20:48 - 1403/04/21

دکتر زاهره سادات میرجعفری نوشت:

بانوی قهرمان عرصه تبلیغ و تبیین 

اثر خطابة بانوی کربلا که خود احساس درد می‌کرد، به‌قدری عمیق و نافذ بود که شنوندگان را سرگشته و حیران ساخت؛ مردم کوفه سرگردان گشته و از خود بی‌خود و محو شده بودند تا به جایی که دست‌ها را در دهان کرده و انگشتان خود را با دندان می‌گزیدند.

دکتر زاهره سادات میرجعفری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر زاهره سادات میرجعفری در یادداشتی درباره حضرت زینب نگاشتند: حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) قهرمان کربلا و پیام آور خون سید الشهدا علیه السلام است.در مقام و عظمت آن حضرت همین بس که امام زین العابدین علیه السلام خطاب به ایشان فرمودند:

“أنت‏ بحمد الله‏ عالمه غیر معلّمه، وفهمه غیر مفهمه”؛ شما بحمد الله بانوی عالمه ای هستید که از کسی تعلیم و آموزش ندیده اید (علم شما از جانب خداوند است)و بانوی فهمیده ای هستید که کسی به شما مطلبی را تفهیم نکرد(فهم شما نیز موهبتی الهی است)..حضرت زینب سلام علیها، بزرگ بانوی جهان اسلام و بهترین الگوی تبلیغی به خصوص در زمینه تبلیغ بین الملل بانوان همراه با روشن گری است. ایشان علاوه بر تربیت یافتن در خاندان وحی و الگوگرفتن از مادر و ادامه دادن راه ایشان، دارای ویژگیهای خاص و منحصر بفردی هستند که تبیین این ویژگی‌ها، چراغ راهی برای پیروان و دوستداران امر جهاد است.

نام ایشان، زینت پدر می‌شود و لقبشان عقیله بنب هاشم و مایه فخر و مباهات بنی هاشم بوده و در این میان بهترین ویژگی که کمتر بدان اشاره شده چگونگی مدیریت بحران یک بانوی طراز، بانویی که تمام وجودش با عشقی خالص و پاک عجین بوده وبه خاطر این عشق پاک از همسر و فرزندان گذشته و رنج سفری سخت را به جان می خرد.

با این وجود در بحران عاشورا می‌تواند این احساسات غلیان را با منبع وحی گره زده و در جهت رضای حق بگونه‌ای آن را کنترل کرده بلکه آنگونه ثابت قدم باشد که در تمامی این مراحل نتها زیبایی حقیقی را درک کرده و باصلابت بگوید; ….و مارایت الاجمیلا…….

الگوی صبوری که در تمامى ابعاد ولایت مدارى چه در معرفت امام، تسلیم بى چون و چرا بودن، معرفى و شناساندن ولایت، فداکارى در راه آن و… سر آمد است. او با چشمان خود مشاهده کرده بود که چگونه مادرش خود را سپر بلاى امام خویش قرار داد و سرانجام جان خویش را در راه حمایت از على علیه السلام فدا نمود و شهیده راه ولایت گردید، زینب علیهاالسلام به خوبى درس ولایت مدارى را از مادر فرا گرفت و آن را به زیبایى در کربلا به عرصه ظهور رساند.

ایشان از یک سو در جهت معرفى و شناساندن ولایت، از طریق نفى اتهامات و یادآورى حقوق فراموش شده اهل بیت تلاش و در مجلس ابن زیاد ، شهر شام، و مجلس یزید، ولایت و امامت را به خوبى معرفى کرد.: از سوى دیگر سر تا پا تسلیم امامت ‏بود؛ چه در دوران امام حسین علیه السلام و چه در دوران امام سجاد علیه السلام، زینب علیهاالسلام از جان امام سجاد علیه السلام تا پاى جان از او حمایت کرد.

آن حضرت عالمه غیرمعلّمه، مفسر و مبین حقیقت قرآن و از علم ذاتی و فصاحت و بلغتی برخوردار و زبانزد خاص و عام بودند و نشاندهنده تربیت شده در خاندان عصمت و عترت است.

حضرت زینب: بانوی قهرمان عرصه تبلیغ و تبیین 

حضرت زینب بانوی قهرمان عرصه تبلیغ و تبیین 

حضرت زینب(س)، بدون آن که دوره دیده و یا تمرین خطابه کرده باشد و در حال تشنگى، گرسنگى، خستگى اسارت، و از نظر روانى داغ دار، آواره و تحقیر شده با کسانى سخن مى‏گوید که نه تنها با او هماهنگ نیستند بلکه حتى سنگ و خاکروبه بر سر او ریخته‏ اند، با این حال صداى زینب بلند مى‏شود که:«اى مردم کوفه! اى نیرنگ بازان و بى وفایان …»

سخنان زینب علیهاالسلام چنان بود که وجدان خفته مردم را بیدار کرد و صداى گریه از زن و مرد و پیر و جوان و خردسال بلند شد، در این باره خزیم اسدى مى‏گوید: متوجه زینب شدم، به خدا سوگند زنى را که سر تا پا شرم و حیا باشد، سخنران ‏تر از او ندیدم، گویى زینب از زبان على علیه السلام سخن میگفت.

درتاریخ آمده که بسیاری از فصحاء و سخنوران و نیکو گفتاران عرب که از فصاحت و زبان آورى و نیکو گفتارى و از بلاغت و رسایى سخن و مطابق اقتضاى مقام و مناسب حال مخاطب سخن گفتن زینب تعجب نموده و به شگفت آمده، و از براعت و برترى فضل و کمال و علم و دانش و شجاعت و دلاورى پسندیده آن مخدره، حیرت و سرگردانى او را فرا گرفته است.به طورى که نتواسته او را به کسى تشبیه و مانند نماید، مگر حضرت علی ( ع ) درایت و بصیرت ایشان در خاموش کردن فتنه های یزیدی نقش هدایت مدبرانه و راهبری سیاسی اجتماعی یک بانو را دو چندان نشان می‌دهد، بانویی که در بحرانهای حساس اجازه سو استفاده دشمنان از عواطفش را نمی‌دهد و پرصلابت پای ارمان و عقیده خود می ایستد.

بردباری و شکیبایی این بانوی بزرگ و آسمانی آفتابی است که در آسمان تاریخ می درخشد. با وجود داغها و مصیبت هایی که هر یک کمر شکن بود، چنان با هیبت و ابهت و وقار در مقابل ابن زیاد ظاهر گردید و زخم زبان ها را پاسخ داد که آن دشمن خدا و رسول، عاجز و درمانده گردید.خطابه ی تاریخی زینب کبری(علیها السلام) در جمع مردم کوفه یادآور خطبه های غراء پدربزرگوارش امیر المؤمنین علیه السلام است.
آن حضرت رو در روی یزید با شجاعت و شهامت ، از شکست او در محو یاد اهل بیت خبر داد:

“فکد کیدک، واسع سعیک فوالله لا تمحو ذکرنا فلن تمیت وحینا”؛ یزید:هر حیله ایی که داری به کار گیر و هر تلاش می توانی انجام ده، به خدا قسم که نمی توانی یاد ما را محو کنی و آیین و وحی ما را از بین ببری……
خطابه بانوی کربلا که خود احساس درد می‌کرد، به‌قدری عمیق و نافذ بود که شنوندگان را سرگشته و حیران ساخت؛ مردم کوفه سرگردان گشته و از خود بی‌خود و محو شده بودند تا به جایی که دست‌ها را در دهان کرده و انگشتان خود را با دندان می‌گزیدند.

ناقل خطبه غرّای حضرت زینب کبری سلام الله علیها نقل می‌کند که بعد از اتمام خطبه، مردم انگشت حسرت و ندامت به دندان گرفتند.

*«فَرَأیتُ النَّاسَ حَیاری قَد رَدُّوا أیدِیَهُم فی أفوَاهِهِم» مردم را دیدم که حیران و سرگردانند و دست‌ها را به دهان برده بودند (با دندان می‌گزیدند).

اثر خطابه بانوی کربلا که خود احساس درد می‌کرد، به‌قدری عمیق و نافذ بود که شنوندگان را سرگشته و حیران ساخت؛ مردم کوفه سرگردان گشته و از خود بی‌خود و محو شده بودند تا به جایی که دست‌ها را در دهان کرده و انگشتان خود را با دندان می‌گزیدند.

جمله فوق که یک شاهد عینی، خود دیده و نقل کرده است، حاکی از آن است که زینب کبری با خطبه خود، شهرستان کوفه را به صورت محشر کبری درآورد . زینب، دختر کبرای امیرالمؤمنین بزرگ‌مردی است که سخنانش آنگونه تکان‌دهنده بود و افراد را تحت تأثیر عمیق خود قرار می‌داد.

تا آنجا که کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود و ماندگاری جریان حماسی عاشورا وامدار همیشگی روشنگری و تبیین این بانوی بزرگ در آن مقطع حساس می باشد.

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

نویسنده : دکتر زاهره سادات میرجعفری د

مطالب مرتبط