۰۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

کلیپ گردشگری

ببینید | یکی از قوی ترین و زیباترین چشم انداز طوفان صورتی خورشید

قوی‌ترین طوفان خورشیدی در دو دهه اخیر در روز جمعه زمین را در نوردیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،د خورشیدی یا طوفان خورشیدی (به انگلیسی: Solar wind ) جریانی از ذرات باردار (پلاسما) دارای انرژی هستند که از طرف خورشید به فضا در تمام جهات ساطع می‌شوند. همین طوفان‌های خورشیدی هستند که در برخورد با سطوح بالایی جو زمین باعث ایجاد شفق قطبی و حتی گاهی تداخل جریان‌های برق و سیستم‌های ارتباطاتی می‌شوند.

ببینید | یکی از قوی ترین و زیباترین چشم انداز طوفان صورتی خورشید

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان یه طوفان خورشیدی قدرتمند که به سمت سیاره ما درحال حرکت است امروز به اوج خود می رسد در این مطلب توضیحاتی درباره تاثیر این پدیده بر سلامت و تغییراتی که بر سطح زمین می گذارد ارائه شده است.

شاید فکر کنید خورشید، ستاره‌ای پایدار و بدون هیچ رخداد مهمی در سطح آن است. اما خورشید، همان آتش زیر خاکستر است. یک دانشمند در سال ۱۸۵۹ میلادی معادل دهم شهریور سال ۱۲۳۸ شمسی، متوجه نشانه‌هایی از تلاطم و آشوب در سطح خورشید شد. برج‌‌هایی از گازهای سوزان به صورت امواج دریا به سمت بالا حرکت کردند. دمای گازهای سوزان به بیش از میلیون‌ها درجه سلسیوس رسید. در میان این آشفتگی، ناحیه تاریک و عجیبی ظاهر شد. این ناحیه تاریک، خوشه‌هایی از لکه‌های خورشیدی با اندازه‌ای در حدود ۲۰ برابر زمین است. خورشید از این ناحیه فوران می‌کند. دانشمندان به این فوران، پرتاب جرم تاجی می‌گویند. پس از این فوران، بیش از میلیاردها تن ذرات خورشیدی به سمت ما پرتاب می‌شوند. ذرات باردار قرار گرفته در انفجارهای خورشیدی، مولکول‌های اکسیژن و نیتروژن در لایه بالایی جو زمین را برانگیخته می‌کنند. در اثر این برانگیختگی، نورهای رنگارنگی به نام شفق قطبی ،به هنگام شب در آسمان دیده می‌شوند.  در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط