۰۶:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

کلیپ سلامت

ببینید | تاثیرات مخرب سیگار بر بدن انسان

با هر ۱۵ نخ سیگار که می­کشید، جهشی در بدن رخ می­ دهد. جهش عامل شروع سرطان است. اگر متوجه آسیب ناشی از مصرف سیگار شوید، آن را ترک خواهید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،یکی از مهم‌ترین مسائلی که دنیای مدرن برای انسان‌ها به همراه آورده است افزایش مصرف نیکوتین در بین افراد است. متأسفانه هر چه جلوتر می‌رویم سن مصرف این ماده مضر پایین‌تر می‌آید؛ به طوری‌که شاهد مصرف نیکوتین در بین نوجوانان نیز هستیم.

نیکوتین چیست؟ نیکوتین با بدن چه می‌کند؟

نیکوتین یک ماده شیمیایی است که مصرف آن موجب اعتیاد می‌شود. این ماده در گیاه تنباکو موجود است. مصرف آن سبب به وجود آمدن مشکلات جدی در سلامتی می‌شود مانند سفت شدن دیواره شریان‌ها، حملات قلبی و فشارخون. محصولاتی که تنباکو در آن وجود دارد شامل تنباکوهای قلیان، سیگار، سیگار الکترونیکی و سیگار برگ هستند.

نیکوتین با استنشاق، خوردن و تماس پوستی به بدن جذب می‌شود. مقدار زیاد آن موجب مسمومیت و مرگ می‌شود، اما اساسی‌ترین مشکلی که در رابطه با نیکوتین وجود دارد اعتیادآور بودن آن است.

تأثیر نیکوتین سیگار بر مغز بدین گونه است که عملکرد آن را تغییر می‌دهد و سبب میل بیشتر افراد به این ماده می‌شود. هر محصول حاوی تنباکو دارای میزان مختلفی از نیکوتین است. شواهد و علائم نشان می‌دهند میزان نیکوتین مصرف شده از سوی فرد بر میزان اعتیاد او تأثیر مستقیم دارد.

طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ توسط دکتر استیون تی و همکارانش انجام شد، مشخص شد سیگارهای حاوی نیکوتین کمتر، میزان اعتیادآوری سیگار را کاهش می‌دهند.

نیکوتین در خون، بزاق، ادرار و شیر مادر یافت می‌شود و مادران شیرده می‌توانند این ماده را به فرزند خود انتقال دهند. طبق گفته متخصصان حدود دو هفته زمان لازم است که مصرف‌کنندگان شدید نیکوتین و تنباکو بتوانند میزان این ماده شیمیایی را در بزاق و ادرار خود به سطح اشخاص غیرسیگاری برسانند.

اعتیاد با نیکوتین

تأثیر نیکوتین بر مغز و سیستم عصبی بسیار زیاد است. پس از مصرف نیکوتین تنها ۱۰ ثانیه زمان لازم است این ماده به مغز برسد. تأثیر تنباکو بر مغز به این شکل است که مغز مواد شیمیایی که موجب احساس لذت می‌شود را آزاد می‌کند، اما به مرور زمان ممکن است به سطح بیشتری از نیکوتین نیاز داشته باشید تا به همین احساس برسید و این امر سبب اعتیاد می‌شود.

 

ببینید | تاثیرات مخرب سیگار بر بدن انسان

ببینید | تاثیرات مخرب سیگار بر بدن انسان

تأثیر تاثیر سیگار بر اعصاب و روان نوجوانان و جوانان

تأثیر نیکوتین بر افراد زیر ۲۵ سال بسیار بیشتر از سایر گروه‌های سنی است. از آنجایی که رشد مغز تا ۲۵ سالگی ادامه دارد تأثیر نیکوتین بر مغز بسیار در عملکرد آن موثر است. نیکوتین سبب اختلال در روند رشد مغز شده و این موضوع سبب آسیب دائمی به مغز می‌شود. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار