۰۷:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

بازنشستگان در بن‌بستِ اعتراض به مستمری ۱۴۰۳ با رای دیوان عدالت| ردّ شکایت بازنشستگان تامین اجتماعی به مزد ۱۴۰۲ جنجالی شد

گروهی از بازنشستگان که از افزایش ناچیز مستمری در سال ۱۴۰۳ ناراضی هستند پس از رای دیوان عدالت در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

همسان‌سازی بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در پی رای اخیر دیوان عدالت مبنی بر ردّ شکایت بازنشستگان تامین اجتماعی به مزد ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان که از افزایش ۳۵ درصدی حداقل مستمری ۱۴۰۳ ناراضی هستند بلاتکلیف مانده‌اند. این افراد معتقدند که با توجه به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مستمری آنها باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد، در حالی که افزایش اعمال شده به مراتب کمتر از نرخ تورم واقعی است.

حال جمعی از بازنشستگان که قصد داشتند از افزایش ۳۵ درصدی حداقل مستمری ۱۴۰۳ شکایت کنند بلاتکلیف مانده‌اند؛ یدالله فرجی فعال صنفی بازنشستگان کارگری با بیان اینکه «ماده ۹۶ تاکید دارد حداقل مستمری بازنشستگان باید به اندازه افزایش هزینه‌های زندگی افزایش یابد» گفت: سال گذشته و امسال، حداقل مستمری بازنشستگان به اندازه نرخ تورم رسمی هم زیاد نشده است؛ چطور مدعی هستند که ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی اجرایی شده است؟

به گفته وی، با افزایش ۳۵ درصدی، حقوق بازنشستگان نهایت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

این فعال صنفی بازنشستگان ادامه داد: اصولاً دولت و سازمان تامین اجتماعی باید مستمری‌ها را به اندازه سبد هزینه‌های ماهانه خانوار افزایش دهند و این در حالیست که هیچ سالی در تعیین افزایش مستمری ها، سبد هزینه‌ها محاسبه و اعلام نمی‌شود.

فرجی تاکید کرد: در حالیکه دیوان عدالت شکایت بازنشستگان به مستمری ۱۴۰۲ را وارد ندانسته است، مستمری بگیرانِ زیر خط فقرِ سازمان تامین اجتماعی باید به کدام مرجع قضایی کشور شکایت کنند.

او در پایان گفت: با دریافتی ۱۰ یا ۱۱ میلیون تومانی هزینه‌های دو هفته زندگی هم تامین نمی‌شود؛ متاسفانه باید گفت بازنشستگان امسال با شیبی تندتر از همیشه به زیر خط فقر مطلق سقوط کرده‌اند و راه به جایی ندارند.

پیش از این، در اردیبهشت ماه سال جاری، هیات تخصصی دیوان عدالت با صدور رایی، شکایت بازنشستگان به عدم اجرای کامل ماده ۹۶ در افزایش ۲۷ درصدیِ حداقل مستمری ۱۴۰۲ را مردود دانسته بود. این رای با انتقاد شدید تشکل‌های کارگری و بازنشستگان مواجه شده است.

با توجه به بلاتکلیفی موجود، بازنشستگان خواهان تجدید نظر در رای دیوان عدالت و افزایش مستمری خود متناسب با نرخ تورم هستند.

منبع:ایلنا

مطالب مرتبط