۲۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

کلیپ سلامت

ببینید | رگ بند تورنیکت چیست ؟

تورنیکت وسیله ای است که برای فشار دادن به اندام ها به منظور جلوگیری از جریان خون استفاده می شود. ممکن است در موارد اورژانسی، جراحی یا توانبخشی بعد از عمل استفاده شود. بدین صورت که روی دست و پای بیمار بسته می‌شود و به دلیل کاهش خونریزی سطح بهتری از محل عمل برای جراح نمایش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،رگ‌بند، شریان‌بند یا «ترنیکت / Tourniquet» تسمه یا نواری است که بر روی عضو می‌بندند تا مانع عبور جریان خون شود. این وسیله با وارد آوردن فشار از روی پوست قادر است با مسدود کردن سرخ‌رگ‌ها و سیاه‌رگ‌ها، جریان خون در آن اندام را موقتاً متوقف نموده و به کاهش یا قطع خونریزی کمک کند. استفاده از رگ‌بند در جراحی‌های ارتوپدی به منظور جلوگیری از خونریزی حین عمل، و در فوریت‌های پزشکی و میدان جنگ کاربرد دارد. بدین صورت که روی دست و پای بیمار بسته می‌شود و به دلیل کاهش خونریزی سطح بهتری از عمل برای جراح نمایش می‌دهد. یک شرکت تجهیزات پزشکی اخیرا رگ بند جدیدی به بازار عرضه کرده است که امکانات خیلی بیشتری در مقایسه با رگ بندهای معمولی ارائه می‌دهد. در این ویدیو به این رگ بند جالب و استفاده های مختلف آن پرداخته شده است.

انواع تورنیکت

• تورنیکت اضطراری : یک نوار محکم بسته شده در اطراف اندام (بالا یا پایین) برای جلوگیری از دست دادن خون شدید ناشی از ضربه اندام در موارد اضطراری است. باید به عنوان آخرین راه حل برای کنترل خونریزی استفاده شود. تورنیکت های اضطراری به طور گسترده توسط ارتش برای نجات جان افراد در طول جنگ استفاده می شود.

ببینید | رگ بند ترنیکت چیست ؟

ببینید | رگ بند ترنیکت چیست ؟

• تورنیکت های جراحی : تورنیکت‌های جراحی، جراحان را قادر می‌سازد تا با جلوگیری از جریان خون به اندام، در یک میدان جراحی بدون خون کار کنند و اجازه می‌دهند تا روش‌های جراحی با دقت، ایمنی و سرعت بهتر انجام شوند. آنها دو طرح اساسی دارند، غیر بادی و بادی. اغلب این دو نوع تورنیکت با هم در جراحی های ارتوپدی و پلاستیک استفاده می شوند، مانند بی حسی منطقه ای داخل وریدی (بیهوشی با بلوک Bier).

 

– تورنیکت غیر بادی یا غیر پنوماتیک : تورنیکت های غیر قابل باد کردن از لاستیک یا پارچه الاستیک ساخته می شوند. امروزه استفاده از تورنیکت غیر بادی در جراحی به تنهایی محدود شده است زیرا با سیستم های تورنیکت مدرن جایگزین شده اند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط