۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۰

بازنشستگان بخوانند| قانون یکسان سازی حقوق به زودی اجرا می شود/ افزایش ۳ میلیون تومانی حقوق بازنشستگان از این ماه/ میزان افزایش سالانه حقوق بازنشستگان در صورت اجرای همسان‌ سازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مدتی است تمام هم و غم بازنشستگان مسئله همسان سازی حقوق است و عدم دریافت یک خبر خوش در این زمینه کامشان را تلخ نگه داشته است از این رو ما در اندیشه معاصر سعی بر آن داریم تا با پوشش اخبار بازنشستگان...

حقوق بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مدتی است تمام هم و غم بازنشستگان مسئله همسان سازی حقوق است و عدم دریافت یک خبر خوش در این زمینه کامشان را تلخ نگه داشته است از این رو ما در اندیشه معاصر سعی بر آن داریم تا با پوشش اخبار بازنشستگان کمی از دغدغه این قشر عزیز بکاهیم و با اخبار مثبت مرهمی باشیم بر زخم کهنه اقتصادی. از آنجا که افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید با توجه به افزایش تورم کفاف مخارج زندگی آنها را نمی‌دهد و باید بین حقوق شاغلین و بازنشستگان عدالت برقرار شود.

مدیر صندوق بازنشستگی گلستان با اشاره به تخصیص ۹ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: طبق وعده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور تا انتهای تیرماه این مبلغ به حساب صندوق بازنشستگی واریز و شاهد اتفاقات خوبی در افزایش حقوق بازنشستگان خواهیم بود.

محمد براری ظهر یکشنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۲ در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهار کرد: در استان گلستان ۳۵ هزار و ۵۶۵ نفر بازنشسته و مستمری بگیر داریم که از این تعداد ۹ هزار و  ۲۷۴ نفر  شاغل بازنشسته و از کارافتاده و تعداد  ۶ هزار و ۲۹۱ نفر شاغل و بازنشسته فوت شده داریم.

وی میانگین حقوق بازنشستگان را ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در مجموع هر ماه بیش از ۴۰۵ میلیارد تومان به بیش از ۳۵ هزار بازنشسته و مستمری بگیر در استان  گلستان حقوق پرداخت می‌شود که ۵۵ میلیارد تومان از طریق حق بیمه پرداختی شاغلین  به حساب صندوق، مبلغی از سود شرکت و مابقی آن از منابع عمومی دولت(خزانه) پرداخت می‌شود.

مدیر صندوق بازنشستگی گلستان با اشاره به اینکه سن بازنشستگی در استان گلستان ۵۲ سال است، اظهار کرد: تحمیل بازنشستگان بیش از موعد به صندوق بازنشستگی در سال‌های گذشته باعث شد با کمبود بودجه مواجه و نیازمند خدمات حمایتی دولت شویم در صورتی که ما باید به سمتی برویم که صندوق با کمک مبلغ دریافتی بیمه مستقل عمل کند زیرا استفاده از منابع عمومی کشور ما را به سمت فقر و تنگدستی سوق می‌دهد.

براری با اشاره به اینکه سن‌ امید به زندگی در کشور به ۷۴ سال رسیده اما سن بازنشستگی ما هنوز ۵۲ سال است، گفت: باید هر پنج یا ۱۰ سال یکبار سن‌ امید به زندگی را اعلام و قوانین بازنشستگی را بر اساس آن تغییر دهند اما بیشش از ۵۰ سال است که این کار انجام نشده و ما را در صندوق بازنشستگی  با چالش جدی روبرو کرده است.

وی با بیان اینکه میانگین سنی ۵۲ سال برای بازنشستگی بسیار پایین بوده و در کشورهای دیگر دنیا سن بازنشستگی بیشتر است، گفت: در حال حاضر میانگین پرداختی حقوق بازنشستگی در کشور ۲۶ سال است که عدد بالایی بوده و باید با رساندن سن بازنشستگی به ۶۰ سال این عدد را به ۱۰ تا ۱۵ سال کاهش دهیم.

مدیر صندوق بازنشستگی گلستان با اشاره به تخصیص ۹ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: مدیرعامل بازنشستگی کشور این خبر خوش را داده که به زودی این مبلغ به حساب صندوق واریز و قدم‌های مؤثری برای یکسان‌سازی حقوق برداشته می‌شود که بازنشستگان عزیز اثرات آن را در افزایش حقوق خود خواهند دید.

افزایش ۳ میلیون تومانی حقوق بازنشستگان از این ماه

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یک مسئله مهم در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، است. این مفهوم به تعادل دادن و هماهنگ کردن حقوق بازنشستگان در سطح مختلف و در طول زمان اشاره دارد. هدف اصلی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، ایجاد عدالت و برابری در پرداخت حقوق آنها است.در ایران، تلاش‌هایی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال‌های اخیر صورت گرفته است.

در چارچوب این برنامه، تلاش برای برابر کردن نرخ رشد حقوق بازنشستگان با نرخ تورم و نیز تعیین معیارهای منصفانه و مستحکم برای محاسبه حقوق بازنشستگان مطرح شده است.با این حال، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در عمل می‌تواند با چالش‌ها و محدودیت‌هایی همراه باشد.

به طور کلی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یک فرایند پیچیده است که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، تأمین منابع مالی مناسب و هماهنگی بین مختلف نهادها و سازمان‌ها است.

صدور احکام افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان ۱۴۰۲

افزایش ۳ میلیون تومانی حقوق بازنشستگان از این ماه

با توجه به روال هر سال حقوق بازنشستگان اوایل سال جدید کمی افزایش می یابد. حقوق بازنشستگان همانند سایر حقوق به صورت ماهانه پرداخت می شود. مجلس با افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ موافقت کرده است و طبق خبر های اخیر به دست آمده درباره حقوق بازنشستگان و میزان افزایش آن مشخص شده است. اخبار منتشر شده از کمیسیون تلفیق حاکی از آن است که حقوق بازنشستگان بالاخره امسال افزایش و همسان‌سازی اجرایی خواهد شد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی معتقد است حقوق بازنشستگان باید در برنامه هفتم اصلاح و به عدالت نزدیک شود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: این معقول نیست که بازنشستگان ما با حقوقی زندگی خود را به سر ببرند که جوابگوی نیازهای آنها نیست و شرایط را برای آنها سخت کند.

حمیدرضا حاجی بابایی در این نشست با اشاره به پرداختن به موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه بیان کرد: موضوع بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنها و حقوق کارمندان از جمله تکالیفی است که برعهده دولت قرار داده شده و باید این دو مقوله را به عدالت نزدیک کند.

وی با بیان اینکه دولت موضوع عدالت در پرداختی‌ها را در برنامه هفتم توسعه منعکس کرده است، ادامه داد: همه ارگان‌ها و دستگاههای دولتی باید از مقوله عدالت در پرداختی‌ها پشتیبانی کنند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این معقول نیست که بازنشستگان ما با حقوقی زندگی خود را به سر ببرند که جوابگوی نیازهای آنها نیست و شرایط را برای آنها سخت کند.

حاجی بابایی با بیان اینکه فاصله بین حقوق بازنشستگان و شاغلین نباید زیاد باشد،ادامه داد: این مسئله قابل قبول نیست و همه قبول دارند که حقوق بازنشستگان باید اصلاح شود و ان شاءالله بتوانیم در قوانین و برنامه هفتم توسعه اصلاحاتی به وجود بیاوریم که مورد قبول مجلس و دولت قرار گیرد.

علی دهقان‌کیا در پاسخ به این پرسش که آیا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه بر اساس مصوبه شورای عالی کار افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر، اظهار کرد: بنا بر پیگیری‌های انجام شده و قول‌هایی که مسئولان سازمان تامین اجتماعی داد‌ه‌اند، ان‌شاءالله افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان در اردیبهشت ماه عملیاتی می‌شود.

حقوق بازنشستگان

وی افزود: بر همین اساس حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در اردیبهشت‌ماه بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: بنابر پیگیری‌های صورت گرفته قرار است مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به فروردین ماه نیز همزمان با حقوق اردیبهشت ماه به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود.

وی تصریح کرد: بر اساس جدول طراحی شده، حقوق بازنشستگان هر ماه از بیستم بر اساس حروف الفبا به حسابشان واریز خواهد شد

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان

بازرس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران از قول مسئولان امر برای افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت خبر داد.

حسن ایزدان (بازرس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) در ارتباط با افزایش حقوق بازنشستگان کارگری در سال جدید گفت: در روزهای اخیر، وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قول موثق دادند که در اردیبهشت افزایش حقوق اعمال می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه هر ماه واریز حقوق بازنشستگان کارگری از بیستم آغاز می‌شود، توقع داریم مقدمات کار قبل از این تاریخ فراهم شود؛ حقوق اردیبهشت بازنشستگان باید افزایش یابد و در عین حال، بایستی مابه‌التفاوت فروردین همراه با مستمری اردیبهشت پرداخت شود.

ایزدان تاکید می‌کند: پیگیری‌های ما از سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که مقامات سازمان آماده پرداخت افزایش حقوق در ماه جاری هستند؛ حتی اگر مراحل اداری کار برای صدور احکام تا پایان ماه به سرانجام نرسد، احتمالاً پرداخت‌ها صورت می‌گیرد و در مرحله‌ی بعد احکام حقوقی جدید صادر می‌شود. احتمال دارد مراحل اداری کار و امضا توسط هیات امنا و سپس تایید در هیات دولت به طول بینجامد.

به گفته وی، وزیر کار و مدیرعامل سازمان باید به قول خود مبنی بر افزایش حقوق در اردیبهشت پایبند باشند؛ بازنشستگان انتظار دارند در روزهای آینده حقوق جدید و مابه‌التفاوت را دریافت کنند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: طرح ساماندهی کارکنان دولت به مجلس بازگشته و شورای نگهبان ایراداتی را به آن وارد کرده است، تلاش خواهیم کرد به زودی ایرادات شورا را برطرف کنیم.

 

مهدی عیسی زاده در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی امروز مجلس، خطاب به سازمان سنجش، دانشگاه فرهنگیان، وزارت علوم و وزارت بهداشت گفت: انتظار می رود جوانانی که در کنکور شرکت کردند و قبول شدند را پذیرش کنید و اینقدر به آنها و خانواده آنان استرس وارد نکنید.

میزان افزایش سالانه حقوق بازنشستگان در صورت اجرای همسان‌ سازی

چند روز پیش رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تصویب موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در کمیسیون متبوع خود خبر داد.

حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به تصویب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفته بود: «براساس تنفیذ مواد ۱۲ و ۳۰ برنامه ششم توسعه در برنامه هفتم، دولت، مکلف است، بدهی‌های خود را به تامین اجتماعی در طی برنامه هفتم پرداخت کند.»

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پیگیری این صندوق برای دائمی‌سازی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری خبر داد و توضیحاتی در خصوص نحوه افزایش حقوق بازنشستگان در صورت تصویب اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون برنامه هفتم ارائه کرد.

نعمت‌الله ترکی درخصوص اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، با اشاره به اینکه بحث حقوق و مزایا و معیشت در حوزه اجتماعی یکی از اولویت‌های دولت و صندوق بازنشستگی برای تامین معیشت بازنشستگان است، اظهار کرد: یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند.

وی افزود: از سال ۱۳۹۶ به بعد، در بخش ترمیم حقوق اتفاقات خوبی افتاده است و به تناسب آنچه که در بخش حقوق دغدغه وجود داشت اقداماتی تا سال ۱۴۰۱ انجام شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر اینکه «دولت مکلف است بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت و رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد» اشاره کرد و گفت: برای اجرای همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان، توسط صندوق بازنشستگی کشوری پیگیری‌هایی در سال ۱۴۰۱ صورت گرفت که بر اساس آن و برای اجرای همسان‌سازی نیازمند حدود ۹ همت هستیم که این اعتبار را از طریق فروش سهام در دستور کار قرار دادیم.

 

ترکی درخصوص دائمی‌سازی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز بیان کرد: پیگیر دائمی‌سازی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برای همه بازنشستگان، به ویژه بخش اعظم جمعیت صندوق یعنی کارکنان آموزش و پرورش و بازنشستگان فرهنگی هستیم؛ در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ نیز این امر را پیگیری کردیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در لایحه برنامه هفتم توسعه یادآور شد: کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه هفتم این موضوع را پیگیری و در کمیسیون نیز مطرح و مصوب شده است و اکنون منتظر بررسی‌های کارشناسی کمیسیون تلفیق هستیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در پاسخ به این سوال که در صورت اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون برنامه هفتم، سالانه چند درصد میزان حقوق‌ها افزایش خواهد یافت؟ پاسخ داد: سازمان امور استخدامی قبل از سال ۱۳۹۶ جدولی در بحث رتبه، رسته شغلی و گروه طبقات دارد که در صورت اجرای همسان‌سازی، ابتدا باید این جداول اصلاح شوند؛ لذا رقم آن متفاوت بوده و میزان افزایش‌ها برای همه گروه‌ها یکسان نیست.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

2 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

حسین

۲۳ تیر ۱۴۰۲


وعده های این شکلی باید از هفت خوان رستم و غول مرحله آخر عبور کنه که تا آن موقع درصد زیادی از بازنشسته ها برای همیشه بازنشسته میشن تا بار دولت و مجلس خدمت گذار سبک تر بشه

عزت درویش

۲۶ تیر ۱۴۰۲


انتخابات نزدیک هست باز به فکر مردم افتادن دیگر خبری نیست

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار