۲۲:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳

کلیپ سبک زندگی

ببینید | در چه شرایطی میتونیم دروغ مصلحتی ب

دروغ در اسلام و در تمامى ادیان الهى حرام است، اما گاهی اوقات به نیت آسیب نزدن و مراعات احساسات دیگران دروغ مصلحتی گفته می‌شود. برخی براین باورند که گفتن دروغ مصلحتی تحت هر شرایطی منعی ندارد، درصورتی که برای گفتن دروغ مصلحتی باید به نکاتی توجه کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دروغ گویی از نظر لغوی به معنای کتمان واقعیت است و بیان سخنی که واقعیت خارجی برای گوینده ندارد. فرد دروغ گو از طریق دروغ گفتن، ضعفهای خود را می پوشاند  و شنونده را گمراه می سازد.خود را از مجازات نجات می دهد و بدین وسیله توجه دیگران را به خود جلب می کند.در این مقاله با توجه به اینکه -کودکان امروز بزرگسالان فردا، و بزرگسالان امروز کودکان دیروزند – سعی شده است به عوامل موثر بر دروغ گویی کودکان و بزرگسالان جداگانه  توجه شود سپس شیوه های شناخت عوامل دروغ گویی و همچنین پیشگیری و درمان آن ارائه گردد. از جمله مشکلاتی که اغلب والدین در فرآیند رشد و تربیت فرزندان خود با آن مواجهند، دروغ گویی کودکان است. دروغ گفتن یکی از رفتارهای متداول کودکان خردسال است.

ببینید | در چه شرایطی میتونیم دروغ مصلحتی ب

ممکن است این سوال برای والدین پیش آید که چگونه می توان از دروغ گویی کودکان پیش گیری کرد و یا آن را از بین برد؟ در پاسخ به این پرسش والدین و مربیان باید توجه داشته باشند که لازم است تغییراتی در رفتار و کیفیت ارتباط انها با کودکان صورت گیرد تا به تدریج از شدت این رفتار کاسته شده و از بین برود. در این راستا وظایفی به عهده والدین و مربیان است که به عمده ترین آنها اشاره می شود. درغ گویی بزرگسالان نمونه ای از انعکاس و تجلی سیر قهقرایی آنان به مرحله کودکی است و جامعه دروغ گو جامعه ای است نابالغ و فرو افتاده و دچار ناایمنی.اعمال کودکانه ای که از اشخاص بزرگسال سر می زند معرف بازگشت آنها به عالم کودکی و ازعواقب ناکامی است. برای درمان دروغ گویی و مبارزه با این آفت خانوادگی، تربیتی، اجتماعی، آفتی که خوبیهای زندگی را کم رنگ ساخته اعتماد فیمابین را از بین برده و بر محبتها و عشقها سایه انداخته شناخت علل آن کاملا ضروری است.دروغ گویی به عنوان یک مشکل عوامل گوناگون و متعددی دارد که به مهمترین آنها اشاره شده و روشهای پیشگیری و درمان هر مورد توضیح داده شده است. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط