۰۹:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹

کلیپ سلامت

ببینید | خواص مهم جگر برای بدن

با وجود اینکه جگرسفید حاوی انواع ویتامین، آهن، روی است اما در کنار آن، مصرف بیش از حد جگر سفید یا سیاه می تواند منجر به بیماری مسمومیت هیپرویتامینوز آ و مسمومیت مس در انسان ها شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،جگر سفید در میان مردم یکی از مواد غذایی سرشار از آهن که برای کم خونی مناسب است. جگر بعنوان بزرگترین غده در بدن شناخته می‌شود که فعالیت های سوخت و ساز بدن چون گوارش را برعهده دارد. خیلی از ما هنگام خرید جگر سردرگم می‌شویم زیرا دو نوع جگر سفید و سیاه در بازار موجود است که هر کدام از آنها خاصیت هایی زیادی برای شما دارند.

جگر حاوی درصد زیادی پروتئین، کالری، آهن، روی، مس، انواع ویتامین خانواده B است و برای تقویت حافظه، سیستم بدن و بهترین ماده غذایی برا خون سازی بدن است و تفاوت زیادی بین جگر سفید و سیاه وجود ندارد. جگر سفید همان شش یا ریه است که تمامی خواص و فواید جگر سیاه را به همراه دارد با این تفاوت که میزان درصد پروتئین و چربی آن کمتر از جگر سیاه است اما درصد کلسترول بیشتری در جگر سفید نسبت به جگر سیاه وجود دارد و به طور کلی میزان آهن موجود در جگر سفید یا سیاه دو سه برابر بیشتر از گوشت گاو است و به عنوان بهترین ماده غذایی برای درمان کم خونی محسوب می شود. از مهمترین خواص جگر سفید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تقویت مغز و بهبود حافظه
  • منبع آهن و کمک
  • سرشار از ویتامین A و کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن

فواید و مضرات جگر سفید

جگر سفید یا شش و ریه دام مانند جگر سیاه که کبد دام است، حاوی انواع ویتامین های آ، خانواده ب، آهن و روی است و در کنار آن جزو مواد غذایی پر ویتامین و کالری محسوب می شود که حاوی درصد بالایی آهن است وبه عنوان یکی از مواد غذایی خون ساز معرفی می شود. خاصیت جگر سفید هم مانند جگر سیاه بیشمار است که در اینجا به معرفی چند خاصیت آن می پردازیم:

ببینید | خواص مهم جگر برای بدن

ببینید | خواص مهم جگر برای بدن

۱- تقویت حافظه و مغز

ویتامین ب یکی از مواد مفید برای تقویت حافظه و مغز است از این رو با خوردن انواع مواد غذایی حاوی ویتامین ب چون جگر سفید، جگر سیاه و مواد غذایی دیگر می توانید باعث تقویت حافظه و مغز خود و سیستم عصبی تان شوید. توجه داشته باشید که کمبود ویتامین ب ۱ می تواند خستگی و کم اشتهایی، یبوست، عصبی بودن، سو هاضمه، سردرد، گیجی، کمبود وزن، ضربان قلب و زود رنجی را به همراه داشته باشد.

۲- منبع آهن و درمان کم خونی

یکی از ویتامین های مورد نیاز بدن ب ۱۲ است که کمبود آن می تواند موجب کم خونی، تخریب اعصاب و کمبود حافظه شود از این رو خیلی مهم است با خوردن انواع مواد غذایی چون جگر گوساله، ماهی آزاد، فیله گوساله، تخم‌مرغ. شیر سویا باعث جبران ویتامین ب ۱۲ شوید. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط