنان معتقدیم که ظرفیت های استفاده نشده قابل توجهی در روابط دو کشور وجود دارد و باید با تلاش بیشتر روابط دو کشور را به سطح مطلوب رساند.

سردار باقری خاطرنشان کرد: بخش های نظامی ایران و روسیه به واقع جزو پیشگامان ارتقای
روابط دو کشور هستند و بدون تردید برگزاری کمیسیون‌های مشترک نظامی و دفاعی میان دو کشور می تواند روند این مسیر رو به رشد را تسریع کند.

وی با اشاره به تعامل در حوزه نیروی دریایی میان دو کشور، گفت: تاکنون همکاری‌های مطلوبی در بخش نیروهای دریایی دو کشور انجام شده که در این خصوص می توان به برگزاری رزمایش های مشترک دریایی اشاره کرد و باید این روند توسعه یابد.

سرلشکر باقری گفت: جمهوری اسلامی ایران برگزاری رزمایش مشترک در فوریه سال آینده را زمینه ای جهت ارتقای سطح روابط دفاعی و نظامی دو کشور عنوان کرد.

سردار باقری همچنین در راستای حل و فصل مناقشات منطقه‌ای و برطرف نمودن اختلافات میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان اعلام آمادگی کرد.

همچنین وزیر دفاع روسیه نیز ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران هدف از این سفر را توسعه همکاری‌های دفاعی در زمینه های مورد علاقه دو کشور بیان کرد.

ارتشبد سرگئی شویگو نیز از آمادگی کشورش جهت حل و فصل مناقشات دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان خبر داد.

وی همچنین بر همکاری های آموزشی، تبادل دانشجو در سطوح دانشگاهی و برگزاری رزمایش های مشترک میان دو کشور تاکید کرد.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.