۱۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

بهترین ویتامین برای جلوگیری از پوکی استخوان

با این ویتامین از پوکی استخوان جلوگیری کنید

نقش اصلی «ویتامین دی» کمک به بدن برای حفظ کلسیم و استخوان است؛ اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که در جاهای دیگر بدن نیز نقش مهمی دارد.

با این ویتامین از پوکی استخوان جلوگیری کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، کمبود « ویتامین دی » پدیده‌ای رایج است و بسیاری از افراد حتی از کمبود «ویتامین دی» در بدن‌ مطلع نیستند.

برای بررسی میزان «ویتامین دی» در بدن، باید سالی یک‌ بار به پزشک مراجعه کرد. بدین ترتیب است که می‌شود فهمید که آیا کمبود «ویتامین دی» داریم یا خیر.

از آنجا که کمبود «ویتامین دی» بر سلامت استخوان‌ها نیز اثرگذار است و مشکلاتی نظیر درد استخوان، کاهش تراکم استخوان و نرم شدن استخوان‌ها را به دنبال دارد، نخستین نشانه‌های این کمبود با تشدید استخوان‌درد ظاهر می‌شود.

کاهش مداوم تراکم استخوان یا همان پوکی استخوان، نگرانی جدی در افراد مسن‌تر است و به شکستگی استخوان منجر می‌شود.

خستگی و کمبود انرژی از دیگر نشانه‌های کمبود «ویتامین دی» است.

چگونه می‌توان میزان «ویتامین دی» را افزایش داد؟
بنابر اعلام ایندیپندنت، بهترین راه جبران کمبود «ویتامین دی» قرار گرفتن در معرض آفتاب و داشتن رژیم غذایی مناسب است. البته کرم یا اسپری ضد آفتاب را فراموش نکنید.

حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد «ویتامین دی» از طریق پوست و با جذب نور خورشید به دست می‌آید. بقیه نیز در غذاهای سرشار از «ویتامین دی» یا غنی‌شده با این ویتامین- مانند شیر و ماست و ماهی‌های چرب خاص- یافت می‌شود.

مکمل‌های «ویتامین دی» و روغن کبد ماهی نیز به افزایش میزان «ویتامین دی» در بدن کمک می‌کنند ولی باید با راهنمایی و توصیه پزشک مصرف شوند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار