۲۱:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

کلیپ سلامت

ببینید | درمان و علت لرزش دست که مشکلی رایج بین سالمندان است

لرزش دست (Hand tremor/Shaky hands) یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که امروزه غریبان گیر طیف‌های سنی مختلفی از جامعه شده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،این بیماری سن و سال خاصی نداشته و در هر رنج سنی دیده می‌شود. به‌عنوان‌مثال هم یک پیرمرد می‌تواند مراجعه کننده باشد و هم یک نوجوان و یا حتی یک کودک که از لرزش دست رنج می‌برد. البته این مشکل در افراد با سن و سال بالاتر، بیشتر دیده می‌شود. بررسی علل و چرایی ایجاد رعشه دست بسیار سخت و پیچیده است.

رعشه دست یا لرزش دست چیست؟

لرزش دست یا Hand Tremors همان اسپاسم عضلانی است که به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد. این انقباضات عضلانی ممکن است در هر جایی دیگر هم باشد. در بسیاری از موارد لرزش دست در جوانی مشکل حادی نیست. اما اگر تکرار داشته باشد باید پیگیری شود.

تعریف علمی لرزش (Tremor) به شرح زیر است؛

لرزش به انقباضات غیرارادی و ریتیمک عضلانی است که سبب لرزیدن برخی از نواحی بدن می‌شود. در اغلب اوقات، لرزش در دست‌ است اما گاهی هم بازوها، پا، بالاتنه، تارهای صوتی و یا سر هم لرزش دارند. طبق گفته پزشکان، لرزش دست امری فیزیولوژیک است. یعنی همواره لرزش خفیفی در دست وجود دارد.

ببینید | درمان و علت لرزش دست که مشکلی رایج بین سالمندان است

ببینید | درمان و علت لرزش دست که مشکلی رایج بین سالمندان است

لرزش اساسی دست‌ها

شاید در میان عموم مردم این باور مرسوم باشد که علت لرزش دست، بیماری پارکینسون است. اما یافته‌ها نشان می‌دهد که اکثر لرزش‌ها به دلیل لرزش اساسی (Essential Tremor) است. منشا این اختلال حرکتی ناشناخته است و از آن با عنوان لرزش خوش‌خیم، لرزش خانوادگی و یا ET نیز یاد می‌شود.

علائم رعشه دست؛ نشانه‌های شروع ابتلا به لرزش دست چیست؟

به طور کلی نمی‌توان علائم خاصی را نشانه ای از بروز رعشه دست دانست. این بیماری نشانه‌های خاصی را پیش از شروعش ندارد و از این رو پزشکان نیز نمی‌توان به صراحتاً عواملی را از نشانه‌های لرزش دست بدانند. با این همه حال ما در این مقاله سعی کردیم به چند نکته بپردازیم که می‌توانند دلیلی بر شروع لرزش دست شوند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار